Quinta de Cidrô 2017 Touriga Nacional.

Touriga Nacional to sztandarowa czerwona odmiana Portugalii, dominująca głównie w regionach Douro i Dão. Stanowi wszechstronny szczep, niełatwy w uprawie, który charakteryzują drobne grona i niskie plony. Touriga Nacional daje naprawdę wspaniałe wina, często wchodzi w skład blendów, stanowi składnik zarówno wysokiej jakości porto, jak i win wytrawnych, jednak pełnię jej zalet najprościej docenić w winach jednoodmianowych, których szczęśliwie z roku na rok trafia na rynek coraz więcej. Touriga Nacional daje bogate, mocne, dobrze zbudowane wina o wyraźnych taninach i sporym potencjale dojrzewania. Dominują w nich nuty ciemnych owoców, ziołowe, leśne i przyprawowe. Warto dodać, że choć największa część nasadzeń Touriga Nacional występuje w Portugalii, zatwierdzono ją także jako jedną z nowych odmian, dopuszczonych do nasadzeń w Bordeaux.

Quinta de Cidrô, podobnie jak Quinta do Javali, znajduje się w obrębie gminy São João da Pesqueira, która stanowi jeden z najbardziej cenionych obszarów doliny Douro. Na przestrzeni ostatnich 20 lat posiadłość Cidrô przekształcono w modelową dla całego regionu winnicę eksperymentalną. Na dziewiczych glebach Quinta de Cidrô, w uprzywilejowanej lokalizacji, zastosowano nowoczesne techniki, by obsadzić 150 ha najlepszych odmian rodzimych i międzynarodowych (w tym Chardonnay, Sauvignon Blanc, Viognier, Pinot Noir i Cabernet Sauvignon), tworząc jedną z większych powierzchni pojedynczej winnicy w całym regionie Douro. Dominującą czerwoną odmianą w Quinta de Cidrô jest Touriga Nacional, gwiazda Portugalii. Położenie posiadłości i nasadzenia tego szczepu na odpowiedniej wysokości zapewniają gronom doskonałą świeżość i odpowiedni poziom kwasowości – idealne warunki do produkcji eleganckiego czerwonego wina.

Quinta de Cidrô 2017 Touriga Nacional jest winem jednoodmianowym, produkowanym w 100% z Touriga Nacional. Fermentacja i maceracja przebiegają w stalowych kadziach, w nowoczesnych warunkach z kontrolą temperatury i ochroną przed utlenianiem. Wino przez 18 miesięcy leżakuje w beczkach z francuskiego dębu (połowa wina w używanych, połowa w nowych). To autentyczny klejnot, wino doskonale zrównoważone, o wspaniałej strukturze i pełnym ciele. W kolorze mocno nasycony rubin. Obfite, złożone aromaty dojrzałych ciemnych owoców i kwiatów, przełamane wanilią i ciemną czekoladą z dojrzewania w beczce. Intensywny smak i soczysta, owocowa, pełna i aksamitna struktura. Długi i trwały finisz. Rewelacja z solidnym potencjałem dojrzewania w butelce (10-15 lat).

Quinta de Cidrô TN jest też winem oszałamiająco uniwersalnym. Doskonałym sauté, nie potrzebującym żadnego tła, a z drugiej strony świetnie pasującym dosłownie do wszystkiego – do ryb, owoców morza, sałatek, wyrazistych i miękkich serów, ciemnej czekolady, wytrawnych deserów. W przypadku tego wina wine pairing nie zna ograniczeń.

Z Quinta de Cidrô pochodzi również znakomite jednoodmianowe Rufete.

Nazwa: Quinta de Cidrô 2017 Touriga Nacional
Kraj: Portugalia
Region: Douro, Cima Corgo
Rodzaj: czerwone, wytrawne
Szczepy: 100% Touriga Nacional
Moc: 14%
Wino kupiliśmy w Quinta das Carvalhas

Quinta de Cidrô 2017 Touriga Nacional DOC Douro

Quinta de Cidrô 2017 Touriga Nacional DOC Douro