Jelna Fetească Albă Wild Yeast.

Jelna Fetească Albă Wild Yeast

Jelna Fetească Albă Wild Yeast

Jelna Fetească Albă Wild Yeast

Jelna Fetească Albă Wild Yeast

„Nie trzymamy się żadnej klasycznej receptury i żadnej nie będziemy się trzymać, zawsze staramy się zaskakiwać doskonałością, którą oferuje nam sama natura.”

Kolejne wino z Indigene Wines, biała wytrawna Fetească Albă Wild Yeast wyprodukowana w winnicy Jelna, przenosi nas do centrum Rumunii, do Transylwanii i jednej z jej pięciu apelacji: DOC Lechința, położonej w pagórkowatym regionie Someșului Mare i Mureşului w północno-wschodniej części Transylwanii. Podișul Transilvaniei (Transylwania/Płaskowyż Siedmiogrodzki) leży w samym sercu kraju, niczym twierdza otoczona najwyższymi rumuńskimi górami. Oprócz niewątpliwego mistycyzmu i nieokiełznanego piękna miejsc, które zainspirowały wiele osobliwych historii (takich jak Dracula), region ten ma bardzo bogatą historię. Transylwania jest domem dla wielu grup etnicznych, zwłaszcza Węgrów i Niemców, którzy wywarli znaczący wpływ na lokalną kulturę, w tym na produkcję wina. Istnieje tu pięć apelacji DOC wzdłuż trzech dolin spływających z gór rzek (Târnava, Mureș i Sebeș), które zaopatrują winorośle w cenne minerały. Winnice zlokalizowane są zwykle na stokach o nachyleniu 5-25%, o ekspozycji południowej i południowo-zachodniej oraz w dolinach pomiędzy wzgórzami. Lokalne ślady uprawy winorośli i produkcji wina sięgają przeszło 2000 lat wstecz.

Jelna

Crama Jelna to dynamicznie i prężnie rozwijająca się butikowa winiarnia, założona przez rodzinę lokalnych przedsiębiorców z okolic wsi Jelna w okręgu Bistrita-Nasaud, którzy poprzez inwestycję we własne winnice postanowili przyczynić się do odtworzenia kultury winiarskiej i historycznych tradycji regionu, doprowadzonych do ruiny między innymi przez długoletni reżim Ceaușescu. Roczna produkcja Jelna wynosi obecnie około 100 000 butelek, a jej główny enolog, młody Darius Pripon, jest jednym z pierwszych lokalnych promotorów win fermentowanych na rdzennych drożdżach. Jelna dysponuje niespełna 30 hektarami winorośli, których średni wiek wynosi 10 lat. Uprawy obejmują zarówno odmiany lokalne (Fetească Albă, Fetească Regală, Muscat Ottonel), jak i międzynarodowe (Sauvignon Blanc, Pinot Noir, Cabernet Sauvignon i Merlot).

Dealu’ Negru to pagórkowaty obszar sąsiadujący z winnicami Jelna i stanowiący jeden z najsłynniejszych terenów łowieckich w Transylwanii. Seria fermentowanych na rdzennych drożdżach win Dealu’ Negru by Jelna stanowi ukłon producenta w stronę kojącej naturalności, spontaniczności i dzikiego piękna wyżynnych krajobrazów w podgórzu Călimani. Panuje tu klimat umiarkowany kontynentalny z mroźnymi zimami, ciepłym i wilgotnym latem oraz długą jesienią z dość wysokimi średnimi temperaturami utrzymującymi się aż do października włącznie, sprzyjającymi dojrzewaniu winogron. Fetească Albă (Biała Wróżka, Biała Dziewica) jest starym przedfilokserycznym autochtonicznym szczepem winorośli o co najmniej kilkusetletniej historii, który wywodzi się z obszaru obecnej Mołdawii. To druga najczęściej sadzona w Rumunii odmiana z trio Fetească (Albă/Regală/Neagră), która w lokalnym winiarstwie odgrywa doniosłą rolę. 

Białe wytrawne Dealu’ Negru z winnicy Jelna powstaje z owoców Fetească Albă z ręcznego zbioru. Fermentuje w stali na dzikich drożdżach, część wina (ok. 20-30%) dojrzewa przez 6 miesięcy w małych 180-litrowych beczkach z rumuńskiej akacji. Wino ma jasną cytrusową barwę ze złotymi refleksami. Otwiera się czystym aromatem przepełnionym nutami cytrusów, zielonego agrestu, ziół i młodej świeżo skoszonej trawy. Na podniebieniu złożone, okrągłe, eleganckie. Świeże i soczyste, z trwałym odświeżającym cytrusowo-ziołowym posmakiem. Perfekcyjnie wyważona równowaga pomiędzy kwasowością, alkoholem a strukturą sprawia, że wino jest niezwykle przystępne, bardzo pijalne i uniwersalne. Znika z kieliszków niepostrzeżenie. Stworzone do serów, lekkich potraw z warzyw, ryb i owoców morza, risotto i makaronów z lżejszymi sosami. Doskonała, cudownie orzeźwiająca i po prostu pyszna Fetească Albă, którą z przyjemnością wypiliśmy solo.

Warto dodać, że Crama Jelna to nie tylko winnice, w których powstają świetnej jakości wina oferowane w bardzo korzystnej relacji jakości do ceny, ale również okalające je sady owocowe, restauracja, butikowy hotel i SPA, malowniczo ulokowane wśród transylwańskich wzgórz.

​​Nazwa: Jelna Fetească Albă Wild Yeast 2021 Dealu Negru
Kraj: Rumunia
Region: Podișul Transilvaniei (Transylwania – Płaskowyż Siedmiogrodzki), DOC-CMD Lechința
Rodzaj: białe, wytrawne
Szczep: 100% Fetească Albă
Moc: 12,7%
Limitowana produkcja 2875 butelek

Wino kupisz w Indigene Wines

IndigeneWines.com to ambitny sklep internetowy z siedzibą w Bukareszcie, prowadzony przez dwóch pasjonatów z misyjnym podejściem do szerzenia kultury wina. Indigene Wines oferuje starannie wyselekcjonowany wybór najlepszych rumuńskich win w szerokim zakresie stylistycznym, których próżno szukać na polskim rynku. Z dostawą kurierem (DPD) pod same drzwi.

Jelna Fetească Albă Wild Yeast

Jelna Fetească Albă Wild Yeast

Jelna Fetească Albă Wild Yeast

Jelna Fetească Albă Wild Yeast

Jelna Fetească Albă Wild Yeast

Jelna Fetească Albă Wild Yeast

Jelna Fetească Albă Wild Yeast