Wina hiszpańskie – Castilla y León.
Prowincje Castilla la Vieja oraz León, kolebka hiszpańskiej państwowości i kultury, utworzyły zjednoczony region Castilla y Leon w 1983. Castilla y León, położona na Mesecie w północno-zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego to obecnie nie tylko największy z 17 hiszpańskich regionów administracyjnych i największy region Wspólnoty Europejskiej, ale też jeden z kluczowych regionów winiarskich kraju. Rozległy płaskowyż otaczają piękne górskie pasma przebijające 2 000 m n.p.m.: Sistema Ibérico na wschodzie (z Moncayo trochę wyższym od Świnicy), Cordillera Central na południu (z Almanzor nieco wyższym niż Vysoká) i Cordillera Cantabrica na północy (z Torre de Cerredo ciut niższym od Gerlacha). Położenie geograficzne zapewnia kontynentalny klimat z gorącym, suchym i relatywnie krótkim latem, późną wiosną i mroźną zimą.
Wina z Castilla y León
Winnice Castilla y Léon słyną z mocnych win czerwonych, a Tempranillo (aka Tinta del Pais, Tinta de Toro czy Tinto Fino) jest tu niekwestionowanym królem. Nie dziwi więc, że właśnie ten szczep zdominował kolejną hiszpańską degustację w ramach cyklu Degusta Espana, którą tym razem poprowadził online pierwszy polski sommelier z tytułem Spanish Wine Scholar Michał Stykowski z Wine rePublic. Internetowy spacer przez winnice serca Hiszpanii otworzyły dwa Verdejo z DO Rueda, a po nich wkroczyło Tempranillo. Najpierw, nieskomplikowana crianza z DO Arlanza oraz druga, ciekawsza, z DO Ribera del Duero. Godny finisz zapewniły z kolei Las Tierras z DO Toro i Yotuel z Ribera del Duero, ale… po kolei.
Diez Siglos Ecológico Verdejo 2019 (DO Rueda)
(kupisz w La Tienda)
Rueda równa się Verdejo. Apelacja położona w zachodniej części Castillia y León znana jest z aromatycznych, wytrawnych, łatwo przyswajalnych, lekkich dla podniebienia i portfela, a przez to popularnych białych win, wytwarzanych głównie z odmiany Verdejo i, w mniejszym zakresie, z Sauvignon Blanc. „Rueda Verdejo” powinna zawierać co najmniej 85% Verdejo, w praktyce przeważnie są to wina jednoszczepowe, jak dwa opisane poniżej.
Organiczne i wegańskie, czyste Verdejo Diez Siglos Ecológico w aromacie jest trawiasto-ziołowe, w smaku natomiast dają o sobie znać delikatne nuty cytrusów (cytryna, grejpfrut) i gruszki. Proste, a mimo to całkiem przyjemne, orzeźwiające, z delikatną kwasowością, dobre na lato i jako aperitif.
Valdecuevas Verdejo 2019 (DO Rueda)
(kupisz w Wine Bureau)
Verdejo Valdecuevas, trochę ciekawsze i lepiej zbudowane niż Diez Siglos, to okrągłe, przyjemnie świeże, rześkie mineralne wino o wyraźnie owocowym aromacie (morele, brzoskwinie, chrupkie jabłka) i orzeźwiających cytrusowych nutach. Dobrze zrównoważona kwasowość. Gładkie, ultra przyswajalne, słonecznie-plażowo-ogrodowe.
Castillo de Ura Crianza 2013, Bodegas Sierra (DO Arlanza)
(kupisz w Wineonline)
DO Arlanza to młoda (2008), mało znana apelacja w północnej części Kastylii, której znak rozpoznawczy stanowi crianza z Tempranillo. Przykładem takiej właśnie crianzy jest Castillo de Ura (100% Tempranillo z winorośli liczących przeszło 40 lat), dojrzewające 14 miesięcy w beczkach z francuskiego i amerykańskiego dębu. Wino jest pijalne i pod każdym względem średnie. Średni rubin w kieliszku, średnie aromaty czerwonych owoców z nutą gorzkiej czekolady i wanilii, średnia kwasowość, takież taniny i równie średni finisz. Proste, bez głębi, bardzo rustykalne.
Rivendel Crianza 2014, Bodegas El Inicio (DO Ribera del Duero)
(kupisz w Zacne Wino)
O Ribera del Duero wspominaliśmy przy okazji poprzedniej degustacji, mającej za przedmiot hiszpańskie klasyki. To największy region winiarski kraju, a zarazem druga, obok Rioja, najbardziej prestiżowa hiszpańska apelacja oparta na Tempranillo. Inne popularne tu odmiany winorośli to Cabernet Sauvignon, Malbec i Merlot.
