Rasova Tortuga Roşu.

Rasova Tortuga Roşu

Rasova Tortuga Roşu

Rasova Tortuga Roşu

Crama Rasova

Crama Rasova ze słońcem w logo to jedna z najnowocześniejszych i najbardziej dynamicznych winnic w Rumunii, zbudowana w 2014 roku na wzgórzu Vifor w regionie Colinele Dobrogei (Wyżyna Dobrudży). Przeszło 2100 godzin światła słonecznego rocznie czyni ten region najlepiej nasłonecznionym obszarem Rumunii. Rasova jest położona ok. 70 km od Morza Czarnego, tuż nad brzegiem Dunaju. Roztacza się stąd widok na charakterystyczny kratownicowy most kolejowy z 1895 roku, który zaprojektował i zbudował Anghel Saligny, rumuński inżynier i uczeń Gustave Eiffela. Most Anghel Saligny był pierwszym stałym współczesnym mostem na Dunaju, liczył około 4100 metrów i był ówcześnie najdłuższym mostem w Europie. Most nadal stoi, jednak od 1987 roku, gdy ukończono budowę nowego mostu Cernavoda, nie jest używany.

Crama Rasova

Młody zespół winnicy Rasova, pod wodzą i czujnym okiem słynnego rumuńskiego enologa Răzvana Macici, robi znakomitą winiarską robotę – co sezon tworzy kolekcję nowoczesnych energetycznych win, z których każde opowiada inną historię. Winnice Rasova obejmują przeszło 60 ha upraw Chardonnay, Sauvignon Blanc, Pinot Gris, Fetească Albă i Muscat Ottonel z białych odmian oraz Tamâioasă Românească, Fetească Neagră, Pinot Noir, Cabernet Sauvignon i Syrah z czerwonych, jak również dwie autochtoniczne krzyżówki z subregionu Murfatlar w Dobrudży, tj. białą Columna (Pinot Gris x Grasă de Cotnari) i czerwoną Mamaia (Băbească Neagră x Muskat-Ottonel).

Rasova Tortuga Roşu

Na Rasova Tortuga Roşu polowaliśmy od dawna i oto wreszcie – za sprawą Indigene Wines – jest! Tortuga znaczy żółw, a żółw to stworzenie dostojne, długowieczne, symbolizujące mądrość, wytrzymałość, szczęście i obfitość, które – co nie bez znaczenia – jako siedlisko szczególnie upodobało sobie region Dobrudży. Skoro spotkanie żółwia zwiastuje szczęście i obfitość, przestaje dziwić stan błogości, jaki ogarnął nas po otwarciu butelki przepysznej czerwonej wytrawnej Tortugi. 

Tortuga Roşu, w zależności od rocznika, powstaje jako blend dwóch lub trzech szczepów. Rocznik 2020 wyprodukowano z 85% Syrah z domieszką 15% Cabernet Sauvignon. Trzecią, często – acz nie zawsze – dodawaną odmianą jest Fetească Neagră. Charakterystyka winnic to winorośle w wieku powyżej 15 lat, gleby lessowe piaszczysto-gliniaste, wysokość 80-100 m npm i ekspozycja południowa do południowo-wschodniej. Każda z odmian jest winifikowana oddzielnie. Grona z ręcznego zbioru, zimna maceracja przez dwa-trzy dni, fermentacja części moszczu w nowych dębowych beczkach, dojrzewanie przez 18 miesięcy w barriques z rumuńskiego dębu przed ostatecznym kupażowaniem, butelkowanie bez filtracji.

W kolorze pięknie intensywna ciemna rubinowa czerwień. Wino otwiera się obfitym jesiennym bukietem dymnej wędzonej śliwki, mokrej leśnej ściółki, konfitury jagodowej, pieczonej czarnej porzeczki, gorzkiej czekolady, liści tytoniu, espresso, zielonego pieprzu i goździków osadzonych na delikatnym waniliowym tle. Imponuje złożonością i ma wiele do odkrycia. Na podniebieniu napięte, bogate, okrągłe, z dobrze wygładzonymi taninami i dynamiczną soczystą kwasowością. Skoncentrowane, o solidnej strukturze, pełne mocy i uroku. Gęsty rdzeń dojrzałych ciemnych owoców (jeżyny, jagody, czarna porzeczka) zgrabnie równoważą czekoladowe, kawowe i korzenno-pikantne przyprawowe nuty. Długi i trwały posmak. Stworzone do degustacji solo. Piękna ekspresja obszaru Murfatlar, znakomite!

Ten pyszny dojrzały wytrawny blend Syrah i Cabernet Sauvignon będzie również pasować do kremowego risotto, makaronu, roślinnego gulaszu, dojrzałych serów i gorzkiej czekolady. Tortuga mogłaby dostojnie się starzeć jeszcze przez co najmniej 10 lat, ale cóż. Zawsze lepiej otworzyć dobre wino o kilka lat za wcześnie niż o jeden dzień za późno. 

​​Nazwa: Rasova Tortuga Roşu 2020
Kraj: Rumunia
Region: Colinele Dobrogei (Wyżyna Dobrudży), DOC-CMD Murfatlar
Rodzaj: czerwone, wytrawne
Szczepy: blend Syrah 85%, Cabernet Sauvignon 15%
Moc: 13,9%

Wino kupisz w Indigene Wines

IndigeneWines.com to ambitny sklep internetowy z siedzibą w Bukareszcie, prowadzony przez dwóch pasjonatów z misyjnym podejściem do szerzenia kultury wina. Indigene Wines oferuje starannie wyselekcjonowany wybór najlepszych rumuńskich win w szerokim zakresie stylistycznym, których próżno szukać na polskim rynku. Z dostawą kurierem (DPD) pod same drzwi.

Rasova Tortuga Rosu

Rasova Tortuga Rosu

Rasova Tortuga Rosu

Rasova Tortuga Rosu

Rasova Tortuga Roşu