Domeniile Panciu Băbească Neagră Riserva.

Domeniile Panciu Băbească Neagră Riserva

Domeniile Panciu Băbească Neagră Riserva

Domeniile Panciu Băbească Neagră Riserva

Czytaj też:

Băbească Neagră, w Mołdawii znana również jako Rară Neagră, to starożytna odmiana winorośli, za kolebkę której uważa się okolice Nicoresti we wschodniej część Rumunii, w regionie Dealurile Moldovei (Wzgórza Mołdawskie). Region ten obejmuje wzgórza Karpat oraz wschodniej Mołdawii i należy do jednej z najcieplejszych stref winiarskich Europy. To także największy region winiarski Rumunii pod względem ilości produkowanego wina i zróżnicowania rdzennych odmian winorośli, a dzięki korzystnym uwarunkowaniom klimatycznym tradycja uprawy winorośli na tym obszarze sięga kilku tysięcy lat wstecz. Wina ze szczepu Băbească Neagră przeznaczone są do picia jako młode, a charakteryzuje je lekkość, świeży owoc, wysoka kwasowość i wyrazisty smak. Apelacja Panciu (Dealurile Moldovei) znajduje się nieopodal granicy z Mołdawią, a położona tu winiarnia Domeniile Panciu z około 120 hektarami winnic to symboliczne serce regionu. Uprawia się tu 9 białych odmian winorośli, głównie lokalnych (Fetească Albă, Fetească Regală, Şarbă, Aligote, Galbenă de Odobeşti, Muscat Ottonel, Tămâioasă Românească, Sauvignon Blanc i Chardonnay) oraz 4 odmiany czerwone, tj. Fetească Neagră, Pinot Noir, Cabernet Sauvignon oraz Băbească Neagră.

Panciu Băbească Neagră Riserva powstało z użyciem techniki saignée (fr. krwawienie), służącej koncentracji smaku, barwników i ekstraktu w czerwonym winie. W dużym skrócie, saignée polega na tym, że po wstępnej krótkiej maceracji winogron usuwa się część moszczu (do około 30%), zwiększając tym samym kontakt pozostałego moszczu ze skórkami. W rezultacie, otrzymane po fermentacji wino jest bardziej nasycone i skoncentrowane. Panciu BN Riserva dojrzewa co najmniej 5 miesięcy w dębowych beczkach. Rocznik 2018 zabutelkowano w styczniu 2022 roku, więc grudzień 2023 to doskonały czas na otwarcie tej butelki. 

Wino ma krwisty rubinowy kolor i intensywnie owocowy bukiet, w którym ujawniają się śliwki, jagody, porzeczki i wiśnie z kwiatowym tłem. Usta owocowe, bardzo dobra kwasowość uwydatniająca smak czerwonych owoców, dopełnionych nutami przypraw i ciemnej czekolady. Średnio treściwe, dość eteryczne, mimo blisko 15% alkoholu. Naprawdę przyjemne wino na co dzień, gotowe do picia tu i teraz, w sam raz do niezobowiązującej konsumpcji – do posiłku albo bez. Po takie butelki sięgają mieszkańcy Rumunii, kiedy szukają dobrego codziennego czerwonego wina w atrakcyjnej cenie (w sklepach online Panciu Riserva kosztuje około 10 EUR, a bezpośrednio w winnicy około 5 EUR) i w tym sensie Panciu Băbească Neagră jest autentycznym rumuńskim winem, które nie ma ambicji nikomu niczego udowadniać. Wystarczy, że jest po prostu dobre. Bardzo smaczne solo, doskonale sprawdzi się też m.in. z wyrazistym owczym lub kozim serem z przerostem pleśni.

Nazwa: Domeniile Panciu Băbească Neagră Riserva 2018
Kraj: Rumunia
Region: DOC-CMD Panciu
Rodzaj: czerwone, wytrawne
Szczep: 100% Băbească Neagră
Moc: 14,5%

Wino kupisz w Indigene Wines

IndigeneWines.com to ambitny sklep internetowy z siedzibą w Bukareszcie, prowadzony przez dwóch pasjonatów z misyjnym podejściem do szerzenia kultury wina. Indigene Wines oferuje starannie wyselekcjonowany wybór najlepszych rumuńskich win w szerokim zakresie stylistycznym, których próżno szukać na polskim rynku. Z dostawą kurierem (DPD) pod same drzwi.

Domeniile Panciu Băbească Neagră Riserva

Domeniile Panciu Băbească Neagră Riserva

Domeniile Panciu Băbească Neagră Riserva