Azienda Agricola Pascolo Vigne di Ruttàrs.

Azienda Agricola Pascolo Friulano

Azienda Agricola Pascolo Friulano

Azienda Agricola Pascolo Friulano

Do Friuli-Venezia Giulia, a w szczególności do Collio przywiodło nas z grubsza to samo, co na Azory – oszałamiająco dzika zieleń, górzyste (lekko, ale jednak) tereny i relatywnie niskie (jak na dzisiejsze czasy) stężenie turystów. Friuli leży w północno-wschodniej części Włoch i graniczy z Austrią, Słowenią oraz Adriatykiem. W regionie powstaje wiele znakomitych, wyróżniających się win, z takimi szyldami jak Prinčič, Gravner czy Radikon na czele. Subiektywnie, czyli naszym ukształtowanym empirycznie zdaniem, do najlepszych win z Friuli zaliczają się butelki z DOC Collio (Collio Goriziano) i Colli Orientali del Friuli, gdzie lokalizacja między Alpami a Adriatykiem zapewnia wyjątkowe warunki do tarasowej uprawy winorośli (ronchi), oraz absolutnie unikalna apelacja DOC Carso, zlokalizowana na wzgórzach otaczających Triest, z której win niestety wciąż w Polsce praktycznie nie ma. Collio Goriziano od Colli Orientali del Friuli (zobacz: Ronco Severo) oddziela tylko granica administracyjna między Gorizia a Udine. Winnice w regionie są bardzo rozdrobnione. Na około dwa tysiące rolników uprawiających winorośle, przypada około 1374 ha winnic, przez co pagórkowaty krajobraz Collio i okolic jest dosłownie usiany rodzinnymi mikro winnicami z winiarniami sprytnie wkomponowanymi w zabudowania domostw. Uprawia się tu m.in. Friulano, Malvasia, Pinot Bianco, Pinot Grigio, Sauvignon Blanc, Traminer, Pignolo, Merlot i Cabernet Sauvignon.

Winnice Pascolo (Vigne di Ruttàrs) znajdują się w południowej części Ruttàrs, jednego z najbardziej słonecznych obszarów Collio, słynącego zarówno z wysokiej jakości win, jak i wyjątkowej urody krajobrazów. Skromnych siedem hektarów winnic, zarządzanych obecnie przez Alessandro Pascolo, daje około 30 tysięcy butelek rocznie. Familia Pascolo osobiście zajmuje się wszystkimi etapami procesu wytwarzania wina, od uprawy i pielęgnacji winnic po przetwarzanie owoców w winiarni i produkcję win, mając przed sobą jeden cel: napełnić kieliszki nie tylko świetnymi winami, ale też, a może nawet przede wszystkim tą samą pasją i miłością, jaką darzą mały zielony raj zwany Collio. Azienda Agricola Pascolo wytwarza wina w trzech liniach: Vini Classici, La Selezioni oraz Vini Etichetta Bianca. Vini classici to czysty wyraz miejscowej tradycji, wina dojrzewające w stali, w których główną intencją jest oddać naturalne, niezmącone beczką unikalne cechy winorośli, ich autentyczną świeżość i smak.

Pascolo Friulano (seria Classici) produkowany jest z najbardziej typowej białej friulijskiej odmiany, będącej swoistym narratorem lokalnego terroir. Friulano daje łagodne, relaksujące, miękko otulające wina o wyjątkowej świeżości, pełnym smaku i dobrej strukturze.

Pascolo Friulano powstaje z winorośli nasadzonych ok. 35 lat temu, uprawianych na wzgórzach Ruttàrs di Dolegna del Collio o południowej i południowo-zachodniej ekspozycji. Owoce z ręcznego zbioru po odszypułkowaniu są poddawane miękkiemu tłoczeniu w prasie pneumatycznej. Fermentacja w stalowych kadziach w kontrolowanej temperaturze 17°C, dojrzewanie na osadzie przez 9 miesięcy z okazjonalnym bâttonage, po czym 3 miesiące w butelce przed wprowadzeniem na rynek. Jasny słomkowy kolor ze złotymi refleksami, bogaty aromat pełen białych owoców (jabłka, gruszki), słodkiego czarnego bzu, wygrzanego w słońcu siana, rumianku i kwiatu lipy, w tle lekkie ziołowe nuty. Na podniebieniu pełne, dobrze zbudowane, lekko pikantne, o bardzo przyjemnej wyraźnie mineralnej teksturze z długą elegancką końcówką. Bardzo dobre.

Świetne wino do serów, niezawodnego prosciutto San Daniele lub wędzonej szynki Cormòns (to słynne lokalne smakołyki z Friuli, cieszmy się więc, że przynajmniej wysokiej jakości San Daniele od lat z łatwością można kupić w Polsce).

Nazwa: Azienda Agricola Pascolo Friulano 2018
Kraj: Włochy
Region: Friuli-Venezia Giulia
Rodzaj: białe, wytrawne
Szczepy: 100% Friulano
Moc: 13%

Azienda Agricola Pascolo

Azienda Agricola Pascolo

Azienda Agricola Pascolo

Azienda Agricola Pascolo Friulano

Azienda Agricola Pascolo Friulano

Azienda Agricola Pascolo Friulano

Azienda Agricola Pascolo Friulano