Bób z Pecorino.

Delikatny, świeży, pięknie zielony bób jest klasycznym składnikiem wielu wiosennych dań kuchni Lazio (Lacjum), choćby takich jak nasza ulubiona Vignarola czy Fave al guanciale Romanesco. Z kolei aromatyczny i wyrazisty Pecorino Romano od stuleci wytwarza się z pełnotłustego, świeżego mleka owczego – jego smak doceniali już starożytni Rzymianie, a legioniści spożywali go wraz z zupą minestra do farro. Bób i Pecorino to rytuał, bez którego nie ma wiosennego rzymskiego Maggetto. W Polsce 1 maja nie ma jeszcze bobu, dlatego moją wersję przepisu podrzucam dopiero dziś. Sezon potrwa jeszcze trochę, więc spokojnie zdążysz go zrobić.

Połączenie bobu i Pecorino na rzymską modłę jest bardzo proste: wystarczy wyłożyć na talerz obrane fasolki bobu, dodać pecorino pokrojone na kawałki lub skrojone w płatki, ewentualnie doprawić całość i gotowe. To “sałatka” na zimno, dlatego tak właśnie podaję tu bób – ugotowany i przestudzony.  

Mała uwaga: bób świetnie skomponuje się z niemal każdym rodzajem sera, zarówno świeżym (np. feta, ricotta, która technicznie rzecz biorąc serem nie jest, czy nawet twaróg – najlepiej bardziej wyrazisty, czyli z owczego lub koziego mleka), jak i mniej lub bardziej dojrzałym. Tradycyjny rzymski patent na bób to bób z Pecorino Romano, ale w razie potrzeby spokojnie możesz dodać również Parmigiano Reggiano lub inny ser o podobnej strukturze (sprawdzi się m.in. Manchego). Bazylię możesz zastąpić miętą, tymiankiem lub innymi ziołami, które lubisz.

Bób z Pecorino

Bób z Pecorino

Bób z Pecorino

Bób z Pecorino

Bób z Pecorino

Bazyliowy olej z nerkowców tłoczony na zimno

Zamiast oliwy, doprawiam bób aromatycznym bazyliowym olejem z nerkowców, tłoczonym na zimno. Świeżymi ziołami możesz wzbogacać aromat i smak domowych olejów, uzyskując przepyszne rezultaty. Tłoczenie na zimno oznacza, że olej wyciskany jest z roślin oleistych w temperaturze poniżej 40 stopni C. Dzięki temu zachowuje pełnię walorów odżywczych. Taki olej – surowy, nierafinowany – jemy wyłącznie na zimno, nie używamy go do smażenia.

Surowy niefiltrowany olej z orzechów lub nasion, tłoczony w domu w niewielkich ilościach i do bezpośredniego spożycia jest zawsze świeży i pyszny, a dodatkowo posiada szereg prozdrowotnych właściwości, w tym m.in.:

  • zapobiega chorobom układu krążenia, zawarte w nim wielonienasycone kwasy tłuszczowe redukują poziom LDL, co ogranicza ryzyko choroby wieńcowej,
  • wywiera korzystny wpływ na zdolność koncentracji i pamięć,
  • łagodzi objawy zespołu jelita drażliwego,
  • działa przeciwzapalnie i łagodzi stany zapalne skóry,
  • zawarte w nim fitosterole regulują gospodarkę hormonalną,
  • działa przeciwpasożytniczo,
  • wspomaga przemianę materii,
  • wzmacnia układ odpornościowy,
  • wykazuje działanie antyoksydacyjne, tj. zmniejsza liczbę wolnych rodników odpowiedzialnych za starzenie się organizmu.

Świeżo tłoczone oleje tuż po wyciśnięciu są mętne, ponieważ zawierają naturalne osady. Najprościej je sklarować, przelewając do szklanego słoika lub butelki i odstawiając na co najmniej kilka godzin lub dłużej. Osad opadnie na dno. Możesz również przefiltrować olej, przelewając go przez gazę. Surowe oleje przechowujemy w ciemnym i chłodnym miejscu, w szczelnych szklanych naczyniach.

Bób z Pecorino

Bób z Pecorino

Bób z Pecorino – SKŁADNIKI na 2 porcje:

Bób

  • 1 kg bobu (waga przed ugotowaniem i obraniem)
  • kawałek Pecorino Romano lub innego podobnego, dojrzewającego sera
  • garść młodych listków bazylii
  • olej świeżo wyciśnięty z orzechów nerkowca, aromatyzowany bazylią (albo oliwa extra vergine)
  • (opcjonalnie) sól, u mnie: sól morska ze skórką cytrusów i suszonymi ziołami

Olej

  • ok. 400 g orzechów nerkowca
  • garść listków bazylii

Bób z Pecorino – PRZEPIS:

  1. Wytłocz olej z nerkowców: do podajnika prasy do oleju Wartmann wsyp posiekane nerkowce oraz listki bazylii porwane na drobne kawałki. Włącz urządzenie, wybierając program flax seeds (nasiona lnu). Otrzymasz surowy, czysty, nieklarowany olej lniany – gotowy do użycia.
  2. Bób ugotuj (3 minuty od momentu wrzutki do wrzątku), odcedź, przelej pod zimną bieżącą wodą i obierz ze skórki.
  3. Przemieszaj bób z połową listków bazylii, solą i olejem (albo oliwą).
  4. Przełóż bób na talerze, dodaj pozostałe listki bazylii i skrój na każdą porcję trochę płatków Pecorino. Dopraw solą i podawaj.

UWAGA: Kod rabatowy FACETIKUCHNIA działa na wszystkie produkty w RONIC ONLINE i daje 5% rabatu nawet od cen już obniżonych tymczasowymi promocjami: sprawdź Rabat Ronic.

Bób z Pecorino

Bób z Pecorino

Bób z Pecorino

Wiórki po tłoczeniu oleju z nerkowców mają lekko słodkawy smak. Możesz je wysuszyć (np. w dehydratorze albo po prostu odstawić na kilka dni), zmielić i używać jak mąkę z orzechów. Wiórki po tłoczeniu oleju z dodatkiem ziół są bardziej wilgotne i, siłą rzeczy, mają ziołowy posmak, więc nie sprawdzą się w każdym przepisie, ale możesz np. zagęścić nimi zupę lub roślinny gulasz. O tym, co jeszcze możesz zrobić z wiórkami po tłoczeniu oleju, przeczytasz w tym wpisie.

Bób z Pecorino

Bób z Pecorino