Santomas Refošk 2020.

Zamiast użalać się nad stanem dostępności słoweńskich win w PL, zamawiamy tamże. W działającej online enotece z Ljubljany be-wines.com jest znakomity wybór, a dostawa trwa ledwie kilka dni – paczka wysłana ze Słowenii w środę, dojechała do nas w piątek. Pakowanie total pro, nawet wybuch atomowy nie naruszyłby pancernego pudła (!).

Wina ze Słowenii

Slovenska Istra

Smarje

Słoweńska część Istrii to z jednej strony Adriatyk, malownicze wybrzeże i nadmorskie miasta z Portoroz, Piran, Koper i Izola na czele, a z drugiej – bardziej w głąb lądu – wkomponowane w górzysty krajobraz leniwe wioski zalane słońcem, gdzie życie toczy się niespiesznym tempem. Nieważne, gdzie się zatrzymasz, wszędzie odpoczniesz, nacieszysz oczy pocztówkowymi krajobrazami, a do tego… znajdziesz znakomite wina i piękne winnice. Bogate tradycje winiarskie regionu sięgają czasów rzymskich.

Santomas Refošk 2020

Santomas Refošk 2020

Santomas Refošk 2020

Santomas Refošk 2020

Istniejący od drugiej połowy XIX wieku Santomas z siedzibą w maleńkiej zabytkowej wiosce Šmarje (gmina Koper), liczącej niespełna 1000 mieszkańców, jest relatywnie dużym, jak na lokalne warunki, słoweńskim producentem z subregionu winiarskiego Slovenska Istra (będącego częścią Primorska). Region ten obejmuje swoim zasięgiem winnice położone głównie na wzgórzach nad słoweńskim wybrzeżem Adriatyku. Należąca do rodziny Glavina posiadłość Santomas wzięła nazwę od wzmianki w książce Topographie de tous les vignobles z 1832 roku, w której A. Julien, pisarz i podróżnik z czasów napoleońskich odnotował, że najlepsze wina z okolic miasta Koper nazywały się Santomas.

Dziś na straży filozofii rodzinnej winnicy stoi przedstawiciel piątego pokolenia winemakerów i obecny właściciel, Ludvik Nazarij Glavina, król Refosco AD 2021, którego Antonius Refosco 2015 okrzyknięto najlepszym Refosco słoweńskiej części Istrii. Należy do niego blisko 7 ha gajów oliwnych, porośniętych miejscowymi odmianami Belica i Leccino* oraz nieco ponad 25 ha winnic o zróżnicowanym terroir, ulokowanych w różnych partiach regionu. Każda lokalizacja to unikalny mikroklimat, kształtowany przez warunki glebowe, wysokość parceli i położenie względem morza, wilgotność powietrza, nasłonecznienie, etc., a tym samym specyficzny charakter poszczególnych upraw. Tym, co łączy wszystkie winnice, jest flisz i magiczny wpływ klimatu śródziemnomorskiego oraz przyjęta strategia, tj. odpowiedzialne podejście do rolnictwa, zrównoważona produkcja przyjazna środowisku, biodynamika, ręczne zbiory i minimalne użycie siarki. Winnice obsadzone są krzewami w wieku od 10 do 50 lat, głównie rodzimych odmian typowych dla słoweńskiej Istrii. Dominują Refošk i istryjska Malvazija, będące jednocześnie najpopularniejszymi winami na tym obszarze, a wśród szczepów międzynarodowych pojawiają się m.in. Merlot, Cabernet Sauvignon i Syrah. Winiarnia produkuje około 80 000 butelek rocznie, a poza tym w najlepszych latach butelkuje swoje Grande Cuvée dojrzewające w 4,5 litrowych butlach Rehoboam (=6 standardowych flaszek).

Zaczynamy od Santomas Refošk 2020, które reprezentuje podstawową linię win tego producenta. Refosco daje ultra pijalne, harmonijne wina o intensywnie rubinowej barwie i bogatym aromacie ciemnych owoców. Bukiet Refošk 2020 jest dojrzały, soczyście owocowy i pikantny. Ciemna wiśnia, jeżyna, przyprawy, gorzka czekolada. Na podniebieniu intensywne, wyraziste, z chwytliwą ładnie zaokrągloną taniną. Skoncentrowany owoc (ciemna wiśnia, jeżyna, czarna porzeczka) i świetna kwasowość otulone bogatą i gładką teksturą, przyjemna trwała końcówka. Bardzo dobra relacja jakości do ceny. Stworzone do picia sauté, ale też do łączenia m.in. z mocnymi, długo dojrzewającymi serami.

*Familia Glavina uprawia oliwki nieprzerwanie od drugiej połowy XIX wieku, a ich istryjska oliwa z pierwszego tłoczenia „Ex Albis Ulivis” ma status DOP (chroniona nazwa pochodzenia).

Nazwa: Santomas Refošk 2020
Kraj: Słowenia
Region: Slovenska Istra
Rodzaj: czerwone, wytrawne
Szczep: 100% Refošk
Moc: 14,5%
Producent: Posestvo Santomas
Dystrybutor: online enoteca be-wines.com

Santomas Refošk 2020

Santomas Refošk 2020