Azores Wine Company Verdelho o Original 2019.

Azores Wine Company Verdelho o Original 2019

Verdelho o Original 2019 próbowaliśmy po raz pierwszy niespełna rok temu na degustacji w Azores Wine Company, ale czym jest kieliszek dobrego wina w relacji do całej butelki? Nieśmiałym ledwie początkiem.

Azores Wine Company (Ilha do Pico, Azory) to producent relatywnie młody, który zadebiutował na rynku niespełna dekadę temu, ale za to bez dwóch zdań obecnie najbardziej prężny i dynamiczny spośród wszystkich działających wytwórców wina na Azorach. Spółkę w 2014 r. zawiązało trzech wspólników: António Maçanita (m.in. Fitapreta w Alentejo, Maçanita Vinhos w Douro, Profetas & Villões na Maderze), Filipe Rocha i Paulo Machado. Od kilku lat w niezawodnym duecie prowadzi ją dwóch pierwszych partnerów.

Verdelho z Azorów to odmiana endemiczna dla wysp archipelagu, całkiem różna od kontynentalnych Verdelho (Portugalia) czy Verdejo (Hiszpania). By rozwiać ewentualne wątpliwości i uniknąć konsumenckich nieporozumień co do pochodzenia winorośli, Maçanita zadbał o dopisek na etykiecie: Verdelho o Original. Oryginalne wyspowe Verdelho jest jedną z najpopularniejszych białych odmian uprawianych na Azorach i na Maderze. Z Verdelho produkowana jest m.in. słynna Magma (DO Biscoitos, Terceira, Anselmo Mendes & Diogo Lopes), Verdelho stanowi również podstawę klasycznych win wytrawnych od Justino’s i Vinhos Barbeito (dwaj producenci z Madery).

Verdelho o Original 2019 pochodzi z najbardziej (póki co) rozbudowanej linii producenta: Rare Grapes CollectionWinorośle uprawiane są na surowym wulkanicznym podłożu, sadzone w szczelinach bazaltowych skał tak blisko Atlantyku, że – jak mawiają lokalsi – aż słychać śpiew krabów. Krzewy rosną tu u podnóża wulkanu Montanha do Pico, w odległości od 300 do nawet 50 metrów od oceanu, ukryte w mozaikowych winnicach poszatkowanych czarnymi bazaltowymi murami (currais), których zadaniem jest chronić winorośl przed wiatrem i zasoleniem znad Atlantyku oraz akumulować ciepło, które currais „oddają” winorośli w chłodne noce.

Winogrona z ręcznego zbioru są tłoczone w całych kiściach, bez odszypułkowywania, po 24 godzinach następuje dekantacja do małych kadzi fermentacyjnych o pojemności od 600 do 1000 litrów. Fermentacja – jak w przypadku większości win AWC z serii Rare Grapes – tylko w stali, bez udziału beczki (beczkowane są wina z linii Criação Velha i niektóre z Volcanic Series). W bujnym bukiecie dominują tropikalne nuty, satsuma, ananas i marakuja z lekką oceaniczną bryzą. W ustach cudna mineralna świeżość i przyjemna słoność Atlantyku, znów żółte owoce, świetna chrupka kwasowość. Bardzo dobre wino, 100% unikalnej tożsamości Azorów.

Nazwa: Azores Wine Company Verdelho o Original 2019
Kraj: Portugalia
Region: Açores, Pico
Rodzaj: białe, wytrawne
Szczepy: 100% Verdelho
Moc: 13%
Wino kupiliśmy w Azores Wine Company na Pico

Azores Wine Company Verdelho o Original 2019

Azores Wine Company Verdelho o Original 2019

Azores Wine Company Verdelho o Original 2019