Cricova Elogiu Brut Natur Chardonnay.

Cricova Elogiu Brut Natur 2017 Limited Edition IGP Codru

Cricova Elogiu Brut Natur 2017 Limited Edition IGP Codru

Cricova Elogiu Brut Natur 2017 Limited Edition IGP Codru

Cricova

Słynne winne miasto Cricova, powstałe na obszarze byłego kamieniołomu, to unikalny w skali świata rozległy podziemny kompleks, obejmujący około 120 km wykutych w skale piwnic, w których dojrzewają wina, a zarazem kluczowa atrakcja turystyczna niedużego mołdawskiego miasteczka o tej samej nazwie. Podziemne miasto jednego z największych i najszerzej rozpoznawalnych mołdawskich producentów znajduje się około 15 km na północ od Kiszyniowa, w centralnym regionie Codru. Piwnice Cricova zwiedza się samochodem, jest tu sygnalizacja świetlna, są skrzyżowania, znaki drogowe i przejścia dla pieszych, a nazwy ulic nawiązują do szczepów winorośli. Linia do produkcji win musujących Cricova (méthode traditionnelle) znajduje się około 100 metrów pod ziemią, a sale degustacyjne ulokowano na głębokości 50 m. Początki Cricova to rok 1952 i misterny plan Związku Radzieckiego, by z zależnych terenów obecnej Mołdawii uczynić nie tylko główne źródło zaopatrzenia ZSRR w wino, ale również największego dostawcę win na świecie, co w latach 60. ubiegłego stulecia do pewnego stopnia nawet się udało. Tak czy owak, „największy” niemal nigdy nie oznacza „najlepszy”, a niepodległa Mołdawia mroczne rosyjsko-związkowe czasy szczęśliwie ma dawno za sobą. Dziś Cricova to przedsiębiorstwo częściowo sprywatyzowane, w fazie dynamicznego rozwoju, które w Polsce znane jest głównie z niezwykle pijalnych win musujących dystrybuowanych przez Winnice Mołdawii.

Cricova Elogiu Brut Natur 2017 Limited Edition IGP Codru

Cricova Elogiu Brut Natur 2017 Limited Edition IGP Codru

Cricova Elogiu Brut Natur 2017 Limited Edition IGP Codru

Cricova Elogiu

Cricova Elogiu Brut Natur wyprodukowano z gron Chardonnay metodą tradycyjną (szampańską): fermentacja w stalowych kadziach z kontrolą temperatury, wtórna fermentacja w butelce, dojrzewanie sur lie (na drobnym osadzie) przez cztery lata i kończący cały proces dégorgement à la glace, czyli nowocześniejsza wersja techniki usuwania osadu drożdżowego z butelek z odpowiednio już dojrzałym winem i nieinwazyjna wymiana korka. Elogiu Brut Natur (elogiu = mołd. pochwała) powstało w hołdzie Petru Ungureanu, doktorowi nauk technicznych okresu żelaznej kurtyny, który w dziejach mołdawskiego winiarstwa zapisał się jako prekursor produkcji win musujących.

W kieliszku słomkowo-złoty kolor i niezwykła perlistość. Moc drobnych bąbelków i trwały mus zwiastują wysoki poziom, a dalej jest tylko lepiej. W nosie aromaty dojrzałych żółtych owoców, pigwy, moreli, zielonych jabłek, żywych nut cytrusowych, podpieczonej chałki, chlebowej skórki, brioszki z masłem i solą, crème brûlée i plastra miodu. Na podniebieniu uczta! Złożoność, krągłość, świeżość, cudnie kremowa struktura, bardzo dobrze wyważona rześka kwasowość oraz niespodziewanie długi posmak przy ledwie 12,5% alkoholu i cukrze resztkowym na poziomie 2 g/l. W smaku subtelne, lekko pikantne, łagodnie wytrawne, bardzo zrównoważone. Idealna harmonia między żywym owocowym charakterem, kwasowością i kremową teksturą. Orzeźwiająca chrupkość, obfity smak i żywy charakter popychają Elogiu w objęcia półmisków świeżych ostryg, ceviche i innych potraw z ryb i owoców morza. Świetnie sprawdzi się także jako aperitif. Znakomity, elegancki mołdawski crémant na wielkie i małe okazje, niebezpiecznie łatwo pijalny, a do tego w doskonałej relacji jakości do ceny. Pełna satysfakcja.

Elogiu Brut Natur i inne wina z Cricova są dostępne online i stacjonarnie w Winnicach Mołdawii przy ul. Czarnieckiego 63A w Warszawie. Winnice Mołdawii działają od ponad 10 lat, specjalizują się w dystrybucji win z Mołdawii, Rumunii i Gruzji, mają w ofercie sporo butelek w krótkich seriach z małych butikowych winnic, prowadzą sklep stacjonarny, wine bar i sprzedaż internetową. Teraz cały asortyment Winnic Mołdawii czeka na Was z 15% rabatem. Kod rabatowy to FIK15.

Nazwa: Cricova Elogiu Brut Natur Limited Edition
Kraj: Mołdawia
Region: Codru IGP
Rodzaj: białe, wytrawne, musujące
Szczep: 100% Chardonnay
Moc: 12,5%
Limitowana edycja 5600 butelek (1507)

Czytaj też:

Cricova Elogiu Brut Natur 2017 Limited Edition IGP Codru

Zdjęcia tuneli Cricova: depositphotos.com/pl/