Znaczenie prawidłowego odżywiania w sporcie.

Wśród ekspertów z zakresu ochrony zdrowia nie milknie dyskusja na temat zasad prawidłowego odżywiania. Choć w niektórych kwestiach wciąż trudno osiągnąć jako taki konsensus, dziś o wpływie diety na funkcjonowanie ludzkiego organizmu wiemy już całkiem sporo. Podobnie sprawa wygląda w sporcie, chociaż trzeba podkreślić, że uprawianie wyczynowo aktywności fizycznej to zupełnie inne obciążenia. Może nie wszyscy podchodzą do tej kwestii tak rygorystycznie jak Robert Lewandowski czy Cristiano Ronaldo, ale jasne jest, że właściwa dieta w sporcie profesjonalnym to standard.

Jak wszyscy to wszyscy

Pierwsze wskazania dotyczące dietetyki formułowali już Hipokrates czy Platon, jednak jej medyczna definicja zaistniała dopiero w 1839 roku. Przez długi czas świat sportu również nie przywiązywał szczególnej wagi do tego zagadnienia. Na początku XXI w. zaczęły formować się grupy certyfikowanych specjalistów od dietetyki sportowej; był to istotny krok na drodze rozwoju tej dziedziny, która dziś jest już czymś absolutnie naturalnym. Zmiany zdają się zachodzić w wielu aspektach sportowej aktywności, zarówno tej profesjonalnej, jak i amatorskiej – nawet w mniej popularnych i znanych dyscyplinach oraz tam, gdzie być może nikt nie podejrzewałby, że dieta może mieć kluczowe znaczenie dla wyników rywalizacji. Ciekawym tego przykładem jest sportowy poker. Ewolucja wspomnianej gry karcianej, a zwłaszcza jej wielkich turniejów przeszła daleką drogę, nie tylko pod względem technologicznym. Inaczej wyglądają dziś sami gracze, a tym samym ich żywieniowe nawyki. Na pokerowych imprezach raczej już nie spotkamy wąsatych panów w kapeluszach i kowbojskich butach, zajadających się rozmaitej maści fast foodami. Choć wiadomo, że nie każdy dba o zdrowie z równym zaangażowaniem, świadomość w tej kwestii jest dziś całkiem inna. 

Prawidłowe odżywianie

Najlepsi pokerzyści spędzają na turnieju mnóstwo czasu, przez który muszą utrzymać nieprzerwaną koncentrację. Tego rodzaju wysiłek nie pozostaje bez wpływu na organizm człowieka. W przypadku pokera online dochodzi jeszcze kwestia spędzania wielu godzin w tej samej pozycji przed monitorem komputera czy ekranem urządzenia mobilnego. Oczywiste jest zatem, że należy pamiętać o prawidłowym odżywianiu, co zresztą wielu profesjonalistów czyni. Niektórzy idą nawet o krok dalej i eksperymentują z dietą wegańską, jak choćby popularny Daniel Negreanu, który twierdzi, że jego gra zyskała na zmianie nawyków.

Zróżnicowany indywidualizm

Starając się zrozumieć, co właściwie zmieniło się w ogólnym podejściu do diety sportowców, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. W przeszłości zanadto nie roztrząsano, co należy jeść; dbano głównie o to, by dostarczyć organizmowi niezbędnych kalorii, tak potrzebnych w rywalizacji z innymi. Starożytni Grecy spożywali początkowo wiele wegetariańskich produktów, takich jak zboża, nabiał czy owoce. Dalej, nastąpiła znacząca zmiana, w efekcie której atleci przed turniejami jedli spore ilości pieczywa i mięsa oraz pili wino, by dostarczyć organizmowi białka, węglowodanów i płynów, gwarantujących nawodnienie (wino zawierało wówczas  znacznie mniej alkoholu). Ponoć wyścig biegowy na pierwszych igrzyskach olimpijskich wygrali kucharz i piekarz, co mogło być nie bez znaczenia dla przebiegu rywalizacji. Dziś również obecność w sportowej diecie podstawowych makroelementów pozostaje kluczową kwestią. Podkreśla się konieczność przyjmowania zbilansowanych i różnorodnych posiłków. Aktywny organizm potrzebuje zarówno makro- jak i mikroelementów w odpowiednich ilościach, by móc pracować na pełnych obrotach. Nie trzeba dodawać, że podstawę właściwego nawadniania stanowi woda, w razie potrzeby uzupełniana elektrolitami. 

Prawidłowe odżywianie

Na najwyższym szczeblu sportowej rywalizacji zwykle decydują detale, a ludzkie organizmy – mimo podobnej budowy – w warunkach ekstremalnych obciążeń mogą reagować bardzo różnie. Dietetycy sportowi coraz częściej decydują się na indywidualną pracę z zawodnikami, by jak najlepiej dopasować dietę do ich potrzeb, w zależności od celów, jakie przed sobą stawiają. Nieustanny rozwój nauki, w tym w szczególności medycyny i technologii, sprawiają, że ten trend może się tylko pogłębiać.

Znaczenie prawidłowego odżywiania się