Syrniki pieczone FIT – ukraińskie placki z twarogu.

Syrniki z tego przepisu są trochę jak sernikowe bułki bez glutenu. Wyrośnięte i bardzo twarogowe, a jednocześnie wyraźnie mniej kaloryczne niż tradycyjnie smażone wersje (sprawdź też: syrniki z twarogu śmietankowego oraz syrniki z twarogu półtłustego).

Ciasto na syrniki robię z półtłustego twarogu, ponieważ chudszy twaróg sprawia, że placki są łatwiejsze w przygotowaniu. Syrniki podczas pieczenia lekko puchną. By uzyskać zrumieniony wierzch, na początku pieczenia wstawiam je do piekarnika pod grill.

Używam mąki ryżowej, ponieważ świetnie sprawdza się w przepisach z twarogiem w roli głównej (np. w bezglutenowych leniwych). Masa twarogowa z dodatkiem mąki ryżowej jest lekka i puszysta, a gotowe placki smakują wybornie.

Jeżeli chodzi o słodycz, dodaj tyle słodzidła, ile potrzebujesz. Moje syrniki nie są słodkie, dlatego doskonale nadają się do podania z miodem lub konfiturą. 

Sprawdź też inne przepisy na placki z twarogu.

Syrniki pieczone FIT

Syrniki pieczone FIT

Syrniki pieczone FIT

Syrniki pieczone FIT

Syrniki pieczone FIT

Syrniki pieczone FIT – SKŁADNIKI na 20 placków:

  • 1 kg twarogu półtłustego (jest bardziej „kruchy” niż twaróg śmietankowy z tego przepisu)
  • 3 jajka (zerówki, wolny chów, rozmiar L)
  • 50 g erytrytolu (albo cukru)
  • 100 g mąki ryżowej (bezglutenowej) + 2 łyżki mąki ryżowej do posypania deski przy formowaniu placków

Syrniki pieczone FIT – PRZEPIS:

  1. Rozgrzej piekarnik do temperatury 200 stopni C.
  2. W dużej misce rozgnieć widelcem twaróg. Dodaj jajka, mąkę i słodzidło. Całość dokładnie wymieszaj i odstaw na 10 minut.
  3. Na desce rozsyp łyżkę mąki ryżowej (jedna łyżka mąki spokojnie wystarcza na uformowanie 10 placków). Przy pomocy gałkownicy do lodów, która nabiera odpowiednią ilość ciasta, formuj w dłoniach placki z masy twarogowej, układaj na desce obsypanej mąką i przy pomocy ausztachera formuj krążki. 
  4. Gotowe placki układaj na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz w temperaturze 200 stopni C – pod grillem (górny poziom) – przez 10-15 minut, po czym zmniejsz temperaturę do 180 stopni C i piecz na środkowym poziomie przez ok. 30-35 minut. Syrniki w trakcie pieczenia puchną, mogą również trochę popękać, ale po wyjęciu z piekarnika wracają do normy.
  5. Nadmiar placków możesz przechować do następnego dnia w lodówce.
  6. Syrniki z piekarnika są jak bułki, dlatego możesz przekroić je na pół i zjeść np. z miodem lub konfiturą – jak kanapkę.

Syrniki pieczone FIT

Pieczone syrniki możesz przekroić jak bułkę i zjeść jak kanapkę.

Syrniki pieczone FIT

Syrniki pieczone FIT

Syrniki pieczone FIT

Syrniki pieczone FIT

Syrniki pieczone FIT