Portal das Hortas 2019 Avesso Alvarinho.

Dziś o kolejnym winie z Casa das Hortas. Po Vinho Verde z czystego Avesso, o którym pisaliśmy tutaj, pora na drugą butelkę: Portal das Hortas 2019 Avesso Alvarinho Grande Escolha Branco. „Grande Escolha” – po portugalsku „świetny wybór” – mówi samo za siebie.

Tytułem przypomnienia: Casa das Hortas, duży gracz z subregionu Baião, skąd do naszego umiłowanego Douro jest dosłownie rzut beretem, produkuje wina z dwu regionów: Vinho Verde oraz Douro. O trzech winach Casa das Hortas z Douro, z serii Cabeça De Gaio przeczytasz w tym wpisie, a dziś kilka słów o kupażowanym Vinho Verde z mieszanki dwu odmian, Avesso i Alvarinho. Granice Baião od południa wyznacza rzeka Douro i pasmo górskie Serras da Freita, Arada, Arestal e Montemuro, od wschodu pasmo The Peneda-Gerês (Peneda, Gerês, Cabreira, Maro), a od zachodu Atlantyk. Klimat jest tu łagodny, lata gorące, a zimy niezbyt mroźne, dzięki czemu winogrona dojrzewają bez większych stresów. Avesso i Alvarinho to jedne z głównych białych odmian typowych dla regionu.

Portal das Hortas 2019 to kupaż Avesso i Alvarinho. Owoce z ręcznego selekcjonowanego zbioru z najlepszych działek, winifikacja każdej z odmian oddzielnie, miękkie tłoczenie całych gron z klarowaniem na zimno, fermentacja w niskiej kontrolowanej temperaturze, trzy miesiące na lekkim osadzie w stalowych kadziach z okresowym bâtonnage i dodatkowo dwa miesiące w butelce. Co z tego wyszło? Wino jasno cytrynowe w kolorze, klarowne. Owocowo-kwiatowy aromat z mocnymi nutami cytrusów, białych i żółtych owoców, kwiatów tropikalnych. W ustach sporo świeżości, soczystej owocowości i lekko ziołowych nut z nieśmiałym muśnięciem goryczki. Ultra mineralna tekstura i przyjemnie orzeźwiająca kwasowość. Dobra równowaga między strukturą Avesso a elegancją Alvarinho. Bardzo fajne, pyszne lekkie wino w bezkonkurencyjnej cenie. Świetnie sprawdzi się jako dopełnienie lekkiej roślinnej kuchni, sałatek, ryb i owoców morza.  

Nazwa: Portal das Hortas 2019 Avesso Alvarinho Grande Escolha Branco
Kraj: Portugalia
Region: Vinho Verde (Minho)
Rodzaj: białe, wytrawne
Szczepy: Avesso, Alvarinho
Moc: 13%
Dystrybutor: Portugal Vineyards

Portal das Hortas 2019 Avesso Alvarinho Grande Escolha Branco

Portal das Hortas 2019 Avesso Alvarinho Grande Escolha Branco