Herdade Aldeia de Cima Reserve White 2020.

Herdade Aldeia de Cima Reserve White

Alentejo to rozległy i zróżnicowany region, który zajmuje przeszło 30% powierzchni Portugalii, a mimo to zamieszkuje go niespełna 5% populacji kraju, co tylko dodaje mu uroku. Przepiękny, sielankowy portugalski interior to przede wszystkim słabo zaludnione obszary wiejskie, niekończące się łagodne wzgórza porośnięte dębem korkowym, miasta i miasteczka z zabytkowymi fortyfikacjami i intensywne letnie upały. Na zachodnim wybrzeżu Alentejo czekają plaże i urokliwe rybackie wioski, a wzdłuż granicy z Hiszpanią historyczne forty i miasta otoczone zabytkowymi murami. Alentejo to serce Portugalii, w którym powstaje coraz więcej win autentycznie godnych uwagi.

Aldeia de Cima Reserve White 2020 to kolejna – po Aldeia de Cima Reserve Red 2019 – bardzo udana butelka z Herdade Aldeia de Cima w Alentejo. Osiemnastowieczna posiadłość, położona w Santana do Mendro i należąca niegdyś do portugalskiej rodziny królewskiej, w 1994 roku została kupiona przez rodzinę Amorim (tę samą, która stoi na czele największej na świecie firmy wytwarzającej korek oraz posiada kilka innych winnic w Douro i Dão). W 2017 roku zdecydowano o odbudowie i założeniu winnicy na obszarze Serra do Mendro, położonym na wysokości ok. 300-400 m npm w najstarszej strefie geomorfologicznej Półwyspu Iberyjskiego. Na 22 hektarach winnic jest tu aż 36 naturalnych, odrębnych geologicznie mikro terenów, co zapewnia wyjątkową różnorodność terroir na relatywnie niewielkim obszarze. Winnice posiadłości Aldeia de Cima są prowadzone organicznie, z minimalną interwencją człowieka i poszanowaniem zasobów naturalnych dla ochrony mniej produktywnych gleb i integracji ekologicznej różnorodnych upraw, a u podstaw winiarskiej filozofii właścicieli leży, tylko i aż, szacunek dla ziemi, historii i tradycji. Wszystko po to, by w pełni ucieleśnić autentyczny smak Alentejo w butelce. Wina z Herdade Aldeia de Cima to rezultat powrotu do źródeł, efekt poszukiwań równowagi i inspiracji w starożytnej tradycji winiarskiej regionu, jego ekosystemie, klimacie, geologii, strukturach i aromatach, w skrócie w tym wszystkim, co składa się na magiczne słowo-klucz: terroir.

Wino powstaje z gron z ręcznego zbioru, z działek w Serra do Mendro pomiędzy Alto Alentejo i Baixo Alentejo, w subregionie Vidigueira, jako blend odmian Antão Vaz, Arinto i Alvarinho. W zależności od rocznika, dojrzewa 6 miesięcy lub dłużej w dwuletnich 500-litrowych beczkach z francuskiego dębu oraz w betonowych kadziach. W kieliszku jasno złoty kolor, dojrzałe białe i żółte owoce podbite beczką, wyraźne nuty satsumy i pomarańczy. Wino eleganckie i kremowe, pełne, nieco dymne, o dobrej kwasowości. Średnio długi finisz. Bardzo dobra biel z Alentejo, która dostarczy sporo przyjemności. Doskonała sauté, z lekkim roślinnym menu, rybą czy owocami morza też zagra bez zarzutu. 

Nazwa: Herdade Aldeia de Cima Reserve White 2020 DOC Alentejo
Kraj: Portugalia
Region: Alentejo, Vidigueira
Rodzaj: białe, wytrawne
Szczepy: 45% Antão Vaz, 45% Arinto, 10% Alvarinho
Moc: 14%
Dystrybutor: Portugal Vineyards

Herdade Aldeia de Cima Reserve White

Herdade Aldeia de Cima Reserve White

Herdade Aldeia de Cima Reserve White

Herdade Aldeia de Cima Reserve White