Bodega Marzagana Elementales.

W kwietniu 2024 na Kanarach powstał VolCaNat Wine, pierwsze stowarzyszenie zrzeszające producentów win naturalnych z archipelagu. Aktualnie należy do niego osiem małych winnic, a my w ramach pierwszej podróży po wyspach mieliśmy sposobność i przyjemność poznać trzy z nich – po jednej na Teneryfie, El Hierro i La Gomera.

Bodega Marzagana Elementales

Bodega Marzagana Elementales

Bodega Marzagana Elementales

Bodega Marzagana Elementales

Bodega Marzagana Elementales

Bodega Marzagana Elementales

Bodega Marzagana Elementales

Bodega Marzagana Elementales

Certyfikowana organiczna mikro bodega Marzagana Elementales jest pierwszą i, póki co, jedyną biodynamiczną winiarnią na Teneryfie. Znajduje się w północnej części wyspy, a jej winnice (około 4 ha) rozciągają na stokach doliny La Orotava u podnóża wulkanu Teide (na wysokości od 400 do 1300 m npm, w odległości kilkuset metrów od wybrzeża Atlantyku). Założył ją w 2017 roku Claudio Miguel Luis Lorenzo, bezkompromisowy pasjonat naturalnego winiarstwa i entuzjasta rolnictwa biodynamicznego, a w realizacji tego wyzwania wspiera go cała rodzina (żona i najstarszy syn, Efrén, projektują również etykiety). W sercu filozofii Marzagana Elementales leży tworzenie żywych win, odzwierciedlających czystość otoczenia, w którym powstają. Jako pionier naturalnego winiarstwa na Teneryfie, Lorenzo koncentruje się nie tylko na produkcji wina, ale też na harmonii z naturą, torowaniu drogi ku zrównoważonemu winiarstwu przyszłości i ochronie dziedzictwa pierwotnych mieszkańców Kanarów.

Claudio uprawia wiele odmian, w tym między innymi Albillo Criollo, Listán Blanco, Listán Negro, Negramoll, Listán Prieto, Castellana Negra, Marmajuelo, Verdello, Verijadiego Blanco, Verijadiego Negro i Syrah. Każda butelka z tej rzemieślniczej winnicy oddaje unikalny wulkaniczno-atlantycki terroir Teneryfy i uosabia szacunek dla tradycji i przyrody, a Marzagana jest jednym z tych projektów, który zrewolucjonizował winiarski mikrokosmos Kanarów. Winnice sprzed filoksery, rdzenne odmiany, w przeważającej mierze bardzo stare (nawet 300/400-letnie) winorośle, zrównoważone organiczne rolnictwo przy użyciu tradycyjnych metod i biodynamika (naturalne nawozy domowej roboty, wszystkie prace w winnicach wykonywane wyłącznie ręcznie, unikalne metody uprawy krzewów winorośli – la mesa/parral bajo oraz cordón trenzado, bioróżnorodność, minimalna interwencja), fermentacja na rodzimych drożdżach, butelkowanie według faz księżyca, żadnych siarczynów, krótkie serie, roczna produkcja na poziomie 8000 butelek… Słowem, magia! Marzagana to wspaniałe, szczere, autentycznie naturalne wina, o jakie coraz trudniej w bezbrzeżnym oceanie win bardzo zmyślnie marketingowo naturalizowanych.

Odwiedzając Marzagana Elementales w czerwcu 2024 spróbowaliśmy wszystkiego, co ostało się z rocznika 2022, czyli 6 z 12 produkowanych przez Claudio win, które szczęśliwie nie zdążyły się jeszcze wyprzedać. Smakowały tak dobrze, że choć Teneryfa była pierwszą wyspą w naszym planie podróży, a lotów między Kanarami czekało nas jeszcze całkiem sporo, zrobiliśmy tam również bardzo fajne zakupy. Trzeba korzystać z takich okazji! To nie przypadek, że wina Claudio szybko trafiły do kart najlepszych restauracji i wine barów archipelagu, na przykład do 8Aborigen na El Hierro czy Vinófilos Triana na Gran Canarii.

