Principesa Margareta – czysty Marselan z królewskiej winnicy.

Principesa Margareta Red 2018 Domeniul Coroanei Segarcea

Principesa Margareta Red 2018 Domeniul Coroanei Segarcea

Principesa Margareta Red 2018 Domeniul Coroanei Segarcea

„Nikt nie odbierze ci szacunku do samego siebie, póki sam go nie oddasz”.

Crama Domeniul Coroanei to królewska winnica, założona w 1884 roku przez Karola I, króla Rumunii w latach 1881-1914. Znajduje się nieopodal małego miasteczka Segarcea, na południowy zachód od Bukaresztu. Dekadę po upadku komunistycznego reżimu Ceaușescu, we wrześniu 2010 r., Domeniul Coroanei odzyskała status oficjalnego dostawcy win Domu Królewskiego Rumunii. Wina serii Principesa Margareta powstają w ramach królewskiej kolekcji specjalnej, dedykowanej rumuńskiej księżniczce Małgorzacie, spadkobierczyni króla Michała I, która po odzyskaniu przez Rumunię niepodległości i powrocie do kraju w 1990 roku, po kilkudziesięciu latach mrocznej ery Ceaușescu, stała się symbolem humanizmu, szlachetności, filantropii i moralnego odrodzenia kraju.

Czerwona wytrawna Principesa Margareta z Domeniul Coroanei jest pierwszym rumuńskim winem wyprodukowanym w 100% z gron odmiany Marselan, zasadzonej po raz pierwszy w winnicach Segarcea w 2005 roku. Dla zapewnienia odpowiedniej jakości owoców, wydajność winorośli ograniczono do 5 ton owoców z hektara.

Marselan to relatywnie nowa i bardzo ciekawa odmiana winorośli o ciemnej skórce, właściwie od początku skazana na sukces. Wyhodowano ją w roku 1961 w L’Institut National de la Recherche Agronomique (INRA) we Francji jako krzyżówkę dwu uznanych szczepów: Cabernet Sauvignon i Grenache. Francuski ampelograf Paul Truel dążył do stworzenia gron, które łączyłyby odporność na suszę Grenache z elegancją i mocą Cabernet Sauv. Nazwa szczepu pochodzi od leżącej nieopodal Montpellier gminy Marseillan, gdzie znajduje się winnica doświadczalna Instytutu. Eksperyment udał się nadzwyczaj dobrze, rezultaty przerosły oczekiwania co do jakości, rozminęły się jednak z głównym celem uprawy, jakim było uzyskanie wysokoplennej odmiany o dużych jagodach. Otrzymano winorośl o drobnych owocach wyjątkowej jakości, ale o niższej niż zakładano wydajności, przez co Marselan do końca lat 80. pozostawał w cieniu. Lata 90. przyniosły zmianę trendu. Na fali poszukiwania odmian wysokiej jakości i odpornych na choroby, w roku 1990 dopuszczono go do komercyjnej uprawy. Marselan jest szczepem bardzo odpornym na szarą pleśń, mączniaka i inne szkodniki, lubi jałowe gleby o dobrym drenażu, świetnie znosi suchy gorący klimat, dojrzewa późno, a jego owoce są drobne i zebrane w duże grona. Wina z odmiany Marselan charakteryzują się intensywnie rubinową barwą, fajną kwasowością i wyraźną taniną bez cienia goryczki; są świeże, owocowe z aromatami porzeczek, śliwek, owoców leśnych, truskawek, wiśni, przypraw i lukrecji oraz mają spory potencjał starzenia. Obecnie, głównymi regionami upraw tego szczepu są Langwedocja i dolina Rodanu. Biorąc pod uwagę ścisłe związki historyczne i kulturowe między Rumunią a Francją, jak również skalę współczesnego zaangażowania francuskich enologów i inwestorów w odbudowę rumuńskiego winiarstwa, nie dziwi, że to właśnie w Rumunii, w Segarcea, nieco ponad 2000 km od miejsca „narodzin” Marselan odnalazł swój drugi dom. 

Principesa Margareta Red 2018 to wino jednoodmianowe (100% Marselan), produkowane tylko w najlepszych rocznikach. Dojrzewa 18 miesięcy w nowych barriques z dębu francuskiego. Ma ciemny rubinowy kolor. W aromacie pieczone truskawki, maliny, owoce leśne, śliwki, kwiaty, tytoń, nuty pieprzu, korzennych przypraw, czekolady, karmelu i miąższu kokosa. Na podniebieniu świeże, o świetnej wysokiej kwasowości i mocnych wyrazistych taninach bez grama goryczki. Smak jest złożony, rozwija się stopniowo od owocowej eksplozji na pierwszym planie po pikantne przyprawowe tło, dopełnione długim posmakiem mlecznej czekolady i rodzynek w rumie. Eleganckie, szlachetne, przestrzenne wino bez cienia fałszywej nuty. Pyszne i z dużym potencjałem starzenia. 

Nazwa: Principesa Margareta Red 2018
Kraj: Rumunia
Region: Dealurile Munteniei și Olteniei, DOC-CMD Segarcea
Rodzaj: czerwone, wytrawne
Szczep: 100% Marselan
Moc: 14%

Wino kupisz w Indigene Wines

IndigeneWines.com to ambitny sklep internetowy z siedzibą w Bukareszcie, prowadzony przez dwóch pasjonatów z misyjnym podejściem do szerzenia kultury wina. Indigene Wines oferuje starannie wyselekcjonowany wybór najlepszych rumuńskich win w szerokim zakresie stylistycznym, których próżno szukać na polskim rynku. Z dostawą kurierem (DPD) pod same drzwi.

Principesa Margareta Red 2018 Domeniul Coroanei Segarcea