Kiszone buraki Chioggia – lato zamknięte w słoiku.
Kisić można niemal wszystko – od ogórków i kapusty, przez cukinie, patisony, rzodkiewki, pomidory, kalafiory i dynie, po marchew, buraki, jabłka czy cytryny. O korzyściach płynących ze spożycia kiszonek nie trzeba nikogo przekonywać. Kiszonki to bogactwo witamin, minerałów i dobroczynnych dla organizmu szczepów bakterii. Są pyszną, lekką i zdrową przekąską oraz wspaniałym dodatkiem do potraw, a jednocześnie naturalnym probiotykiem, który bez trudu można zrobić samodzielnie w domu. Warto tym bardziej, że przygotowanie domowych kiszonek jest naprawdę proste, a do tego zajmuje dosłownie kilka chwil. Gotowe słoiki wystarczy odstawić na tydzień lub kilka tygodni, w zależności od kiszonego produktu, a później cieszyć się ich zawartością do wyczerpania zapasów. Najważniejsza rzecz to zdobyć odpowiednie warzywa lub owoce – młode, świeże, niepryskane, z pewnego źródła, w ideale – z własnego ogrodu albo działki.
Buraki Chioggia to pięknie prążkowana odmiana włoska, która wywodzi się z miasteczka Chioggia w prowincji Wenecja. Chioggia najładniej wygląda w stanie surowym, pod wpływem kiszenia prążki zanikają, a buraki stają się bardziej jednolicie różowe. Smakują świetnie, a używać można ich tak, jak każdych innych kiszonych buraków. Najlepiej po prostu jeść z apetytem bez zbędnych ceregieli :-)
Do nowych kiszonek zawsze dodaję słoną zalewę z warzyw lub owoców ukiszonych wcześniej, najczęściej – z cytryn, ponieważ dbam o to, by mieć co najmniej kilka sztuk w lodówce, a zalewy po już zjedzonych cytrynach nigdy nie wylewam. Jeżeli nie masz pod ręką takiej zalewy, zamiast niej dodaj sól przyjmując, że jedna łyżka zalewy równa się pół łyżki soli.
Przyprawy do kiszonek dodaję w całości, ale można je również lekko rozkruszyć w moździerzu.
Kiszone buraki Chioggia – SKŁADNIKI na średni słoik:
- pęczek małych młodych buraków Chioggia (lub dowolnej innej odmiany) = ok. 500 g
- 1-2 ząbki czosnku, obrane
- liście chrzanu
- koper
- laska cynamonu
- pół łyżeczki czarnego pieprzu
- pół łyżeczki ziela angielskiego
- pół łyżeczki nasion kardamonu
- papryczka piri piri (lub chilli)
- woda
- 5 łyżek zalewy z innej kiszonki, na przykład z kiszonych cytryn
Kiszone buraki Chioggia – PRZEPIS:
- Starannie wyszoruj buraki, odetnij ewentualne stwardniałe końce. Najmniejsze sztuki pozostaw w całości, średnie przekrój na pół.
- Przygotuj solankę: we wrzątku rozpuść sól, odstaw do wystudzenia.
- Umyj i wysusz słoik wraz z pokrywką (nie musi być wyparzony).
- Wypełnij słoik burakami, układając je możliwie ciasno. Dodaj do słoika wszystkie przyprawy, liście, koper i ząbki czosnku.
- Zalej przygotowaną wcześniej wystudzoną wodą z solą, po czym dodaj zalewę z kiszonych cytryn lub ogórków.
- Dociśnij buraki w słoiku małym spodkiem albo innym naczynkiem, tak by nie wypływały ponad taflę wody. Spodek możesz dodatkowo dociążyć np. mini słoikiem wypełnionym wodą lub piaskiem.
- Zamknij i odstaw słoik w ciemne miejsce na 14 dni lub dłużej (ja na pierwsze 2 dni odstawiam buraki w temperaturze pokojowej, a następnie wstawiam je do chłodnej piwnicy). Codziennie otwieraj słoik na kilka sekund, by uszło z niego powietrze. Jeżeli wypełnisz słoik wodą po krawędź, zawartość może z początku kipić, dlatego warto ustawić słoik na talerzu. Gotową kiszonkę przechowuj w lodówce lub w chłodnej piwnicy.
Powyższy przepis przygotowaliśmy dla Magazynu Kuchnia (publikacja w nr 10-11/2019)