Co przywieźć z Azorów – update.

Co nowego w porównaniu z rokiem 2019? Chá Gorreana odświeżyła wnętrze manufaktury i wprowadziła nowe rodzaje herbat (białe, zielone z dodatkami), odkryliśmy erva patinha, przywieźliśmy lepsze wina, a poza tym z grubsza bez zmian. Azorskie ananasy zniknęły z półek sklepu na lotnisku w Ponta Delgada, ale można je kupić w innych miejscach i przywieźć nawet w bagażu podręcznym, żeby nie ucierpiały. Z nowych (dla nas) produktów godnych uwagi polecamy też wspaniałe sery z Pico (w szczególności Mistério i pakowany w ładne pudełko Ilha dos Mistérios) oraz przepiórcze jaja marynowane w occie, czyli bardzo fajną przekąskę prosto z Terceiry.

Pro tip: walizki nie służą do transportu powietrza ;-)

Co przywieźć z Azorów

Wino

Przywieźliśmy świetne azorskie wina i likiery z odwiedzonych winnic: Azores Wine Company, Pico Wines, Adega do Vulçao, Etnom i A Cerca dos Frades (Pico) oraz Magma Vinhos (Terceira). Wiele z nich jest dziś nieporównanie łatwiej dostępnych niż jeszcze kilka lat temu, ponieważ mają je w asortymencie tak popularne sklepy internetowe, dostarczające portugalskie wina w różne zakątki globu, jak Portugal Vineyards czy Garrafeira Nacional.

Co przywieźć z Azorów

Co przywieźć z Azorów

Co przywieźć z Azorów

Co przywieźć z Azorów

Herbata

Herbaty z azorskich plantacji są przepyszne i czyste, rozszerzenie asortymentu o lokalną białą herbatę to już przysłowiowa wiśnia na torcie. Azorskie herbaty smakują naprawdę wspaniale, a ich uprawy są wolne od jakichkolwiek środków ochrony roślin. Klimat Azorów wyjątkowo sprzyja uprawie herbaty, na wyspach nie rozwijają się żadne zarazy, które wymagałyby chemicznej ingerencji w plantację. Herbaty są nie tylko wspaniałe, ale również lekkie i tanie – wymarzony produkt do zabrania ze sobą do domu, nawet jeżeli masz tylko małą podręczną walizkę albo z innych przyczyn musisz ograniczać ilość bagażu.

Tym razem, ograniczyliśmy się do zakupu tych herbat, które smakują nam najbardziej: czarna Orange Pekoe z Porto Formoso, a z Chá Gorreana – Chá Branco, czyli czysta biała herbata w dużych paczkach, kilka zielonych herbat smakowych i znów czarna Orange Pekoe, która ma najlepiej zniuansowany smak. Likier herbaciany też zawsze się przyda.

Co przywieźć z Azorów

Co przywieźć z Azorów

Ser

Azory to między innymi mleko, w które wyspy zaopatrują całą Portugalię, nic zatem dziwnego, że wytwarza się tu tak wspaniałe sery. Za każdym razem staramy się jeść jak najwięcej nowych serów na miejscu, ale nie przywieźć do domu chociaż kilku to grzech. Polecamy zwłaszcza São Jorge w różnych fazach dojrzewania (od kilku do nawet 30 miesięcy), São Miguel (doskonale sprawdza się na wycieczkach, pokrojony i spakowany do lunch boxa – nawet w cieple trzyma zwartą strukturę) oraz, rzecz jasna, Mistério oraz Ilha dos Mistérios. Dwa ostatnie sery to przeboje wytwarzane na Pico. Miękki Mistério ma kilkusetletnią tradycję, a nazwę zawdzięcza zamierzchłym czasom, gdy pierwsi mieszkańcy Azorów nie rozumieli, skąd na wyspach bierze się lawa i zjawiska erupcji wulkanów określali mianem mistérios.

Co przywieźć z Azorów

Co przywieźć z Azorów

Co przywieźć z Azorów

Co przywieźć z Azorów

Co przywieźć z Azorów

Ananas i likier ananasowy

Ananasy z Azorów są najlepsze na świecie. Nikt, kto ich próbował, nie będzie z tym polemizować. Plantację Ananasów na São Miguel wystarczy odwiedzić raz (największą atrakcją są śpiące między rzędami ananasów koty), ale ananasy…! Ananasy można jeść bez końca. Przywieźliśmy dwie sztuki, do transportu warto wybierać owoce możliwie twarde i niedojrzałe. Z jednego zrobiliśmy sorbet, a z drugiego taki deser. Likier z ananasa (do kupienia na plantacji) to czysta rewelacja. Mała butelka kosztuje sporo, ale warto. W poprzednim wpisie polecaliśmy też znakomitą ananasową musztardę z Azorów.

Co przywieźć z Azorów

Co przywieźć z Azorów

Jaja przepiórcze w occie

Jajka przepiórcze marynowane w occie to tradycyjna przekąska z Azorów, sprzedawana w małych (ok. 500 g) i dużych (ok. 1 kg) słoikach, które wyglądają bardzo rzemieślniczo (słoiki są często po miodzie, a etykiety drukowane na domowych drukarkach). Jajka są bardzo smaczne, można je jeść prosto ze słoika, dlatego przy zakupie sprzedawcy proponują wykałaczki. 

Batata doce to chipsy z batatów (rewelacja), a tuńczyk o czystym składzie dla nienażartych kotów z Terceiry 🙂

Chipsy i jajka są do kupienia w nadmorskim kiosku przy naturalnych basenach w Biscoitos, Terceira.

Co przywieźć z Azorów

Co przywieźć z Azorów

Erva Patinha

Erva Patinha, czyli suszone algi z Azorów, pyszne, na wyspach robi się z nich między innymi sałatki.

Co przywieźć z Azorów

Miód

Dobry miód jest lepszy niż najlepsze ciasto, a bujna flora Azorów sprawia, że miody z wysp mają fajny, bogaty smak.

Co przywieźć z Azorów

Na prezenty – rzemieślnicze magnesy z Terceiry i ciastki z Graciosy (z pszenicą)

Co przywieźć z Azorów

Magnesy kupiliśmy w sklepiku Mestre do Norte w Biscoitos, Terceira:

Co przywieźć z Azorów

Co przywieźć z Azorów

Co przywieźć z Azorów – cdn.

Co przywieźć z Azorów