Hummus buraczany.

Hummus, czyli kremowa pasta z ciecierzycy i tahini, wspaniale łączy się z warzywami, na czym zyskuje nie tylko smak hummusu, ale też jego kolor.

Hummus buraczany to prawdopodobnie najpyszniejszy hummus z dodatkowym warzywnym składnikiem, jaki dotąd zrobiłem. Był pyszny klasyczny hummus z czarnej ciecierzycy, był hummus dyniowy, paprykowy, zielony z bobu (zamiast ciecierzycy), ale ten z dodatkiem pieczonych buraków jest po prostu wspaniały! Pieczone buraki mają przebogaty smak, a ich naturalna słodycz pięknie zgrywa się z kwasem soku z limonki. I jeszcze ten mocno nasycony kolor!

Buraki na hummus piekę w airfryerze, czyli w beztłuszczowej frytkownicy. Airfryer Wartmann to kompaktowy, bardzo pojemny (prawie 6 litrów) i zaskakująco lekki elektryczny mobilny piekarnik, w którym błyskawicznie i bez tłuszczu upieczesz nie tylko ziemniaki pokrojone w kostkę i frytki, ale również dowolne inne warzywa (np. kalafior, seler, marchew czy bataty), owoce, rybę, mięso, a nawet ciasto lub owsiankę na śniadanie – bez potrzeby rozgrzewania całego piekarnika. Wnętrze wyjmowanego pojemnika w airfryerze pokrywa nieprzywierająca ceramiczna powłoka, która nie zawiera żadnych środków chemicznych (takich jak PTFE i PTFA obecne na przykład w teflonie). A dzięki wysokiej mocy (1700 W) airfryer działa znacznie szybciej niż piekarnik. Elementem wyposażenia jest też silikonowa kratka, która izoluje składniki od ceramicznego dna, dzięki czemu gorące powietrze podgrzewa je od spodu. Maksymalna temperatura, w jakiej piecze airfryer, to 200 stopni C.

Pełną recenzję airfryera Wartmann znajdziesz w tym wpisie, a w RONIC ONLINE czeka na Ciebie kod rabatowy FACETIKUCHNIA, który działa na wszystkie produkty – w tym na airfryer Wartmann oraz Magimix – i daje 5% rabatu nawet od cen już obniżonych tymczasowymi promocjami: klik Rabat Ronic.

Jak zawsze, używam suszonej ciecierzycy, a pozostałe składniki pozostają bez zmian: czysta pasta tahini, oliwa extra vergine, sok z limonki i woda po gotowaniu ciecierzycy. W razie potrzeby dodaj do hummusu więcej płynów niż ilości podane w przepisie – możesz dolać więcej oliwy, ale równie dobrze rozrzedzisz konsystencję wodą po gotowaniu ciecierzycy (taki hummus będzie lżejszy i mniej kaloryczny). Hummus buraczany jest tak znakomity, że znika w okamgnieniu, szczególnie na kromkach domowego chrupkiego pieczywa z tego przepisu.

Uwagi:

  • Dobrze ugotowane* ziarenko ciecierzycy powinno łatwo rozpadać się pod naciskiem palców
  • Spora ilość soku z limonki nadaje hummusowi znakomity kwaskowaty smak
  • Kupując tahini, zwróć uwagę na skład pasty – powinna zawierać wyłącznie sezam (bez dodatków)
  • Celowo pomijam czosnek (możesz dodać), ponieważ lubię czysty smak ciecierzycy, tahini i soku z cytrusów
  • Nie żałuj oliwy!

*Nie musisz się z tym zgadzać, ale moim zdaniem hummus z puszkowanej ciecierzycy to nie hummus, a co najwyżej jego smutny cień. Namaczanie ciecierzycy wymaga czasu, ale wystarczy właściwie nim zarządzić: jednego dnia cieciorkę namoczyć, drugiego dnia ugotować i przetrzymać w lodówce wraz z odlaną porcją wody po gotowaniu (oddzielnie), po czym zrobić domowy hummus i cieszyć się jego wyjątkowym smakiem!

Hummus buraczany

Hummus buraczany

Hummus buraczany

Hummus buraczany

Hummus buraczany – SKŁADNIKI:

  • 400 g upieczonych buraków
  • 150 g suszonej ciecierzycy (ok. 300 g po namoczeniu i ugotowaniu)
  • 100 g tahini (pasta z czystego sezamu lekko prażonego)
  • 200 ml soku z limonki (albo cytryny)
  • 100 g oliwy extra vergine (w razie potrzeby więcej)
  • 250-300 ml ostudzonej wody po gotowaniu ciecierzycy 
  • sól roztarta w moździerzu
  • pieprz roztarty w moździerzu
  • trochę prażonego białego sezamu

Hummus buraczany – PRZEPIS:

  1. Namocz suchą ciecierzycę i odstaw na noc (albo co najmniej na 12 godzin), po czym odcedź.
  2. Przełóż ciecierzycę do garnka, zalej nową porcją wody. Gotuj do momentu, aż ciecierzycę będzie można łatwo rozgnieść między palcami (godzinę lub nieco dłużej). Odlej trochę wody po gotowaniu ciecierzycy (na wszelki wypadek więcej niż podałem w liście składników) i odstaw ciecierzycę do całkowitego ostudzenia. Najczęściej gotuję ciecierzycę dzień wcześniej i po ostudzeniu wstawiam do lodówki wraz z odlaną porcją wody.
  3. Buraki upiecz w beztłuszczowej frytkownicy Wartmann: wyszoruj je i ułóż w koszyku airfryera, wyłożonym papierem do pieczenia. Piecz około 90 minut w temperaturze 180 stopni C. Gotowe buraki powinny być miękkie, dlatego w razie potrzeby piecz je nieco dłużej – dokładny czas każdorazowo będzie zależeć przede wszystkim od wielkości buraków.
  4. Upieczone buraki ostudź na tyle, by można było obrać je ze skórki.
  5. W dużej misie robota kuchennego Magimix zmiksuj na gładko ugotowaną wcześniej ciecierzycę, upieczone buraki obrane ze skóry i pokrojone na kawałki, tahini, oliwę, sok z limonki, wodę po gotowaniu ciecierzycy, sól i pieprz. Hummus nie powinien być zbyt gęsty, dlatego w razie potrzeby dolej trochę dowolnego płynu (oliwy, soku z limonki lub wody po gotowaniu cieciorki).
  6. Hummus możesz podać na przykład tak: w głębokim talerzu, porządnie skropiony oliwą, posypany podprażonym na patelni sezamem, z listkami kolendry lub pietruszki. Kilka kromek domowego chrupkiego pieczywa z ziaren (przepis bez glutenu) będzie tu jak znalazł.

Hummus buraczany

Hummus buraczany

Hummus buraczany

Hummus buraczany

Hummus buraczany

Hummus buraczany

Hummus buraczany