Real Companhia Velha Séries Bastardo.

Real Companhia Velha idzie z duchem czasu i na fali coraz popularniejszego trendu odkrywania czystych smaków winogron zapomnianych lub od lat tylko kupażowanych wprowadza na rynek nowy zestaw 10 win odmianowych pod szyldem RCV Séries. W serii białej mamy tu Arinto, Donzelinho Branco, Gouveio, Moscatel Ottonel i Samarrinho, a w czerwonej Bastardo, Cornifesto, Malvasia Preta, Rufete i Tinto Cão (zobacz).

Real Companhia Velha Séries Bastardo 2017

Real Companhia Velha Séries Bastardo 2017

Real Companhia Velha Séries Bastardo 2017

Real Companhia Velha Séries to nowy eksperymentalny projekt winiarski, w ramach którego RCV w krótkich seriach wytwarza wytrawne wina odmianowe z białych i czerwonych szczepów tradycyjnie używanych do blendów, w tym w szczególności do produkcji porto. Czemu to służy? Poszukiwaniu nowych interesujących win ze szczepów uprawianych w posiadłościach RCV w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, a może nawet odkryciu nowego stylu Douro wśród najbardziej wyrazistych odmian. Zaczynamy od tego, co sercu najbliższe, czyli od jednoszczepowych czerwieni: Bastardo, Cornifesto, Malvasia Preta i Rufete. Na początek Bastardo.

Real Companhia Velha Séries Bastardo 2017

Bastardo to bardzo popularna lokalna odmiana, szczep typowy dla regionu, który łatwo znaleźć w wielu starych winnicach Douro. Znany jest on również jako Trousseau w regionie Jura we Francji. Bastardo jest szczepem o krótkim cyklu wegetacyjnym, dojrzewa relatywnie wcześnie, a w pełni dojrzały wykazuje niską odporność na grzyby i pleśnie. Odmiana jest doskonale znana w regionie nie tylko ze względu na powszechną obecność w starych winnicach Douro, ale również za sprawą nazwy, która wprost odnosi się do czegoś niechcianego i kontrowersyjnego (Bastardo = Bękart). Winorośle Bastardo, podobnie jak Malvasia Preta, sadzone są w Quinta das Carvalhas na działkach z ekspozycją na południe. W porównaniu z innymi czerwonymi odmianami z Douro, grona Bastardo dojrzewają szybko i są zbierane jako pierwsze. Cechą tej odmiany jest wyrazisty charakter i doskonała ekspresja zarówno w aromacie, jak i na podniebieniu.

Fermentacja przebiega w małych zbiornikach ze stali nierdzewnej z maceracją na skórkach, po czym wino dojrzewa 12 miesięcy w używanych beczkach z francuskiego dębu. W kolorze jasna świetlista czerwień z ceglastym odcieniem. W aromacie ujawnia bogaty owocowy charakter z nutami ciemnej śliwki, dojrzałej wiśni, agrestu i leśnych jagód ze szczyptą ziół i świeżych liści w tle. Na podniebieniu bajecznie intensywne i złożone. Ukazuje żywą kwasowość z mocnymi, ale okrągłymi taninami i długą trwałą końcówką z przyjemną nutą goryczki. Eleganckie, bardzo dobre, niesamowicie pijalne. 

Solidna dawka świeżości i przestrzeni mimo 14,5% alkoholu sugeruje, że Bastardo będzie pasować do wszystkiego. My z przyjemnością wypiliśmy je sauté.

Nazwa: Real Companhia Velha Séries Bastardo 2017
Kraj: Portugalia
Region: Douro, Cima Corgo
Rodzaj: czerwone, wytrawne
Szczepy: 100% Bastardo
Moc: 14,5%
Limitowana edycja 3200 butelek
Producent: Real Companhia Velha (zobacz)

Real Companhia Velha Séries Bastardo 2017

Real Companhia Velha Séries Bastardo 2017

Real Companhia Velha Séries Bastardo 2017

Real Companhia Velha Séries Bastardo 2017