12 rzeczy, które musisz zrobić w Lizbonie.

Czytaj też: LIZBONA – CO ZOBACZYĆ – 25 RZECZY

12 rzeczy, które musisz zrobić w Lizbonie.

Subiektywny przewodnik po atrakcjach tego uroczego miasta.

12 rzeczy, które musisz zrobić w Lizbonie

1. Zacznij dzień od kawy w Café A Brasileira

12 rzeczy, które musisz zrobić w Lizbonie

Brasileira

Nawet jeśli dziś ta słynna i licząca sobie już przeszło 100 lat kawiarnia tłumnie oblegana jest przez turystów, wciąż udaje jej się zachować fajny charakter i specyficzny klimat. Turyści okupują przeważnie stoliki wewnątrz i na zewnątrz lokalu, kawę można jednak zamówić także bezpośrednio przy kontuarze.

12 rzeczy, które musisz zrobić w Lizbonie

Korzystając z tej opcji nie tylko mniej zapłacisz (ceny kaw uzależnione są bowiem od miejsca podania: kontuar, stolik wewnątrz, ogródek – kolejność od ceny najniższej do najwyższej), ale też wzmocnisz się i naładujesz baterie na pełen atrakcji dzień w Lizbonie np. małą czarną osłodzoną, przykładowo, kultowym lizbońskim ciastkiem pastéis de nata, którą wypijesz w tłumie rodowitych mieszkańców miasta. Oni zdecydowanie częściej wybierają kawę przy kontuarze, stoliki pozostawiając przybyszom.

12 rzeczy, które musisz zrobić w Lizbonie

12 rzeczy, które musisz zrobić w Lizbonie

2. Przejedź się jedną z lizbońskich wind ulicznych…

12 rzeczy, które musisz zrobić w Lizbonie

12 rzeczy, które musisz zrobić w Lizbonie

elevadores

Albo przynajmniej zobacz je w akcji:

ELEVADOR W AKCJI

To skrajnie turystyczna rozrywka, ale lizbońskim elevadores nie można odmówić uroku. Szczególnie po zmroku, gdy odpowiednio podświetlone dosłownie zapraszają do wnętrza wypełnionego ciepłym światłem. Imponująca Elevador de Santa Justa o solidnej stalowej konstrukcji to jedyna w miarę klasyczna, bo poruszająca się pionowo winda. Pozostałe trzy to z kolei pojedyncze wagoniki kursujące w górę i dół po stromych ulicach w różnych punktach portugalskiej stolicy. Turyści mają frajdę, a Lizbona jedne z najsłynniejszych i najczęściej fotografowanych obiektów w mieście. Ceny od 3,5 do 5 EUR za przejazd w zależności od elevadora.

3. … oraz zabytkowym tramwajem

12 rzeczy, które musisz zrobić w Lizbonie

O miano najpopularniejszych ruchomych obiektów miasta skutecznie walczą również tramwaje. To urocze, zabytkowe drewniane konstrukcje, które w zaskakująco szybkim tempie mkną wąskimi uliczkami Lizbony, budząc powszechne zainteresowanie turystów, którzy natychmiast sięgają po aparaty i komórki, by tramwaje w ruchu czym prędzej uwiecznić . W dzień w tramwajach jest zwykle bardzo tłoczno, najlepiej więc przyczaić się na pętli (np. najpopularniejszej linii 28) i przejechać całą trasę. Cena – jedyne 3,5 EUR za blisko godzinną przejażdżkę.

image

tramwaj

Lizbona 5

Lizbona 16

Poniżej: azulejos (ozdobne płytki ceramiczne będące jednym z symboli Portugalii) z wizerunkiem słynnego tramwaju

azulejos

ZOBACZ TRAMWAJ W AKCJI:

