Rodica Sivi Pinot Selekcija 2018.

W 1998 roku Marinko Rodica, z zawodu mechanik samochodowy, postanowił zmienić swoje życie i zajął się produkcją wina. Dekadę później Rodica miała 60 000 winorośli w uprawie ekologicznej, potwierdzonej zielonym certyfikatem. Budowę całkowicie nowej, zrównoważonej środowiskowo, energooszczędnej winiarni Rodica ukończono w roku 2012. Wszystko to nie byłoby możliwe bez wizji i pasji Marinko oraz pełnego wsparcia ze strony jego rodziny. Dziś gospodarstwo Rodica uprawia organicznie 15 hektarów winnic, których większość wypełniają Malvazija oraz Refošk.

Rodica Sivi Pinot Selekcija

Rodica Sivi Pinot Selekcija

Rodzinna organiczna winiarnia Rodica zlokalizowana jest w samym sercu zalanej słońcem słoweńskiej (północnej) Istrii, w wiosce Truške nieopodal Adriatyku i Zatoki Triesteńskiej. Jej tarasowe winnice w dolinie rzeki Dragonja, zwrócone na południe, znajdują się na wysokości około 250-350 m npm i obejmują 15 hektarów upraw winorośli, zarówno odmian autochtonicznych (Malvazija, Muscat, Refošk), jak i międzynarodowych (Merlot, Cabernet Sauvignon, Syrah i Pinot Grigio). Rodica od początku istnienia działa zgodnie z regułami biodynamiki i bioróżnorodności, a w 2006 roku przeszła na rolnictwo w pełni ekologiczne. Trzy lata później, w 2009 roku, uzyskała certyfikację organiczną uprawianych winogron, a w 2012 r. również produkowanych z nich win. Winnice są tu nawadniane i nawożone wyłącznie naturalnie, bez sztucznego wspomagania, a winorośle wszystkich odmian nasadzono co drugi rząd (puste rzędy obsiewa się trawą), co zapewnia lepszą wentylację i dodatkowo chroni krzewy przed infekcjami.

Rodica Sivi Pinot Selekcija

Rodica Sivi Pinot Selekcija

Rodica Sivi Pinot Selekcija

Rodica produkuje wina w czterech liniach (Klasika, Reservé, Prestige, Nature), a Sivi Pinot Selekcija reprezentuje serię Prestige. Wino powstaje tylko w wybranych rocznikach, z owoców najwyższej jakości. Winifikacja w skrócie: 8-dniowa maceracja gron w kontakcie ze skórkami w dużych otwartych kadziach, spontaniczna fermentacja, 24 miesiące dojrzewania w używanych barriques i kolejnych 18 miesięcy w kadziach ze stali nierdzewnej. Niefiltrowane przed butelkowaniem, zawiera osad.

Krótko macerowane Sivi Selekcija z Rodica ma piękną bursztynowo-różową barwę z miedzianą obwódką. Jest gęste i cudnie aromatyczne, niuanse kwiatowo-owocowe przywodzą na myśl magicznie świeży zapach kwitnącego sadu. Znajdziemy tu nuty dojrzałych żółtych owoców, gruszek, śliwek, cytrusów, kwitnącej akacji, miodu lipowego i kompotu z suszu. W ustach ponownie owoc, gruszka, śliwka, malina. Bardzo dobra struktura, świetna kwasowość i wyraźnie zaznaczona miękka orzechowa tanina. Rewelacja, eleganckie wino na każdą okoliczność. Pinot Gris w takim wydaniu chyba nigdy nam się nie znudzi.

Nazwa: Rodica Sivi Pinot Selekcija 2018
Kraj: Słowenia
Region: Slovenska Istra
Rodzaj: białe (pomarańczowe), wytrawne
Szczep: 100% Sivi (Pinot Grigio)
Moc: 13,5%
Roczna produkcja: 3000 butelek

Wino kupisz online w be-wines.com

Be-wines.com to sklep internetowy z Ljubljany ze wspaniale zróżnicowanym asortymentem najbardziej uznanych słoweńskich win, także tych od niszowych producentów, którzy robią świetną robotę, ale nie pchają się na afisze. Znajdziesz tu wysokiej jakości wina białe, czerwone i pomarańczowe, szeroki wybór win naturalnych, certyfikowanych win organicznych oraz bąbelki.

Czytaj też:

Rodica Sivi Pinot Selekcija

Rodica Sivi Pinot Selekcija

Rodica Sivi Pinot Selekcija

Rodica Sivi Pinot Selekcija