Štekar Malvazija 2019, Goriška Brda.

Štekar Malvazija 2019 Goriška Brda

Štekar Malvazija 2019 Goriška Brda

Raz jeszcze wracamy do Goriška Brda, niewyczerpanego źródła doskonałych słoweńskich win. Subregion winiarski Goriška Brda w regionie Primorska, tuż przy granicy z Włochami, jest słoweńskim odbiciem włoskiego Collio. Pagórkowaty krajobraz na zachód od środkowego biegu rzeki Soča zamykają od północy góry Korada (806 m) i Sabotin (609 m), otwierając się zarazem na friulijską równinę po przeciwnej stronie. Ze szczytów roztaczają się malownicze widoki na Alpy Julijskie i Karnickie oraz Dolomity w tle, aż po Adriatyk. Burzliwe dzieje nie oszczędzały tej niesamowicie fotogenicznej krainy, szczęśliwie dziś Brda-Collio to dwie strony tego samego wielkiego winiarskiego skarbu. „Brda” oznacza wzgórze, a „Goriška” to przymiotnik precyzujący położenie (w obrębie jednostki administracyjnej Nova Gorica). Większość „współdzielonej” z Włochami apelacji Collio-Brda leży po stronie słoweńskiej.

W sercu wzgórz goryckich, w wiosce Snežatno, zaledwie kilka kilometrów od Novej Goricy, od 1986 roku działa gospodarstwo agroturystyczne Hiša Štekar, którego właściciele wytwarzają również organiczne wina naturalne pod szyldem Vina Štekar. Štekar jest jednym z pierwszych certyfikowanych producentów win biologicznych w Słowenii (certyfikat Instytutu KON-CERT w Mariborze). Winnice Štekar od 2009 r. uprawiane są z poszanowaniem reguł rolnictwa ekologicznego, biodynamiki i bioróżnorodności. Štekar stosuje tylko naturalne preparaty do oprysków winorośli (z alg, pokrzyw i mikroorganizmów) oraz dopuszczalne w takiej uprawie siarkę i miedź. W procesie produkcji Štekar również hołduje tradycyjnym metodom, podkreślając, że wino to żywa istota, którą powinno się traktować z należnym szacunkiem. Nie przypadkiem motto Štekar to Živa vina – żywe wino tworzone w harmonii człowieka z rytmem natury.

Štekar Malvazija 2019 to wino odmianowe z wygrzanych w słońcu gron szczepu Malvasia, z marglowej winnicy Pročno o ekspozycji południowej. Ręczny zbiór, tygodniowa maceracja ze skórkami w używanych beczkach z drewna akacjowego, dojrzewanie przez dziewięć miesięcy w tych samych 400-litrowych akacjowych beczkach w celu wzbogacenia struktury wina i podkreślenia kwiatowych nut, butelkowanie bez filtracji. Wino w kieliszku jest klarowne, złocistożółte z zielonymi refleksami. W aromacie intensywnie owocowe i przyjemnie świeże, na pierwszym planie jabłka, gruszki, białe brzoskwinie z cytrusową nutą i lekkim ziołowym muśnięciem. W ustach świeże, a jednocześnie pełne, z dobrze wyważoną kwasowością, harmonijne i zrównoważone. W smaku powtarzają się nuty owocowe, cytrusowe. W końcówce przyjemny posmak ze szczyptą migdałowej goryczki. Piękna wytrawna biel, pełna charakteru i stylu. Doskonała nie tylko na lato.

Nazwa: Štekar Malvazija 2019
Kraj: Słowenia
Region: Goriška Brda, Primorska
Rodzaj: białe, wytrawne
Szczep: 100% Malvazija (Malvasia d’Istria)
Moc: 13,5 %
Wino kupisz online w be-wines.com

Be-wines.com to sklep internetowy z Ljubljany ze wspaniale zróżnicowanym asortymentem najbardziej uznanych słoweńskich win, także tych od niszowych producentów, którzy robią świetną robotę, ale nie pchają się na afisze. Znajdziesz tu wysokiej jakości wina białe, czerwone i pomarańczowe, szeroki wybór win naturalnych, certyfikowanych win organicznych oraz bąbelki.

Štekar Malvazija 2019 Goriška Brda

Štekar Malvazija 2019 Goriška Brda

Štekar Malvazija 2019 Goriška Brda

Štekar Malvazija 2019 Živa Vina

Štekar Malvazija 2019 Goriška Brda