Pieczony naleśnik na mleku roślinnym – z suszonymi owocami.

Pieczony naleśnik na mleku roślinnym robi się tak samo łatwo, jak na każdym innym mleku. Płynne ciasto ma nieco gęstszą konsystencję w porównaniu z klasyczną wersją na mleku krowim, a gotowy naleśnik jest trochę bardziej wyrośnięty i puszysty. Ma też fajną, cieniutką chrupką skórkę.

Ciasto na naleśnik z piekarnika możesz przygotować na dowolnym mleku roślinnym – domowym lub ze sklepu. Sprawdzi się każde: ryżowe, kokosowe, z nerkowców czy migdałów. W moim przepisie używam domowego niesłodzonego mleka migdałowego wyciśniętego w wyciskarce wolnoobrotowej. By je zrobić, potrzebujesz dwóch składników: wody i migdałów.

Pieczony naleśnik na mleku roślinnym

Pieczony naleśnik na mleku roślinnym

Pieczony naleśnik na mleku roślinnym

Jak zrobić mleko migdałowe w wyciskarce wolnoobrotowej? Bardzo prosto:

Pół kilograma migdałów umieść w misce i zalej przegotowaną, gorącą wodą tak, by wszystkie migdały znalazły się ok. 3-5 cm pod taflą wody. Odstaw na co najmniej 6 godzin, a najlepiej na całą noc. Przepłucz, po czym ponownie zalej wodą tak, by całkiem przykryła migdały w misce. Na wszelki wypadek przygotuj dodatkową porcję wody, gdyby okazało się, że mleko trzeba rozcieńczyć – robiąc mleko z tego przepisu dolałem do wyciskarki dodatkowo ok. 300 ml zimnej wody mineralnej. Przy pomocy chochli / dużej łyżki przekładaj migdały (w całości) wraz z wodą z miski do podajnika wyciskarki. Wyciskarka wolnoobrotowa błyskawicznie i z łatwością wyciska migdałowe mleko, którego gęstość możesz dowolnie kształtować ilością dolewanej wody. Jeżeli uznasz, że gotowe mleko nie jest wystarczająco klarowne, przecedź je dodatkowo przez bardzo drobne sito lub jałową gazę. Z podanych proporcji otrzymasz ok. litr gęstego mleka z migdałów, które możesz rozcieńczyć w zależności od potrzeb.

Pieczony naleśnik na mleku roślinnym

Pieczony naleśnik na mleku roślinnym – SKŁADNIKI na 8 porcji:

Na brytfankę o wymiarach 28 x 22 cm

  • ok. 200-250 g suszonych moreli (lub innych suszonych owoców, np. śliwek, winogron, wiśni, etc.)
  • 500 ml mleka roślinnego, np. domowego migdałowego lub ryżowego z wyciskarki wolnoobrotowej
  • 2 jajka + 2 żółtka (zerówki, wolny chów)
  • 50 g erytrytolu (albo cukru, jeżeli używasz); erytrytol to naturalny zamiennik cukru, który zawiera ZERO kalorii, więcej przeczytasz o nim w tym wpisie
  • 60 g roztopionego ghee
  • 1/8 łyżeczki soli
  • 90 g mąki owsianej bezglutenowej (lub dowolnej innej)
  • ghee lub olej oraz odrobina mąki bg do natłuszczenia i oprószenia naczynia, w którym będzie piekł się naleśnik

Pieczony naleśnik na mleku roślinnym – PRZEPIS:

  1. Suszone morele umieść w misce, zalej gorącą wodą i odstaw na godzinę lub dłużej.
  2. Przygotuj ciasto: mleko roślinne, jajka, żółtka, erytrytol (lub cukier kokosowy), roztopione ghee (lekko ostudzone), sól i mąkę dodaj do kielicha blendera i zmiksuj na idealnie gładkie ciasto. Wstaw do lodówki na co najmniej cztery godziny lub na całą noc. Ciasto najwygodniej jest przygotować dzień wcześniej.
  3. Rozgrzej piekarnik do temperatury 200º C.
  4. Natłuść dno i boki naczynia do zapiekania (nie używaj form z wyjmowanym dnem – ciasto będzie przeciekać). Dodatkowo, możesz oprószyć naczynie mąką i strzepać jej nadmiar (nie jest to konieczne, często pomijam ten etap).
  5. Na dnie naczynia ułóż namoczone wcześniej morele.
  6. Wymieszaj schłodzone ciasto, po czym zalej nim owoce i piecz ok. 40 minut, aż wierzch ładnie się zrumieni.
  7. Odstaw do ostygnięcia, podziel na porcje i podawaj.
  8. Upieczony w ten sposób naleśnik świetnie się przechowuje: możesz upiec go nawet 2-3 dni przed podaniem i przechowywać w lodówce. Przed podaniem pozostaw w temperaturze pokojowej, najlepiej przez ok. godzinę.

Pieczony naleśnik na mleku roślinnym

Pieczony naleśnik na mleku roślinnym

Pieczony naleśnik na mleku roślinnym

Pieczony naleśnik na mleku roślinnym