Quinta dos Aciprestes 2014 Sousão Grande Reserva.

Najpiękniejszych chwil w życiu zaplanować się nie da, przyjdą same. Sztuka życia to cieszyć się małym szczęściem, na przykład winem tak dobrym, jak otwarte przez nas niedawno Quinta dos Aciprestes 2014 Sousão Grande Reserva.

Quinta dos Aciprestes to 100-hektarowa posiadłość, należąca do Real Companhia Velha, położona niemal na styku Cima Corgo i Douro Superior, w której powstają nie tylko piękne, mocne i bogate w taniny wina, ale również bardzo smaczna oliwa extra vergine. Optymalny mikroklimat i pełna replantacja winnicy rdzennymi odmianami regionu przynoszą naprawdę świetne rezultaty. Od pierwszej wizyty w Douro, mniej więcej dekadę temu uwielbiamy zarówno porto, jak i klasyczne wina wytrawne tego producenta. Każda winnica, od Quinta do Cidrô przez Quinta das Carvalhas po Quinta dos Aciprestes, ma do zaoferowania wyjątkowej jakości butelki w bardzo atrakcyjnych cenach, jeśli wziąć pod uwagę pricing konkurencji.

Quinta dos Aciprestes 2014 Sousão Grande Reserva to mocna, solidnie zbudowana czerwień, która łączy w sobie komplet cech tej znakomitej odmiany. Sousão jest obecne w regionie od wielu lat, a wciąż nieczęsto powstają z tego szczepu wina jednoodmianowe. Grona pochodzą z jedynej parceli w Quinta dos Aciprestes, obsadzonej wyłącznie szczepem Sousão, który charakteryzuje się intensywnie ciemną barwą i wysokim poziomem kwasowości. Fermentacja i maceracja następują w zbiornikach ze stali nierdzewnej w kontrolowanej temperaturze, po czym wino przez 18 miesięcy dojrzewa w nowych (30%) i używanych (70%) beczkach z francuskiego dębu.

Quinta dos Aciprestes 2014 Sousão Grande Reserva ujawnia esencję Sousão już w głębokiej, prawie czarnej barwie typowej dla tej odmiany. Nos intensywny i bogaty, rześka zieleń miesza się tu z delikatnymi aromatami owocowymi, a w tle pulsują nuty kawy i pikantnych przypraw. Na podniebieniu gładkie, aksamitne z okrągłymi taninami i charakterystyczną dla Sousão świetną żywą kwasowością. Doskonałe do kontemplacji tu i teraz albo do odłożenia w piwnicy nawet na 15 do 20 lat; odwdzięczy się za cierpliwość.

Tak bogate i mocarne wino jest naturalnym dopełnieniem mięsnej kuchni, ale my wolimy koncentrować uwagę na winie, więc degustowaliśmy je bez dodatków. Z wyrazistymi serami też zagra idealnie. Znakomite.

Nazwa: Quinta dos Aciprestes 2014 Sousão Grande Reserva 
Kraj: Portugalia
Region: Douro
Rodzaj: czerwone, wytrawne
Szczepy: 100% Sousão
Moc: 13,5%
Limitowana edycja 3 633 butelek
Wino kupiliśmy w Quinta das Carvalhas

Quinta dos Aciprestes 2014 Sousão Grande Reserva

Quinta dos Aciprestes 2014 Sousão Grande Reserva