Olej konopny – superfood oraz kosmetyk.

Bogate w białko roślinne konopie siewne to odmiana, która niegdyś była w Polsce popularną rośliną uprawną, przetwarzaną na wszelkie możliwe sposoby. Dzięki temu m.in. tłoczony z nich olej konopny stosowano powszechnie w codziennej diecie. Olej konopny to zdrowy tłuszcz, bogaty w aminokwasy i nienasycone kwasy tłuszczowe, a także pełnowartościowe białko pochodzenia roślinnego, dużo łatwiej przyswajalne i bardziej wartościowe niż to zawarte w soi i innych warzywach strączkowych.

Superfood to nieprzetworzona żywność pochodzenia naturalnego, bogata w składniki odżywcze (witaminy, minerały, substancje bioaktywne, enzymy, aminokwasy, kwasy tłuszczowe Omega-3), których ilość i właściwości wywierają korzystny wpływ na ludzki organizm.

Surowy olej z konopi tłoczony w domu

Olej z konopi wytłoczysz w domu z niełuskanych ziaren konopi siewnej, która nie wykazuje właściwości psychotropowych, ponieważ nie zawiera tetrahydroksykanabinolu (THC), wywołującego halucynacje.

Najcenniejszy pod względem właściwości i zawartości składników odżywczych jest olej konopny surowy, czyli tłoczony na zimno, nierafinowany i niefiltrowany. Z konopi siewnej można uzyskać dwa rodzaje oleju – z nasion oraz z kwiatostanu. Pierwszy rodzaj oleju powstaje poprzez tłoczenie nasion konopi na zimno, drugi natomiast poprzez ekstrakcję dwutlenkiem węgla w niskiej temperaturze i przy wysokim ciśnieniu. W domu, w prasie do oleju Wartmann, wyciskam olej konopny z niełuskanych ziaren konopi, które kupuję na wagę w Hali Mirowskiej. Świeżo wyciśnięty i niesklarowany olej z konopi ma zielonkawą barwę i charakterystyczny, wyrazisty, orzechowy smak.

Olej konopny

Olej konopny

Olej konopny

Olej z konopi – jak wytłoczyć

Do podajnika prasy do oleju Wartmann wsyp ok. 250 g (lub więcej) niełuskanych ziaren konopi i włącz urządzenie w trybie peanut. Wiórki pozostałe po tłoczeniu oleju z konopi możesz zużyć tak samo, jak wiórki po oleju z czarnuszki. Zmiel je na mąkę i upiecz pieczywo chrupkie (przepis) lub krakersy (przepis).

Olej konopny – właściwości

Około 85% składu oleju konopnego stanowią kwasy tłuszczowe Omega-6 oraz Omega-3. Proporcja kwasów Omega-6 do Omega-3 wynosi 3:1, co oznacza, że jest optymalna dla ludzkiego organizmu. Olej konopny to również bogate źródło witamin z grupy A, B, E i K, magnezu, wapnia, cynku i fosforu. Dzięki wysokiej zawartości minerałów, olejowi z konopi przypisuje się również działanie:

  • przeciwzapalne,
  • poprawiające funkcjonowanie układu krążenia i pracę serca,
  • obniżające ciśnienie,
  • przeciwwymiotne,
  • przeciwnowotworowe,
  • antyoksydacyjne,
  • wspomagające działanie przewodu pokarmowego,
  • obniżające poziom cholesterolu LDL i przeciwmiażdżycowe,
  • antydepresyjne i łagodzące stany lękowe,
  • przeciwbólowe,
  • łagodzące objawy choroby Alzheimera.

Olej z konopi nie jest wskazany dla osób z chorobą wieńcową i obniżoną krzepliwością krwi.

Olej z konopi – jak jeść

Każdy surowy olej, w tym olej z konopi, powinno się spożywać na zimno. Polecam traktować go jak przyprawę. Nie należy na nim smażyć, dodawać go do pieczenia czy gotowania, ponieważ wskutek obróbki cieplnej olej tłoczony na zimno traci właściwości korzystne dla organizmu i wytwarza szkodliwe związki chemiczne. Olej z konopi świetnie nadaje się między innymi do sałatek, dressingów i doprawiania najróżniejszych potraw (jak oliwa extra vergine). Chroń go przed światłem słonecznym i przechowuj w chłodzie (np. w spiżarce lub lodówce). Regularne spożywanie 1-2 łyżek stołowych oleju konopnego dziennie wywrze pozytywny wpływ na Twoje zdrowie i samopoczucie.

Olej z konopi jako kosmetyk

Olej konopny zawiera kwas gamma-linolenowy, dzięki któremu przenika w głąb skóry. Stosowany bezpośrednio na skórę działa nawilżająco, natłuszczająco, zmiękczająco, regenerująco i przeciwzapalnie (szczególnie w przypadku egzemy, łuszczycy i atopowego zapalenia skóry), chroni przed promieniowaniem UV, nie wpływając przy tym na syntezę witaminy D. Zawarta w oleju witamina E ma działanie odmładzające i regenerujące. Kwasy Omega – główny składnik oleju konopnego – wchodzą w skład ceramidów, naturalnie występujących w organizmie, które chronią barierę lipidową skóry. Olej z konopi może być stosowany do każdego typu skóry, także do pielęgnacji skóry niemowląt.

Kod rabatowy FACETIKUCHNIA działa na wszystkie produkty w RONIC ONLINE i daje 5% rabatu nawet od cen już obniżonych tymczasowymi promocjami: sprawdź Rabat Ronic.

Przeczytaj też:

Olej konopny

Olej konopny

Olej konopny

Olej konopny

Olej konopny