Ciasto pomarańczowo-miodowe.

Ciasto na zimę!

Ciasto pomarańczowo-miodowe – z sokiem z krwistoczerwonych sycylijskich pomarańczy, mielonymi orzechami laskowymi zamiast mąki i miodem zamiast cukru – smakuje tak wspaniale, że zakochasz się w tym przepisie od pierwszego pieczenia. Przygotujesz je w kilka chwil, a resztę zrobi za Ciebie piekarnik. To wypiek stworzony na zimę: pomarańcze, miód, orzechy. Dzbanek czarnej kawy dopełnia dzieła, niczego więcej nie trzeba.

Dzięki hojnemu dodatkowi oliwy, miodu i soku z pomarańczy ciasto jest mocno wilgotne i niesamowicie aromatyczne, a przy okazji bardzo długo zachowuje świeżość. Ma konsystencję puddingu, zbliżoną do Saffranspannkaka z Gotlandii. Oliwa, która zastępuje w tym przepisie masło zapewnia niesamowity efekt nawilżenia.

Zamiast wyciskać sok z czerwonych pomarańczy, obrałem je ze skórki i albedo, po czym zmiksowałem w wysokoobrotowym blenderze próżniowym Wartmann, o którym niedawno wspominałem przy okazji przepisu na zupę z dyni i persymony. Teraz tylko przypomnę, że blendowanie próżniowe polega na tym, że po wrzuceniu składników do kielicha blendera, a przed ich zmiksowaniem, z kielicha odsysa się tlen, tworząc próżnię. Świeże składniki miksowane w takich warunkach dłużej zachowują pełnię składników odżywczych, a dodatkowo mogą być dłużej przechowywane. Przekłada się to także na bardziej intensywny i pełniejszy kolor miksowanych warzyw i owoców. Smoothies i zupy z blendera próżniowego są nie tylko wyraźnie mniej napowietrzone, a przez to smaczniejsze, ale też mają mocniej nasyconą barwę.

Użytkowanie blendera próżniowego jest bardzo proste: po napełnieniu kielicha blendera składnikami, które chcemy zmiksować, podłączamy do niego banalną w konstrukcji pompkę (to białe coś, widoczne na jednym ze zdjęć poniżej), którą odsysamy tlen, po czym używamy blendera w standardowy sposób, korzystając z wybranego programu. Pompka tworzy próżnię w ok. 30 sekund (im więcej składników i mniej pustej przestrzeni w kielichu blendera, tym szybciej).

Sok możesz zrobić z dowolnych pomarańczy. Sycylijskie są przepyszne i mają czarujący kolor, ale niestety nie wszędzie można je kupić. W razie potrzeby zmielone orzechy laskowe możesz zastąpić orzechami pekan, włoskimi lub migdałami. Miód możesz z kolei zastąpić innym słodzidłem, na przykład syropem z agawy albo klonowym – ciasto może mieć wówczas nieco inną barwę i oczywiście inny smak. Jeżeli chodzi o sam miód, dodaj taki, jaki lubisz. Ja zwykle piekę to ciasto na moim ulubionym miodzie gryczanym, który nie jest aż tak słodki, jak większość miodów innego rodzaju.

Ciasto piekę w tortownicy o średnicy 20 cm.

Ciasto pomarańczowo-miodowe

Ciasto pomarańczowo-miodowe

Ciasto pomarańczowo-miodowe – SKŁADNIKI na 8 porcji:

Ciasto:

  • pół szklanki oliwy extra vergine
  • pół szklanki miodu gryczanego (lub innego)
  • 2 jajka (zerówki, wolny wybieg)
  • 3/4 szklanki domowego gęstego soku z pomarańczy (zmiksowanych, nie wyciśniętych – taki sok zawiera znacznie więcej błonnika i składników odżywczych)
  • 200 g orzechów laskowych, zmielonych (plus garść grubo posiekanych orzechów do dekoracji)
  • 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia (tu: bezglutenowy)
  • 2 ziarenka tonki roztarte w moździerzu (opcjonalnie), zamiast tonki może być wanilia, cynamon lub szczypta kardamonu
  • 1/2 łyżeczki soli

Krem daktylowo-kawowy:

  • 12 świeżych daktyli Medjool = ok. 300 g (waga bez pestek, w braku świeżych mogą być również daktyle suszone)
  • 2 espresso (= ok. 2 x 40 ml)
  • 1 americano czyli espresso + woda (= ok. 150 ml)

Uwaga: do odmierzenia porcji soku, oliwy i miodu używam tej samej miarki o pojemności 1 szklanki (=1 cup). Jeżeli nie masz takiej miarki, użyj szklanki o pojemności 200 ml.

Ciasto pomarańczowo-miodowe – PRZEPIS:

  1. Rozgrzej piekarnik do temperatury 180 stopni (bez termoobiegu).
  2. Dno tortownicy z odpinaną obręczą (u mnie o średnicy 20 cm) wyłóż papierem do pieczenia, wypuszczając papier na zewnątrz. Nie natłuszczam spodu ani boków tortownicy, ale jeśli Twoja forma do pieczenia tego wymaga, możesz to zrobić.
  3. Orzechy laskowe zmiksuj na mąkę. Możesz je wcześniej uprażyć i obrać ze skórki.
  4. Pomarańcze obierz ze skóry i albedo, zmiksuj na jedwabisty sok (ZOBACZ).
  5. W mikserze lub blenderze ręcznym połącz oliwę i miód (ok. 60 sekund). Dodaj jajka i miksuj przez ok. 60 sekund. Dodaj sok z pomarańczy i miksuj ok. 30 sekund. Dodaj zmielone orzechy, przyprawy, proszek do pieczenia oraz sól, po czym miksuj jeszcze przez minutę. Gotowe ciasto jest całkiem płynne.
  6. Przelej ciasto do tortownicy (ZOBACZ) i piecz ok. 40 minut na środkowym poziomie.
  7. Upieczone ciasto wyjmij z piekarnika i odstaw do całkowitego ostygnięcia, po czym odepnij obręcz tortownicy (ZOBACZ).
  8. Przygotuj krem z kawy i daktyli: w ekspresie ciśnieniowym zaparz kolejno 2 espresso i 1 americano. Jeżeli chcesz zmniejszyć ilość kawy w kremie, espresso lub americano możesz zastąpić wodą. Daktyle wypestkuj i włóż do blendera. Wlej kawę (dwa espresso + jedno americano) i zmiksuj na gładko. Przełóż do miski i odstaw.
  9. Przed podaniem wierzch ciasta potraktuj kremem daktylowo-kawowym (zużyjesz maksymalnie połowę, resztę dodaj na przykład do placków lub naleśników). Oprósz złotym pudrem z pyłku pszczelego (przepis) i posyp posiekanymi orzechami laskowymi.
  10. Ciasto przechowuj w lodówce do 3 dni.

Ciasto pomarańczowo-miodowe

Ciasto pomarańczowo-miodowe

Ciasto pomarańczowo-miodowe

Ciasto pomarańczowo-miodowe

Ciasto pomarańczowo-miodowe