Bodega Marzagana Elementales

Bodega Marzagana Elementales

Bodega Marzagana Elementales

Bodega Marzagana Elementales

Bodega Marzagana Elementales

Bodega Marzagana Elementales

Marzagana Achamán 2022

Nazwa wina nawiązuje do imienia najwyższego bóstwa Guanczów, rdzennych mieszkańców Kanarów. Achamán to wino pomarańczowe z 100% Albillo Criollo, który maceruje ze skórkami w glinianej amforze przez 3 miesiące. Butelkowane bez dodatków, bez filtrowania i klarowania. Jasnobursztynowe w kolorze, przejrzyste, z aromatami kompotu z suszu, ziół i przypraw, lekkie, o mineralnej strukturze, z przyjemną kwasowością, delikatną taniną i dość trwałym finiszem. Bardzo dobre.

Bodega Marzagana Elementales

Marzagana Echeyde 2022

Echeyde to pradawna nazwa wulkanu Teide, który dla Guanczów był Świętą Górą. Wedle mitologii Guanczów krater Echeyde zamieszkiwało złe bóstwo o imieniu Guayota, którego gniew niestrudzenie pacyfikował dobry bóg Achamán. Listán Negro ze stuletnich krzewów, 8 dni maceracji, spontaniczna fermentacja soku z samocieku w stalowych zbiornikach, dojrzewanie przez 3 miesiące w używanych beczkach z francuskiego dębu. Nic nie jest dodawane ani korygowane. Butelkowane bez klarowania i filtrowania. Wino jest złożone i bogate, o średnim ciele. W nosie dojrzałe ciemne owoce i nuta dymu. W ustach fajna kwasowość, delikatne taniny, nuty owoców leśnych, pyłu wulkanicznego i przypraw, średnio trwały finisz. Bardzo dobre.

Bodega Marzagana Elementales

Marzagana Higa 2022

Marzagana Higa 2022 to blend 90% Listán Negro i 10% Castellana Negra. Grona macerują przez 10 dni, po czym następuje około 20-dniowa spontaniczna fermentacja soku z samocieku w stalowych zbiornikach. Następnie wino trafia do beczek z drewna kasztanowego, w których dojrzewa przez 9 miesięcy. Nic nie jest dodawane ani korygowane. Butelkowane wg kalendarza księżycowego, w dzień owocowy w fazie ubywającego księżyca, bez klarowania i filtrowania. Higa to świetny Listán o wyrazistym i złożonym smaku. W aromacie mamy tu bukiet dojrzałych czerwonych owoców, takich jak wiśnia, porzeczka i truskawka, uzupełniony nutą jeżyny i śliwki z odrobiną drewna. W smaku bardzo dobrze zrównoważone, żywa kwasowość zapewnia odpowiednią dozę świeżości, wytrawność jest delikatnie przełamana słodką nutą wędzonej śliwki, malin i prażonych orzechów laskowych. Drobne taniny, średnie ciało i długi owocowy finisz. Niesamowicie pijalne wino.

Bodega Marzagana Elementales

Marzagana Cielo y Tierra 2022

Cielo y Tierra to 100% Syrah macerowane przez 10 dni, które przechodzi spontaniczną fermentację w stali bez kontroli temperatury, po czym dojrzewa 9 miesięcy w dębie. Nic nie jest dodawane ani korygowane. Butelkowane bez klarowania i filtrowania w liczbie około 500 sztuk. W aromacie czarne wiśnie, dojrzałe czerwone owoce i pikantne przyprawy. Na podniebieniu powtórka z soczystych czerwonych owoców i okrągłe, jedwabiste taniny. Pełna równowaga i trwały posmak. Pyszne wino.