Rivendel (100% Tempranillo) powstaje z owoców pochodzących ze starych, co najmniej 30-letnich winorośli. Dojrzewa 12 miesięcy w beczkach z amerykańskiego i europejskiego dębu, a przez kolejny rok dochodzi w butelce. Fajny, głęboko rubinowy kolor, aromaty jeżyn, śliwek i balsamico mieszają się z nutami kakao i przypraw. Strukturę kształtują dobrze zintegrowane taniny i soczysta kwasowość. Pełne, dobrze wyważone, gładkie, z dość długą końcówką. Bardzo dobre wino. Nie może być inne, skoro w mitologii Śródziemia ;-) Rivendel(l) to bezpieczna przystań, w której kultywuje się wiedzę i tradycje przodków.
Las Tierras Original 2014, Rodriguez Sanzo (DO Toro)
(kupisz w Vinobar)
Granicząca od zachodu z Ruedą DO Toro w prowincji Zamora to kolejna apelacja znana z produkcji bogatych, mocnych i dojrzałych czerwieni. Dominującym szczepem jest tu Tempranillo, lokalnie zwane Tinta de Toro. Najkrócej rzecz ujmując, czerwone wina z Toro to moc, kompleksowy owoc, świeżość, dobra kwasowość i niezły potencjał dojrzewania.
Rodríguez Sanzo jest prężną i ekspansywną rodzinną marką, mającą w posiadaniu winnice i własną produkcję w kilku DO w różnych regionach kraju, od Toro czy Bierzo, po Rioję i Priorat. Projekt Las Tierras (100% Tinta de Toro) firmuje Javier Rodríguez. Wino powstało z owoców pochodzących z trzech różnych parceli, położonych na piaszczysto-gliniastych glebach i obsadzonych krzewami, odpowiednio, w latach 1875, 1945 i 1962, co oznacza, że winorośle te pamiętają czasy sprzed inwazji filoksery.
Wino spędziło 24 miesiące w beczkach z francuskiego i amerykańskiego dębu. Otwiera się aromatami kompotu z suszonych śliwek, jeżyn, lukrecji i pieprznej czarnej porzeczki połączonych z kardamonem, palonym drewnem, wanilią i nutą czarnej herbaty. W barwie nasycona wiśnia. Moc równoważą okrągłe taniny, a dobrze wyważona kwasowość sprawia, że jest jedwabiste i gładkie. Przyjemnie długi finisz. Las Tierras jest bardzo w naszym stylu. Pełne, intensywne, skoncentrowane. Długi kontakt ze skórką i dojrzewanie w dębie dały bardzo przyjemne, dopracowane, odważne i złożone wino. Lubimy takie niespodzianki, dobra relacja jakości do ceny. I obfitość resweratrolu.
Yotuel Finca San Miguel 2011, Bodegas Gallego Zapatero (DO Ribera del Duero)
(kupisz w Vini e Affini)
Ostatnia butelka – Yotuel Finca San Miguel 2011 (100% Tinta del País) z małej rodzinnej winnicy Gallego Zapatero – to perełka kastylijskiego zestawienia. Wino z owoców z ręcznego zbioru datowanego na 26 września 2011 r., fermentacja na dzikich drożdżach, 14 miesięcy dojrzewania w beczkach z francuskiego dębu. Limitowana edycja z rocznika 2011 liczy ledwie 478 (numerowanych/232) klasycznych butelek i 40 sztuk Magnum. Powstaje z uprawianych organicznie Tempranillo nasadzonych 95 lat temu, w roku 1925 i pochodzących z maleńkiej pojedynczej parceli (San Miguel) o powierzchni nieco ponad pół hektara. Choć parcelę porasta przeszło 800 krzewów, uzyskiwany z niej plon jest bardzo niski. Taki urok starych winorośli, że ilość ustępuje miejsca jakości i koncentracji smaków. W dobrych, gorących i suchych latach – takich jak w roku 2011 – północna ekspozycja parceli zapewnia warunki idealne, dające wyjątkowe wina; zimne i mokre sezony mogą nieco komplikować proces.
W nosie intensywne i złożone, z doskonałym połączeniem dojrzałych owoców i balsamico. W ustach miękkie, jedwabiste, choć trwałe taniny. Wypełnione dojrzałymi, bogatymi owocami (jagody, maliny, jeżyny, śliwki) i całym mnóstwem przypraw. Eksplozja smaków i aromatów. Lukrecja, gorzka czekolada, palone drewno, tytoń. Zrównoważona kwasowość. Wielowarstwowe, złożone, mocne, ale gładkie. Już teraz pięknie ułożone. Warto odłożyć butelkę lub dwie na później. Klasa sama w sobie, znakomite!
Wina Hiszpańskie są bardzo smaczne i mają swój charakterystyczny zapach. Uważam że są jednymi z najlepszych.