Tarta normandzka z jabłkami – bez glutenu.

Tarta normandzka z jabłkami

Normandzka tarta z jabłkami to wspaniałe, a przy okazji bardzo łatwe ciasto, które łączy w sobie wszystkie skarby Normandii – kwaskowate jabłka, calvados, crème fraîche oraz masło. W razie potrzeby calvados można zastąpić Pommeau de Normandie o około 2,5 razy mniejszej % mocy. Calvados ma 42% alkoholu, a pommeau ok. 17%.

Przepis na klasyczną normandzką tartę z jabłkami dostałem na farmie w Saint-Ouen-du-Tilleul (Domaine des Hauts Vents – Caboulet Et Fils). Tam kupiłem też kilka butelek 6- i 8-letniego rzemieślniczego calvadosu AOC, wytwarzanego i butelkowanego na farmie, którego ostatki trafiły do rzeczonego ciasta. Nie mogłem upiec tarty wcześniej, ponieważ nie miałem dobrego przepisu na autentycznie kruche bezglutenowe ciasto. Właściwie, nie miałem żadnego przepisu na takie ciasto… do momentu, aż przypadkiem odkryłem, że wystarczy połączyć mąkę owsianą, ricottę i masło, by uzyskać nie tylko pyszne, ale też sprężyste i łatwe do upieczenia ciasto, które znakomicie sprawdziło się już między innymi w szarlotkach i rustykalnych tartach z owocami.

Ciasta niczym nie dosładzam. Moim zdaniem nie ma takiej potrzeby, ale jeżeli wolisz, możesz dodać do niego 1-2 łyżeczki cukru. Do masy śmietanowej najczęściej również nie dodaję cukru, a na potrzeby tego przepisu dodałem 25 g cukru kokosowego. Jeżeli bliżej Ci do smaków wytrawnych niż słodkich, pomiń cukier, tarta bez cukru też będzie pyszna. Jeżeli lubisz bardzo słodkie, zwiększ jego ilość.

Na koniec dwie dodatkowe uwagi:

  • ciasto z tego przepisu nie wymaga podpiekania z obciążeniem, więc przykrywanie go papierem i obsypywanie kulkami do pieczenia, fasolą i tak dalej należy sobie darować;
  • w dniu pieczenia, przed wstawieniem tarty do lodówki, ciasto jest bardzo puszyste (widać to na ostatnim zdjęciu); po wstawieniu na noc do lodówki lekko opada; jako że tartę piekłem późnym wieczorem, na noc trafiła do lodówki, a fotografowana była dopiero następnego dnia.

Sprawdź też:

Tarta normandzka z jabłkami

Tarta normandzka z jabłkami

Tarta normandzka z jabłkami

Tarta normandzka z jabłkami – SKŁADNIKI:

Na kruche ciasto:

Plus:

  • nierafinowany olej kokosowy do natłuszczenia formy (jeżeli wolisz, zamiast oleju możesz użyć masła, ale pamiętaj, że masło łatwiej się spieka)

Na nadzienie:

  • 200 g crème fraîche (francuskiej kwaśnej śmietany; użyłem takiej)
  • 3 jajka (zerówki, wolny wybieg)
  • 20 g cukru kokosowego (opcjonalnie – ja nie dodaję)
  • ok. 25-30 ml calvadosu
  • 2-3 jabłka w zależności od wielkości (tu: szara reneta)

Używam formy do tarty o średnicy 20 cm.

Tarta normandzka z jabłkami – PRZEPIS:

  1. Przygotuj ciasto. Z dwu rodzajów mąki, ricotty, masła, odrobiny cukru i szczypty soli wyrób ciasto ręcznie lub w robocie kuchennym (jeżeli używasz robota, wyrobienie ciasta zajmie dosłownie 20 sekund).
  2. Uformuj z ciasta kulę i przełóż je na talerz lub do miski. Wstaw do zamrażarki na 15 minut (nie dłużej!).
  3. Rozgrzej piekarnik do temperatury 180 stopni (grzanie góra-dół bez termoobiegu).
  4. Formę do tarty natłuść olejem kokosowym.
  5. Schłodzone ciasto ułóż na dużej desce wyłożonej papierem do pieczenia lub silikonową matą do pieczenia, lekko rozpłaszcz i rozwałkuj na grubość ok. 3-4 mm.
  6. Przełóż ciasto do formy (ZOBACZ). Z nadwyżki ciasta możesz wyciąć ciasteczka, np. takie.
  7. Spód nakłuj widelcem i wstaw do piekarnika na 12 minut.
  8. W tym czasie przygotuj jabłka i krem śmietanowo-jajeczny. Renety obierz ze skóry i usuń gniazda nasienne. Pokrój jabłka na ćwiartki, a następnie na plasterki.
  9. Jajka, crème fraîche, cukier kokosowy i calvados ubij na gładki krem.
  10. Gdy ciasto się podpiecze wyjmij je z piekarnika, ułóż na nim jabłka i zalej je kremem.
  11. Wstaw do piekarnika i piecz na środkowym poziomie przez około 40 minut. Na ostatnie 5 minut możesz obniżyć blachę z tartą o jeden poziom (by owoce nadmiernie nie przypiekły się od góry).
  12. Gotową tartę odstaw do ostygnięcia.
  13. Ciasto w przekroju – ZOBACZ.

Tarta normandzka z jabłkami

Tarta normandzka z jabłkami

Z pozostałego ciasta możesz wyciąć ciasteczka:

Tarta normandzka z jabłkami

Tarta normandzka z jabłkami

Po 30 minutach od wyjęcia z piekarnika tarta wygląda tak:

Tarta normandzka z jabłkami