Trzy wina w Winnicy na Solnym.
Oczywiście, że są inne winiarnie we Wrocławiu, ale my niezależnie od pory roku najbardziej lubimy wpadać tu. Trzy wieczory w Winnicy na Solnym i trzy wina godne polecenia nie tylko na lato, choć w ponad trzydziestostopniowym wrocławskim upale sprawdziły się znakomicie: jedno z Veneto z Contrada Palui i dwa z Langwedocji, ponownie od JL Denois.
Contrada Palui Graspo Alto 2022 DOC Valpolicella
Mała górska winnica z okolic Werony i blend Corvina, Corvinone i Rondinella (5 miesięcy dojrzewania w terakotowych amforach) w całkiem innej odsłonie. Lekka (12,5%), jasna, pikantna, doskonale gasząca pragnienie Valpolicella z jednej z najwyżej położonych posiadłości w apelacji (500 m npm). Doskonała zwiewna czerwień na upalne lato! Żadnego suszenia, żadnego ripasso, tylko kipiące świeżością soczyste czerwone owoce. Truskawki, maliny, poziomki z pikantną nutą i delikatną miękką taniną, a wszystko to bez utraty intensywności, wyrazistości i aromatycznej złożoności. Pyszne wino, solo i do wszystkiego innego, na przykład do wyrazistych w smaku serów.
Jean-Louis Denois Sainte Marie 2018 Sur lie AOP Limoux
Świetne Chardonnay ze starej winnicy Roquetaillade w Limoux (30-letnia parcela o pow. około 1 ha). Pełne, bogate i złożone, ale też świeże, o niesamowitej trwałości. Grona z organicznej uprawy, tłoczenie całych kiści, wino bez dodatku siarczynów. Fermentacja i dojrzewanie na drobnym osadzie przez 18 miesięcy w 2- i 3-letnich barriques z regularnym bâtonnage dla pełniejszej struktury. Klarowane i filtrowane przed butelkowaniem.
Jean-Louis Denois Blanc de Chenin 2022 IGP Haute Vallée de l’Aude
Chenin Blanc z organicznej uprawy, tłoczenie całych kiści, sok fermentowany w beczkach i kadziach bez dodatku siarczynów. Wyrazisty aromat z nutami cytrusów, zielonego jabłka, pigwy i marcepanu. W ustach świeże, okrągłe, średnio pełne, o dość gęstej strukturze. Fajna kwasowość i intensywna cytrusowa końcówka z delikatną goryczką. Pyszne.