Fenkuł po szwedzku.
Fenkuł, czyli koper włoski to jedno z tych warzyw, które najchętniej dodawałbym do wszystkiego. Jest uniwersalne – można je smażyć, dusić, piec i gotować. Jeżeli go nie używasz, warto czym prędzej to zmienić :-)
Fenkuł po szwedzku to bardzo prosty przepis, którego głównym bohaterem jest właśnie koper włoski. Najpierw ugotowany w aromatycznym bulionie, a następnie podsmażony i skarmelizowany, dzięki czemu nabiera niesamowicie głębokiego smaku. Najkrócej rzecz ujmując, to najlepszy fenkuł, jaki dotąd jadłem.
Jeżeli nie masz bulionu albo nie chce Ci się go gotować, nie rezygnuj z przepisu. Fenkuł możesz również ugotować tylko w wodzie z dodatkiem przypraw (2-3 listki laurowe, trochę kulek czarnego pieprzu i ziela angielskiego, sól).
Bez względu na to, jak ugotujesz fenkuł (w bulionie czy w wodzie), możesz przygotować ich więcej. Na jedną porcję nie potrzeba wiele sosu, dlatego z podanej ilości składników spokojnie wystarczy go na 6 porcji.
Śledzie są w tym przepisie istotnym składnikiem, ponieważ nadają całości wspaniałego smaku, ale równie pyszna – choć całkiem inna – jest wersja wegańska. Jeżeli postanowisz pominąć śledzie, zastąp je na przykład 3-4 łyżkami dobrych oliwek (świetnie sprawdzą się mięsiste oliwki Kalamata). W wersji wegańskiej sosu będzie mniej, w związku z czym wystarczy go na mniej porcji niż ilość podana w przepisie.
Sprawdź też inne przepisy: #FENKUŁ (KOPER WŁOSKI)
Fenkuł po szwedzku – SKŁADNIKI na 2 porcje:
Fenkuł (2 porcje):
- 1 duży fenkuł (koper włoski)
- 2 łyżeczki cukru (tu: palmowy, czyli z palmy kokosowej)
- 2 litry bulionu warzywnego (np. z tego przepisu)
- garść orzechów włoskich
- trochę skórki z niewoskowanej cytryny
- olej do smażenia
Sos (6 porcji):
- ok. 200 g filetów z matiasów (jeden filet waży średnio 60-70 g w zależności od wielkości)
- 3 łyżki kaparów
- 1/2 czerwonej cebuli
- 2 łyżki natki pietruszki, posiekanej
- 2 łyżki koperku, posiekanego
- sok z jednej niewoskowanej cytryny
- oliwa extra vergine
Fenkuł po szwedzku – PRZEPIS:
- Skróć łodygi fenkułu, odetnij natkę (i odłóż do dekoracji) oraz nieładną końcówkę bulwy. Przekrój fenkuł na pół i ugotuj w bulionie, aż zmięknie (ok. 30 minut – w zależności od wielkości bulwy).
- W tym czasie drobno posiekaj śledzie i przełóż do miski. Dodaj drobno posiekane: cebulę, kapary i zioła.
- Obieraczką do warzyw zetnij dwa-trzy paski skórki cytryny i odłóż je. Cytrynę przekrój na pół i dodaj sok do miski z sosem. Wlej oliwę i wymieszaj.
- Ugotowane połówki fenkułu przełóż na talerz. Od strony przecięcia posyp je cukrem. Przełóż na rozgrzaną i natłuszczoną patelnię. Smaż fenkuł do momentu, aż cukier ładnie się skarmelizuje.
- Przełóż połówki fenkułu na talerze. Na koper włoski wyłóż porcje sosu. Posiekaj skórkę z cytryny w długie i cienkie paseczki. Fenkuł posyp posiekanymi orzechami włoskimi, skórką z cytryny i listkami natki fenkułu lub koperku.
Więcej pomysłów na potrawy ze śledziem znajdziesz w tym wpisie.
Piękny, chyba najpiękniej przyrządzony fenkuł, jaki w życiu widziałam.
Super dzięki
Juz wciągnięty do mojej książki kucharskiej.Bardzo mi smakuje.
Bardzo mnie to cieszy, fenkuł jest wspaniałym warzywem:-) pozdrawiam