Tavira – część I.

Czytaj też: CO PRZYWIEŹĆ Z PORTUGALII

Tavira to urocze kameralne miasteczko, położone w Algarve, 30 km na wschód od Faro. Miejscowość jest siedzibą gminy o tej samej nazwie. Tavira jest nieduża, całą gminę zamieszkuje nieco ponad 25 000 mieszkańców.

Tavira L_161

Tavira L_130

Tavira L_136

Tavira L_124

Tavira L_41

Tavira L_14

Tavira L_139

Tavira L_140

Tavira L_127

Tavira L_43

Do Taviry łatwo dojechać pociągiem. Z Faro – regionalnym (podróż trwa ok. 30-40 minut), a z Lizbony – InterCity (ok. 3 godzin). Pociągi z Lizbony do Taviry (przez Faro) odjeżdżają z dworca Lisboa Oriente i kończą trasę w Faro, gdzie trzeba przesiąść się do tego samego regionalnego, o którym mowa wyżej (podróż mimo przesiadki odbywa się na jednym bilecie). Portugalskie IC to pociągi o standardzie naszych krajowych Przewozów Regionalnych – tych bardziej zużytych.

Podróżowanie koleją po Portugalii generalnie jest bardzo tanie (pisaliśmy już o tym przy okazji Porto), bilety kosztują ok. 50% mniej niż w Polsce, a standard kolei – choć może trudno w to uwierzyć;-) – jest nawet niższy niż w naszym pięknym kraju. Bilet z Lizbony do Taviry kosztuje 22 EUR od osoby.

Tavira L_08

Tavira L_06

Tavira L_05

Tavira L_34

Tavira L_18

Planując urlop w Algarve zdecydowaliśmy się zamieszkać w Tavirze z jednego bardzo prostego powodu – to miasteczko, które uchodzi za najładniejszą i najbardziej klimatyczną miejscowość całego regionu. Takie, które mimo turystycznej popularności wciąż nie utraciło portugalskiej duszy i zachowało swój unikalny tradycyjny charakter. Tavira jakimś cudem nie poddała się temu wszystkiemu, co niesie ze sobą masowa zorganizowana turystyka. Nie ma tu fastfoodów, wielkich hotelowych kompleksów, etc. Są za to brukowane wąskie uliczki, stare krzywe kamieniczki i urocze butwiejące kolorowe okna, bielone domki, zróżnicowana architektura, wszechobecne azulejos zdobiące zarówno zadbane, jak i zrujnowane budynki. Krótko mówiąc, jest klimat.

Tavira L_04

Tavira L_03

Tavira L_16

Nasze wakacyjne mieszkanie mieściło się w poniższej kamienicy, tuż przy placu z bielonym kościółkiem:

Tavira L_164

Tavira L_07

Tavira położona jest na dwóch brzegach Rio Gilao, które w centrum miasteczka łączy masywny rzymski most (Ponte Romana).

Tavira L_142

Poniżej: Ponte Romana

Tavira L_141

Tavira L_132

Tavira L_10

Tavira L_11

Wiosna i jesień to najlepsza pora na urlop w Tavirze – miasteczko jest dość puste, turystów jak na miejscowe letnie standardy raczej niewielu, choć w dobrych restauracjach i tak chwilę po otwarciu wszystkie stoliki są zajęte, pogoda jest dobra, temperatury też. Pod koniec kwietnia było gorąco, ale jednak dało się żyć i aktywnie korzystać z wakacji.

Tavira L_02

Tavira L_15

Tavira L_40

Tavira L_39

Tavira L_162

Tavira L_128

Tavira L_66

Tavira L_134

Tavira i okolice to miejscówka idealna do spacerów, wycieczek rowerowych, sportów wodnych oraz, rzecz jasna, poznawania i smakowania lokalnego jedzenia.

Tavira L_35

Tavira L_36

Tavira L_62

Tavira L_65

Sporo restauracji i kawiarni znajduje się w okolicach głównego placu miasteczka – Praça da República, jednak na kolację najlepiej wybrać się zupełnie gdzie indziej. Przy jednej ulicy Rua Silva Carvalho mieści się kilka godnych polecenia lokali, na które namiary dostaliśmy od lokalsa, czyli od bardzo sympatycznej dziewczyny pracującej w sklepie z winami Soares (więcej info – poniżej).

Tavira L_33

Zgodnie z jej wskazówkami warto zjeść w restauracjach O Tonel, Zeca da Bica (Restaurante Bica) i Aquasul w samej Tavirze plus w Restaurante Alcatruz położonej w pobliskiej rybackiej wiosce Santa Luzia, która słynie z ośmiorniczek. Jeśli lubisz octopusy – musisz tam dotrzeć:-)

Tavira L_103

Przetestowaliśmy trzy z tych lokali. Każdy z nich okazał się znakomitym wyborem i był na swój sposób wyjątkowy, w każdym zjedliśmy też więcej niż pyszną i udaną kolację. Recenzje: O Tonel, Bica i Altacruz.

Tavira L_59

Tavira L_61

Aquasul to jedyne miejsce, którego menu nas nie przekonało – niewiele w nim typowych dla regionu, autentycznie lokalnych smaków, choć z drugiej strony restauracja oferuje menu obejmujące także potrawy dla wegan i bezglutenowców, a do tego bazuje na naturalnych i często organicznych produktach. Można tam zjeść m.in. bezglutenowe pizze czy makarony, które wyrabiane są miejscu. Tak czy owak, kto jedzie do obfitującego w doskonałe ryby i owoce morza Algarve po bezglutenowe pasty? Na pewno nie FiK:-) Urlop najlepiej rozpocząć tu od genialnej, pełnej wszystkiego co najlepsze cataplany de mariscoZOBACZ).