Z perspektywy przechodniaZ perspektywy pasażera

4. Wstąp do baru Sol e Pesca i zjedz coś dobrego z… puszek

image

Portugalczycy nie wstydzą się swych puszkowanych ryb i owoców morza. Co więcej, są z nich dumni, a nawet udało im się wykreować je na jeden z ważniejszych symboli kraju. Puszki różnych firm i z różną zawartością dostaniesz w sklepach z pamiątkami, w delikatesach, w zwykłych spożywczych, na lotnisku, w specjalnych sklepikach nastawionych właśnie na sprzedaż puszek, w Mercado da Ribeira, a także w Sol e Pesca. W tym małym i bardzo klimatycznym barze, w którym swego czasu gościł między innymi Anthony Bourdain, serwuje się niewielkie danka (portugalskie tapas) oparte właśnie na morskich przysmakach z puszek. Tych samych, które wystawione są (do użytku w lokalu, jak również na sprzedaż) w gablocie wypełniającej w całości jedną ze ścian tego przytulnego lokalu. Sol e Pesca serwuje też szeroki wybór napojów z procentami. Bar otwiera się w południe i obsługuje gości do 4 nad ranem. Można (i warto) się tu zapomnieć. Jest ciasno i tłoczno, ale w tym właśnie cały urok.

image

image

Recenzja Sol e PescaPRZECZYTAJ

5. Spróbuj świetnych lokalnych serów i pieczonych kasztanów

image

SERY

Portugalskie sery nie miały niestety szczęścia przebić się do powszechnej świadomości miłośników dobrego jedzenia. Większość z nich prędzej wskaże na ryby czy najlepsze dojrzewające szynki, ale sery? Raczej nie.

Tymczasem prawdziwą gwiazdą są tu właśnie one. Małe i duże, delikatne, o konsystencji zbliżonej do twarożku albo twardsze, z kruszącym się jedwabistym środkiem. Często wytwarzane z niepasteryzowanego mleka. Kozie, owcze albo mieszane, niejednokrotnie z trzech typów mleka (kozie, owcze, krowie – w jednym). Doskonałe. Dla pieczonych kasztanów warto wpaść do Lizbony jesienią:-) Pyszne i bardzo tanie (1 EUR za 12 sztuk).

kasztany

image

6. Wstąp na targ Mercado da Ribeira

image

Mercado

Ribeira

Mercado da Ribeira to najsłynniejszy lizboński targ. Wart odwiedzenia nawet wówczas, gdy nie masz zamiaru robić większych zakupów. Od maja tego roku Mercado da Ribeira ma do zaoferowania nie tylko halę targową, którą wypełniają stoiska z warzywami i owocami, czy punkty ze świeżymi rybami, mięsem i serami, ale także specjalną strefę restauracyjną, gdzie w rozsądnych cenach można naprawdę dobrze zjeść i napić się między innymi wina, albo – jeśli ktoś woli – kawy.

image

silva

Poniżej: Bacalhau a Bras

Mercado breakfast

image

Po posiłku warto zajrzeć też na przykład do usytuowanego tu stoiska z owocami morza w puszkach (zakupy od razu pakowane są tu na prezent, widać więc kto najczęściej zaopatruje się w tym miejscu;-)

image

albo jednego ze sklepów sieci Garrafeira Nacional – świetnie zaopatrzonego dystrybutora win, oferującego między innymi bogaty wybór porto.

garrafeira nacional

image

7. Kup wino, porto…

image

image

wina2

Lizbona 14

…albo inny miejscowy trunek. Jeśli dobrze trafisz, sprzedawca z zaangażowaniem i entuzjazmem szczegółowo wyjaśni Ci różnice między porto „tawny” oraz „ruby”, doradzi, którą markę wybrać, popierając swe rekomendacje kieliszkiem jednego czy drugiego wina, i opowie dlaczego z wiekiem porto nabiera mocy. Kiedy uraczysz się na miejscu którymś z zachwalanych trunków, nie wyjdziesz z tego miejsca z pustymi rękami. Miej to na uwadze, pakując walizkę. Zapas „wolnych” kilogramów jest więcej niż wskazany.