Bodega Marzagana Elementales

Marzagana El Roque 2022

El Roque (=Skała) to przepiękny Listán Negro z owoców ze starych 250/350-letnich krzewów z najstarszych winnic sprzed filoksery, położonych w dolinie La Orotava w gminie La Victoria de Acentejo, na wysokości około 720-750 m npm. Winnice prowadzone są w unikalnym dla tej części północnej Teneryfy systemie la mesa/parral bajo (metoda jest stosowana tylko na obszarze gminy La Victoria de Acentejo w prowincji Santa Cruz de Tenerife). Winorośle rosną tuż nad ziemią, na wysokości około 60-80 cm, i są dosłownie splatane w miarę wzrostu, a pnące się poziomo pędy osiągają długość nawet do 20-25 metrów. Wino dojrzewa przez około 5 miesięcy w używanych beczkach z francuskiego dębu. El Roque ma rubinowy kolor, bogaty aromat, średnie ciało, idealną kwasowość i złożony wielowarstwowy smak. W aromacie ujawnia dojrzałe czerwone owoce uzupełnione pikantnymi nutami, które dodają mu głębi i złożoności. W smaku wyraziste, miękkie i soczyste. Mamy tu owoce leśne, porzeczkę, wiśnię, sok z granatów, zioła, nuty tostowe i szczyptę kurzu. Świetnie zrównoważone, eleganckie wino o długim posmaku, ujmujące idealną harmonią między rześką owocową świeżością a aksamitną taniną. Stworzone do picia solo. Etykieta El Roque z rocznika 2022 odzwierciedla obraz (elfy i wróżki) autorstwa żony Claudio, Mercedes.

Bodega Marzagana Elementales

Bodega Marzagana Elementales

Bodega Marzagana Elementales

Marzagana Pinarius 2022

Pinarius z rocznika 2022 to 100% Listán Negro, inspirowany tradycyjnymi Vinos de Tea i powoli zanikającymi praktykami winiarskimi rodem z kanaryjskiej La Palmy. Vino de Tea oznacza dosłownie „wino z sosnowego drewna rdzeniowego” (Pinus Canariensis). Pinarius maceruje ze skórkami przez 8 dni, fermentuje w stali bez kontroli temperatury, po czym spędza miesiąc w beczce wykonanej z serca sosny, która liczyła około 600 lat. Sama beczka ma około 200 lat. Różnica między Pinariusem z Teneryfy a Vinos de Tea z La Palmy polega m.in. na tym, że na La Palmie zgodnie z pradawną tradycją wina dojrzewają w sosnowym drewnie przez kilka miesięcy, a wino produkowane przez Claudio leżakuje w sosnowej beczce tylko przez miesiąc. Butelkowane bez dodatków, bez klarowania i filtrowania. Ziołowy aromat i charakterystyczny smak wina starzonego w starej sosnowej beczce jest jedyny w swoim rodzaju. Intensywny, mocny, żywiczny, goryczkowy i lekko pikantny, z wyraźnymi nutami czarnej herbaty, dzikich ziół (rozmaryn, tymianek), przypraw i drewna. Najkrócej rzecz ujmując, jest leczniczy i rozgrzewający, z przyjemnie trwałą końcówką. Skojarzenia z Barolo Chinato i… syropem tussipect są jak najbardziej na miejscu. Pinarius to pierwsze w życiu wino sosnowe, jakiego próbowaliśmy, a zarazem ostatnia butelka otwarta przez Claudio w ramach tego spotkania. Jeden kieliszek to trochę mało, wzięliśmy więc dodatkową butelkę, którą za jakiś czas poddamy analizie w domowym zaciszu. Tak czy owak, na pewno doskonale sprawdzi się jako nietuzinkowy digestif lub wino deserowe na koniec posiłku. Człowiek z miejsca czuje się po nim zdrowszy :)

Bodega Marzagana Elementales

PS. Znakomite wina od Claudio Lorenzo z Marzagana Elementales to najlepsze, co możesz sobie przywieźć z Teneryfy. Znajdziesz je również w kartach dobrych lokalnych restauracji.

cdn.

Bodega Marzagana Elementales

Bodega Marzagana Elementales

Bodega Marzagana Elementales

Bodega Marzagana Elementales

Bodega Marzagana Elementales

Bodega Marzagana Elementales

Bodega Marzagana Elementales

Bodega Marzagana Elementales

Bodega Marzagana Elementales