Poniżej: Igreja de Santa Maria do Castelo

Tavira L_19

Tavira L_17

Tavira L_21

Ten gotycki XIII-wieczny kościół po trzęsieniu ziemi w XVIII w. został odbudowany prawie od podstaw, a z gotyckiej konstrukcji zachował się m.in. portal, wieża zegarowa i boczne kaplice.

Poniżej: ruiny VIII-wiecznego zamku (Castelo de Tavira), zrekonstruowanego w XVII wieku. W granicach murów mieści się zamkowy dziedziniec z niewielkim, ale uroczym ogrodem, który byłby jeszcze bardziej uroczy, gdyby odwiedzało go mniej turystów;-). Warto wejść tam na mury obronne i pokontemplować panoramę miasteczka.

Tavira L_24

Tavira L_23

Tavira L_22

Tavira L_25

Tavira L_26

Tavira L_29

Tavira L_30

Tavira L_27

Tavira L_31

Tavira L_32

Tavira L_13

Tavira L_12

Warto wybrać się również na spacer po Salinach. To pola solne w Parque Natural da Ria Formosa, gdzie sól, w tym kwiat soli morskiej, pozyskuje się po dziś dzień.

Tavira L_44

Tavira L_143

Tavira L_48

Tavira L_47

Tavira L_46

Jest tam prawie tak, jak w bretońskim Guerande, tylko że bez komercji. Nie ma tu butików z pamiątkami, biletów, robiących tłum wycieczek, przewodników ani godzin otwarcia. Jest pusto, cicho i spokojnie, czasem tylko ktoś przemknie na rowerze albo pojawi się jakiś piechur. My podczas całej wędrówki po okolicy spotkaliśmy może 2-3 osoby. Świetne miejsce na spacer.

Tavira L_51

Tavira L_49

Tavira L_50

Spacerując po Salinach można dojść m.in. do rzeki Formosa, do ruin fortu – Forte do Rato oraz kompleksu hotelowego Albacora, który zgodnie z mapą sąsiaduje z Muzeum Tuńczyka. Muzeum jest albo wybitnie zakamuflowane albo przeznaczone tylko dla hotelowych gości;-)

Poniżej, po kolei:

Formosa, Forte do Rato i hotel Albacora

Tavira L_52

Tavira L_57

Tavira L_56

Tavira L_54

Tavira L_53

Tavira L_55

Tavira L_58

Garść przydatnych informacji:

  • zakupy spożywcze najlepiej robić na targu Mercado da Ribeira, szczegółowy opis wkrótce (targ nazywa się tak samo, jak główne targowisko w Lizbonie) oraz w mieszczących się tam sklepikach branżowych (wina, sery, mięsa i wędliny, etc.) lub w supermarkecie Pingo Doce, który jest nieźle zaopatrzony

Tavira L_38

Tavira L_37

Tavira L_120

  • wina najlepiej kupować w sklepie Soares, przy Rua Jose Pires Padinha – spacerując po Tavirze nie można tam nie trafić. Asortyment jest szeroki i obejmuje zarówno całkiem spory wybór win lokalnych, które trudno kupić gdziekolwiek indziej poza Algarve, jak i porto z najwyższej półki. To dobre miejsce do wydania 6-10 EUR na smaczne vinho verde i 600-800 EUR na bardzo dobre, mocno zakurzone porto sprzed kilkudziesięciu lat,
  • na kolację w Tavirze warto pójść do O Tonel lub Zeca da Bica. Jeśli nie szukasz regionalnej kuchni, być może spodoba Ci się też Aquasol,
  • promy i statki na Ilha de Tavira odpływają z portu rybackiego tuż za Mercado da Ribeira (tylko w sezonie, dokładna rozpiska jest dostępna na miejscu, kwiecień to w każdym razie jeszcze nie sezon) oraz z Quatro Aquas. Z Mercado da Ribeira do promu odpływającego z Quatro Aquas idzie się ok. 15 minut, a cena biletu per capita to koszt rzędu ok. 2 EUR. W porcie można trafić też na oferty wodnych taksówek (water taxi), które aktywne są także poza sezonem. To motorówki, którymi przejażdżka na wyspę kosztuje ok. 50-60 EUR. Taką kwotę lepiej przepić i przejeść;-), tym bardziej, że kwadrans spaceru do QA to żaden wysiłek,
  • jeśli szukasz namiaru na ładną kamieniczkę do wynajęcia (dwa poziomy, taras na dachu, położona w Tavirze po spokojniejszej i mniej obleganej przez turystów stronie rzeki) – pisz na kontakt@facetikuchnia.com.pl,
  • jeśli masz inne pytania dot. Taviry lub planowania wakacji – pisz jw. Odpowiadamy na każdą wiadomość, choć bywa, że zajmuje nam to 1-2 tygodnie.

Tavira L_135

Tavira L_129

Tavira L_125

Tavira L_123

Tavira L_121

Tavira L_122

Tavira L_111

Tavira L_63

Tavira L_64

Tavira L_42

Tavira L_20

Tavira L_126

Wkrótce II część wpisu, a w niej m.in. wyspy Ilha de Tavira i Ilha de Cabanas, na które można łatwo przeprawić się rozklekotanym statkiem przez rzekę Formosa, Praia do Barril, Santa Luzia i obchody święta Rewolucji Goździków.

Tavira L_160

Tavira L_109