Trena 2022 Casa lo Alto.

Trena 2022 Casa lo Alto

Posiadłość Casa lo Alto, firmowana przez znanego walencjańskiego enologa Víctora Marquésa (La Comarcal), to zabytkowe gospodarstwo z 1796 roku, położone w Venta del Moro (DO Utiel-Requena), na szczycie wzgórza (lo alto) otoczonego należącymi doń winnicami, od którego pochodzi jej nazwa. Zróżnicowane ekspozycje i nachylenia poszczególnych działek zapewniają winnicy wyjątkowe warunki upraw. Casa lo Alto obejmuje 60 hektarów winnic z uprawami Bobal, Garnacha, Tempranillo, Cabernet Sauvignon, Syrah, Chardonnay i Tardana oraz 30 hektarów gajów migdałowych, otoczonych przez 60 hektarów lasów, co czyni ją naprawdę wyjątkowym miejscem, które włączyło się także w system niskointerwencyjnego rolnictwa przyjaznego naturze (biodynamika, bioróżnorodność, rewitalizacja gleb, uprawy winorośli wolne od nawozów syntetycznych, dozwolone do użycia tylko nawozy organiczne). W 2017 roku posiadłość została przejęta przez dużego producenta Bodegas Murviedro (Groupe Schenk), a w 2019 Casa lo Alto dołączyła do wciąż nielicznego grona wytwórców win odmianowych z endemicznej dla regionu odmiany Tardana, w 2020 r. wprowadzając na rynek pierwszy rocznik wina Trena. 

Trena 2022 Casa lo Alto

Trena 2022 Casa lo Alto

Trena jest wytwarzana ze szczepu Tardana, rodzimej odmiany winorośli o grubej skórce i długim cyklu wegetacyjnym, doskonale zaaklimatyzowanej w ekosystemie regionu Walencji. Grona pochodzą z działki o glebie gliniasto-wapiennej, posadowionej na wysokości około 750 m npm. Nazwa wina – Trena – nawiązuje od miejsca określanego w regionie mianem El Tresnal, gdzie zwyczajowo po żniwach układano stosy w kształcie trójkątnego graniastosłupa, by utraciły wilgoć przed wywiezieniem na klepisko.

Trena 2022 to trzeci zabutelkowany rocznik czystej Tardany z Casa lo Alto. Wino powstaje z owoców z ręcznego zbioru, fermentuje spontanicznie na dzikich drożdżach w betonowych zbiornikach i 500-litrowych otwartych dębowych foudres, w których również przez 6 miesięcy dojrzewa na drobnym osadzie. Lekko filtrowane przed butelkowaniem. Ma jasnosłomkowy kolor ze złotymi refleksami. Ukazuje intensywne aromaty zielonych jabłek, gruszek, brzoskwiń, cytrusów i białych kwiatów. Na podniebieniu soczyście świeże, owocowe, aksamitne, świetnie zrównoważone i treściwe. Ultra pijalne, doskonałe do roślinnej kuchni, potraw z ryb i owoców morza. Bardzo dobre.

Nazwa: Trena 2022 Casa lo Alto
Kraj: Hiszpania
Region: Valencia, DO Utiel-Requena
Rodzaj: białe, wytrawne
Szczepy: 100% Tardana
Moc: 12%
Produkcja: około 7000 butelek
Wino wypiliśmy w Habitual w Walencji

Trena 2022 Casa lo Alto

Trena 2022 Casa lo Alto

Trena 2022 Casa lo Alto

Trena 2022 Casa lo Alto