Wino

8. Przejdź się wybrzeżem Tagu do Belem

image

TAG

image

Portowa infrastruktura czasem przerywa nadrzeczny bulwar, który upodobali sobie biegacze i rowerzyści.

ponte 25 04

statek

W pobliżu wiszącego Mostu 25 kwietnia (Ponte 25 de Abril) na turystów polują kelnerzy z licznych ulokowanych nad rzeką restauracji, za to ze szczytu betonowego i nieco topornego Padrao dos Descobrimentos (Pomnika Odkrywców) roztacza się niepowtarzalny widok na Tag i monumentalny Mosteiro dos Jerónimos (Klasztor Hieronimitów).

image

image

image

Lizbona 9

belem

Kawałek dalej dumnie prezentuje się Torre de Belém. Jeśli nie spotkasz tu japońskiej wycieczki albo nawet kilku na raz, możesz uważać się za szczęśliwca.

image

Lizbona 10

9. Odwiedź Park Narodów

Położone w Parque das Naçoes Oceanarium wciąż cieszy się ogromną popularnością (bilety – 14 EUR per capita).

Lizbona 2

image

image

Zwłaszcza wśród dzieci, które dobrze wiedzą jaki użytek zrobić z aparatów wmontowanych w ich smartfony i tablety.

Lizbona 7

Wenecja ma gondole, a Lizbona kolej gondolową (Teleférico) nad Tagiem. Ja wybieram stolicę Portugalii.

image

Lizbona 1

image

image

image

Po drodze jest jeszcze tylko Wieża Vasco da Gama z wciąż nieczynną platformą widokową…

Lizbona 3

…i wreszcie najdłuższy w Europie, liczący ponad 17 km most Vasco da Gama (Ponte Vasco da Gama).

image

Najsłynniejszego portugalskiego podróżnika znajdziesz też na jednej ze ścian położonej w tej dzielnicy stacji metra Oriente.

image

10. Spędź choć jeden dzień w Sintrze

image

image

Lizbona 11

Położona ok. 30 kilometrów od stolicy Portugalii urokliwa i magiczna Sintra to doskonałe miejsce na przynajmniej jednodniowy wypad. Tym łatwiejszy, że pociągi do Sintry odjeżdżają z Lizbony co kilkanaście minut. Trudno zdecydować, co spośród licznych atrakcji miasteczka zasługuje na uwagę w pierwszej kolejności, jednak Quinta da Regaleira powinna znaleźć się na każdej liście. Obowiązkowo!

quinta

image

image

11. Wybierz się na spacer nocą…

image

elevador

image

Lizbona 6

Prawdziwe piękno, wyjątkowy klimat i różnorodny charakter Lizbony najlepiej odkryć nocą. Ulice i place takich dzielnic jak Bairro Alto czy Chiado oferują przybyłym liczne kluby, gwar, wszędobylską muzykę graną na ulicy lub dobywającą się z okien, tłumy imprezowiczów, a także… dilerów.

tory

Z drugiej strony, wystarczy tylko krótki spacer poza centrum, by móc podziwiać puste, klimatycznie oświetlone uliczki czy nadgryzione zębem czasu kamieniczki. Dla każdego coś miłego.

12…albo bladym świtem

image

image

Mrok, który za chwilę przerodzi się w dzień, wyludnione ulice, którymi czasem przemknie tylko taksówka czy policyjny radiowóz. Gdzieniegdzie na chwilę pojawi się imprezowicz, który zabawił w klubie całą noc. Bywa, że z niedopitym jeszcze drinkiem w dłoni. Wiatr brzęczy rozrzuconymi po chodnikach pustymi butelkami, szeleści dziesiątkami walających się wszędzie plastikowych kubków. Pod drzwiami kamieniczek leżą czarne worki ze śmieciami. Pięknie świecą latarnie, a ktoś z hukiem zamyka okno, wcześniej pozdrowiwszy Cię zmęczonym uśmiechem. Wkrótce wzejdzie słońce. Lizbona budzi się do życia.

image

Lizbona 4 Lizbona 15

12 rzeczy, które musisz zrobić w Lizbonie