Dyniowe Gnocchi alla Romana – wegańskie i bezglutenowe.

Przebojowe Gnocchi alla Romana – tym razem w wersji roślinnej, z soczyście pomarańczowym purée z dyni i na bazie polenty – usatysfakcjonują zarówno wegan, jak i bezglutów. Przepis może wydawać się pracochłonny, ale w rzeczywistości przygotowanie gnocchi wcale nie zajmuje tak wiele czasu, a finalny rezultat zdecydowanie wart jest odrobiny wysiłku. Gotowe gnocchi smakują naprawdę doskonale. Są niezwykle delikatne, kremowe i pełne smaku.

Przygotowanie domowej polenty nie jest skomplikowane, a będzie jeszcze szybsze i prostsze, jeżeli użyjesz polenty błyskawicznej, która jest równie smaczna. Takiej polenty nie trzeba mieszać zbyt długo, co nie jest bez znaczenia – zamiast 30 minut siłowania się z klasyczną polentą wystarczy kilka minut i masa jest gotowa. We Włoszech niejednokrotnie jadłem polentę doprawioną raczej oszczędnie i niezbyt wyrazistą w smaku. Wolę jednak, gdy smak przypraw jest bardziej wyczuwalny, dlatego kiedy gotuję polentę sam, zwykle sięgam po tak aromatyczne dodatki, jak nasiona kolendry, nasiona fenkułu, ziele angielskie czy dobrej jakości (ostry!) czarny pieprz.

Polentę gotuję w wodzie z mlekiem kokosowym, ponieważ mleko świetnie wzbogaca gnocchi w wersji wegańskiej, nadając mu jeszcze bardziej kremową konsystencję. Tak czy owak, jeżeli wolisz, możesz zrezygnować z mleka kokosowego i ugotować polentę w samej wodzie albo zastąpić je innym mlekiem roślinnym. Dyniowe purée robię z dyni piżmowej (butternut), ale nie ma przeszkód, by zastąpić ją inną dynią, na przykład Hokkaido.

Gotowe dyniowe gnocchi możesz podać sauté, z salsą pomidorową lub sosem (np. klasycznym pomidorowym czy grzybowym). Dla mnie ten przepis – w każdej odsłonie – to mistrzostwo świata!

Dodatkowe uwagi:

  • Jeżeli nie zależy Ci na wegańskiej wersji potrawy, dodaj do polenty świeżo starty Parmigiano Reggiano lub inny ser (ok. 30-50 g) i masło, a do gotowania polenty zamiast mleka kokosowego użyj wtedy tylko wody. Używając sera, warto również przed wstawieniem do pieca posypać zapiekankę Parmezanem.
  • Ważne jest, by masa dobrze stężała, nim zaczniesz wycinać z niej krążki, dlatego najlepiej sprawdza się przygotowanie jej dzień wcześniej i schłodzenie w lodówce przez noc.

Dyniowe Gnocchi alla Romana

Dyniowe Gnocchi alla Romana – SKŁADNIKI na 4 porcje (ok. 50 klusek):

  • 400 g upieczonej dyni piżmowej (lub innej odmiany)
  • 250 g polenty (tu: błyskawiczna, która wymaga 5-10 minut gotowania)
  • 400 ml mleka kokosowego dobrej jakości (w składzie powinny być tylko kokos i woda)
  • 600 ml wody
  • 1 łyżeczka czarnego pieprzu, rozgniecionego w moździerzu
  • 1 łyżeczka nasion kolendry, roztartych w moździerzu
  • 1 łyżeczka nasion fenkułu, roztartych w moździerzu
  • 2 duże szczypty soli (używam różowej himalajskiej)
  • 3 łyżki oliwy extra vergine + trochę oliwy do skropienia gnocchi
  • trochę łagodnego pimentonu, czyli mielonej papryki (tu: pimenton de Murcia)
  • mała garść listków tymianku

Dyniowe Gnocchi alla Romana – PRZEPIS:

  1. Rozgrzej piekarnik do temperatury 200 stopni C.
  2. Dynię pokrój na kawałki, usuń gniazdo nasienne. Przełóż dynię na blachę wyłożoną pergaminem. Na tym etapie celowo nie dodaję oliwy ani przypraw.
  3. Wstaw dynię do piekarnika na ok. 50 minut lub nieco dłużej, w zależności od wielkości kawałków. Upieczona dynia powinna być miękka i idealnie odchodzić od skórki. Odstaw, by przestygła, po czym oddziel miąższ od skórki.
  4. W dużym garnku zagotuj wodę z mlekiem kokosowym. Stopniowo wsypuj polentę, cały czas mieszając. Gotuj, nieustannie mieszając, przez 3-4 minuty. Polenta musi wchłonąć całą wodę. Powinna stać się gładka i klejąca. Gotową polentę zdejmij z ognia, wlej oliwę, dodaj przyprawy i wymieszaj. Odstaw na parę minut, by nieco przestygła.
  5. W dużej misie robota kuchennego Magimix zmiksuj miąższ dyni na purée, a następnie dodaj polentę. Miksuj do uzyskania gładkiej masy, jak na zdjęciach poniżej.
  6. Zblendowaną masę na gnocchi przełóż na dużą drewnianą deskę lub dwie mniejsze deski lekko natłuszczone oliwą, wygładź szpatułką i wyrównaj brzegi. Warstwa polenty powinna mieć grubość około centymetra (można również przełożyć polentę do naczynia wyłożonego papierem do pieczenia).
  7. Wstaw do lodówki na co najmniej dwie godziny, a najlepiej na całą noc. Z dobrze schłodzonej masy łatwiej wycina się kluski. Ja, z braku czasu, schładzałem masę w lodówce tylko przez godzinę.
  8. Rozgrzej piekarnik do temperatury 200 stopni C.
  9. Natłuść oliwą naczynie do zapiekania (może być dowolne: ceramiczne, szklane, okrągłe, prostokątne, etc.).
  10. Przy pomocy okrągłej foremki (tu: ausztacher o średnicy 5 cm) wytnij z masy krążki i ułóż je w naczyniu tak, by na siebie zachodziły. Resztki polenty pozostałe po wycinaniu możesz ponownie uformować i wyciąć z nich dodatkowe krążki. W ten sposób uzyskasz ok. 50 klusek. 
  11. Gotowe krążki ułożone w naczyniu skrop oliwą, posyp listkami tymianku oraz mieloną papryką (do posypania papryką najlepiej użyć małego sitka o drobnych oczkach).
  12. Wstaw do piekarnika na ok. 35-40 minut.
  13. Przed podaniem odstaw gnocchi na kilka minut, by lekko przestygły.

Sprawdź też pozostałe przepisy:

Dyniowe Gnocchi alla Romana

Dyniowe Gnocchi alla Romana

Dyniowe Gnocchi alla Romana

Dyniowe Gnocchi alla Romana

Dyniowe Gnocchi alla Romana

Dyniowe Gnocchi alla Romana

Dyniowe Gnocchi alla Romana

Dyniowe Gnocchi alla Romana

Dyniowe Gnocchi alla Romana