Fitapreta Baga ao Sol Unoaked Red 2019.

António Maçanita to nazwisko coraz szerzej znane zarówno w portugalskim świecie winiarskim, jak i poza nim. Każdego roku wydaje przeszło 50 etykiet pod kilkoma szyldami. Obok do niedawna głównego, uruchomionego kilkanaście lat temu projektu Fitapreta Vinhos w Alentejo, jest jednym z ojców założycieli Azores Wine Company na Pico w archipelagu Azorów oraz prowadzi wraz z siostrą winemakerką (Joana Maçanita) mikro winnicę w Douro pod nazwą Maçanita Vinhos. Poza tym, António konsultuje szereg innych projektów na terenie całej Portugalii (np. Mainova). W 2018 roku portugalski magazyn winiarski Revista de Vinhos nadał mu tytuł Winemaker of the Year, a w 2020 r. uznał Fitapreta Vinhos za producenta roku.

Baga, królowa Bairrada, pojawia się także poza macierzystym regionem, w Trás-os-Montes, Douro, Dão i Alentejo, a Maçanita robi z niej kilka win odmianowych.

Fitapreta Baga ao Sol to 100% wino na bazie odmiany Baga, wygrzanej w słońcu Alentejo. Grona pochodzą z nasadzeń na małych nasłonecznionych działkach o nieurodzajnych glebach łupkowych, które z natury dają niskie plony o wysokiej koncentracji i znacznej intensywności aromatycznej. Owoce są zbierane ręcznie do małych skrzynek i starannie sortowane, a po selekcji i delikatnym miażdżeniu przenoszone grawitacyjnie do kadzi ze stali nierdzewnej z kontrolą temperatury. Spontaniczna fermentacja z 15-dniową maceracją. Wino dojrzewa w stali 12 miesięcy, brak kontaktu z beczką.

Baga ao Sol to żywiołowe, pikantne aromaty dojrzałych owoców leśnych i przypraw. Mimo wysokiej koncentracji, zaskakuje sporą dozą świeżości i przestrzeni, sprawia wrażenie znacznie lżejszej niż jest w istocie (14%). Świetna kwasowość. Inna Baga, interesujące rustykalne wino, które pije się tak łatwo, jak podkręcony sok z jagód i malin. Bardzo dobre sauté, doskonałe do wyrazistych serów.

Nazwa: Fitapreta Baga ao Sol Unoaked Red 2019
Kraj: Portugalia
Region: Alentejo, Évora
Rodzaj: czerwone, wytrawne
Szczepy: 100% Baga (Alentejana)
Moc: 14%
Produkcja: 4196 numerowanych butelek
Dystrybutor: Antonio Maçanita

Fitapreta Baga ao Sol Unoaked Red 2019

Fitapreta Baga ao Sol Unoaked Red 2019