Equinox Rara Neagră 2019.

Equinox Rara Neagră

Equinox Rara Neagră

Equinox Rara Neagră

Butelek z Winnic Mołdawii ciąg dalszy. Equinox to zainicjowany w 2002 roku autorski mikro projekt, za którym stoi Constantin Stratan, jedno z głośniejszych nazwisk mołdawskiego winiarstwa ostatnich lat. Jego eksperymentalne, żywe, charakterne wina, produkowane w krótkich seriach, co sezon elektryzują amatorów winnych nowości spoza mainstreamu. Winiarska filozofia Stratana sprowadza się do tego, by w procesie produkcji wina pozwolić działać naturze. Nie ma tu sztucznych nawozów, pestycydów i innych chemicznych substancji, mających stabilizować jakość czy poprawiać smak. Jest za to otwartość na ryzyko, niepowtarzalność i naturalność, dzięki którym każda nowo otwarta butelka to podróż w nieznane. 

Equinox dysponuje blisko 5 hektarami upraw winorośli w słynnym mikroregionie Purcari w IGP Ștefan Vodă w południowej Mołdawii, a do produkcji win wykorzystuje potencjał pobliskich winiarni, takich jak Crama Domnească, w której powstało opisywane dziś Equinox Rara Neagră. Roczna produkcja pod szyldem Equinox nie przekracza obecnie 8000 butelek, a poszczególne wina butelkowane są w liczbie około 1000/1500/2000 sztuk, w zależności od etykiety. Większość, bo aż 87% winnic wypełniają odmiany czerwone, zarówno rodzime (Rară Neagră i Feteasca Neagră), jak i międzynarodowe (Cabernet Sauvignon, Carménère, Shiraz, Merlot, Malbec) oraz gruziński Saperavi. Wśród białych szczepów znajdziemy tu rdzenne Fetească Albă, Fetească Regală i Băbească Gri, a obok nich Chardonnay i Pinot Gris. Pierwszą działkę Equinox obsadzono w 2002 roku Cabernet Sauvignon, natomiast nasadzenia odmiany Rară Neagră, szczepionej ze starych winnic w gminie Olănești, pochodzą z roku 2005. W 2006 roku rozpoczęto proces przechodzenia na rolnictwo ekologiczne, a rocznik 2013 był pierwszym rocznikiem Equinox certyfikowanym jako organiczny. Odmiana Rara Neagră, w Rumunii znana również jako Băbească Neagră, jest starożytnym rodzimym dla tego obszaru szczepem winorośli, który co do zasady daje eteryczne, niezwykle aromatyczne, lekko lub średnio treściwe wina o wysokiej kwasowości i ładnie wygładzonych taninach. Typowa lekka struktura, owocowość i subtelna elegancja Rara Neagră sprawiają, że odmiana ta bywa nazywana mołdawskim Pinot Noir.

Jednoszczepowe Equinox Rara Neagră powstaje z owoców z małej ekologicznej winnicy Luchineasa, położonej nieopodal wioski Olănești, na wzgórzach okalających dolinę Nistru. Grona z certyfikowanej uprawy organicznej, winifikacja z użyciem naturalnych drożdży i bez dodatku siarczynów, dojrzewanie przez 24 miesiące w barriques (225 l) z francuskiego dębu dla większej złożoności i pełniejszej struktury. W roczniku 2019 wino z Rara Neagră wyprodukowano w aptekarskiej ilości 900 butelek. Z 5 barriques tylko 3 wyselekcjonowano do zabutelkowania, a jedna barrique = 300 butelek x 750 ml.

Organiczna, bezsiarczynowa, surowa Rara Neagră w interpretacji Equinox stanowi osobliwe przeciwieństwo doskonale zrównoważonej pluszowej Rara Neagră Aurore z winnicy Fautor. W kolorze jasny rubin. Pierwsze wrażenie: wino nie do końca zintegrowane, alkoholowe nos i usta, dość szorstkie kanciaste taniny. Zdecydowanie warto dać mu odetchnąć, czyli napowietrzyć (zdekantować albo chociaż odstawić otwartą butelkę na kilka godzin przed degustacją), by nieco okiełznać jego dziki charakter i pozwolić mu się otworzyć. W aromacie na pierwszym planie beczka, która wyraźnie dominuje nad owocem (przejrzałe czerwone owoce, wiśnia, porzeczka), pikantne przyprawowe tło i leśna ściółka. Na podniebieniu mocne, ostre, o raczej dzikiej strukturze, nie w pełni dojrzałych taninach i fajnej wysokiej kwasowości, z goryczkowym ziołowym finiszem. Przynosi nieco odczuwalnego alkoholowego ciepła. W ogólnym odbiorze to naprawdę dobre nietuzinkowe wino, które bez dwóch zdań poszerza horyzonty. Z przyjemnością wypiliśmy je solo, brak mu jednak harmonii, równowagi i elegancji, co sprawia, że zdecydowanie nie jest to propozycja dla każdego. Rara Neagră z Equinox jest trochę jak „Dzikość serca”, prowadzi w nieznane, intryguje szczerością, skłania do refleksji.

Nazwa: Equinox Rara Neagră 2019
Kraj: Mołdawia
Region: Ștefan Vodă IGP
Rodzaj: czerwone, wytrawne
Szczep: 100% Rara Neagră
Moc: 14,7%
Limitowana edycja 900 butelek

Czytaj też:

Wina Equinox są dostępne online i stacjonarnie w Winnicach Mołdawii przy ul. Czarnieckiego 63A w Warszawie. Winnice Mołdawii działają od ponad 10 lat, specjalizują się w dystrybucji win z Mołdawii, Rumunii i Gruzji, mają w ofercie sporo butelek w krótkich seriach z małych butikowych winnic, prowadzą sklep stacjonarny, wine bar i sprzedaż internetową. Teraz cały asortyment Winnic Mołdawii czeka na Was z 15% rabatem. Kod rabatowy to FIK15.

Equinox Rara Neagră

Equinox Rara Neagră

Equinox Rara Neagră