Fitapreta Palpite Reserve Red 2020.

Fitapreta Palpite Reserve Red 2020

Fitapreta Palpite Reserve Red 2020

António Maçanita to nazwisko coraz szerzej znane zarówno w portugalskim świecie winiarskim, jak i poza nim. Każdego roku wydaje przeszło 50 etykiet pod kilkoma różnymi szyldami. Obok do niedawna głównego, uruchomionego kilkanaście lat temu projektu Fitapreta Vinhos w Alentejo, jest jednym z ojców założycieli Azores Wine Company na Pico w archipelagu Azorów oraz prowadzi wraz z siostrą winemakerką (Joana Maçanita) mikro winnicę w Douro pod nazwą Maçanita Vinhos. Poza tym, António konsultuje szereg innych projektów na terenie całej Portugalii (np. Mainova). W 2018 roku portugalski magazyn winiarski Revista de Vinhos nadał mu tytuł Winemaker of the Year, w 2020 r. uznał Fitapreta Vinhos za producenta roku, a w lutym 2023 r. uznał Vinha dos Utras 2020 z Azores Wine Company za jedno z najlepszych win portugalskich roku. 

Fitapreta Palpite Reserve Red powstaje jako blend Alicante Bouschet, Aragonez, Castelão, Trincadeira, Alfrocheiro i kilku innych odmian z pola. Winogrona pochodzą ze zrównoważonych upraw, są zbierane ręcznie do małych skrzynek i starannie sortowane. Po selekcji i delikatnym miażdżeniu, owoce przenosi się grawitacyjnie do niedużych kadzi ze stali nierdzewnej z kontrolą temperatury i poddaje fermentacji na rdzennych drożdżach w 27ºC, z przedłużoną 21-dniową maceracją dla pełniejszej struktury. Wino dojrzewa 18 miesięcy w beczkach z francuskiego dębu.

W kieliszku nasycony, intensywnie rubinowy kolor z jaśniejszym brzegiem. Mocny skoncentrowany aromat ciemnych owoców (wiśnie, jeżyny, leśne jagody), trochę dzikich ziół i kwiatów w tle, z subtelną nutą lukrecji i szczyptą wanilii. Na podniebieniu dojrzała soczysta owocowość kontrastuje z mocną, ale dobrze zaokrągloną taniną. Ładnie zintegrowana beczka. Złożone, pełne, harmonijne wino o solidnej strukturze i dobrej kwasowości. Rozgrzewający, trwały finisz. Palpite to rasowy „crowd pleaser”. Uniwersalny pewniak z Fitapreta jest tak przyjemny w konsumpcji, że trudno go nie polubić od pierwszego wejrzenia. Nie dziwi też, że tak często pojawia się w restauracyjnych kartach win. Piliśmy Palpite między innymi w małej rodzinnej restauracyjce w Feteira na Terceirze (rocznik 2017) i na Maderze (rocznik 2018). Bardzo dobre już teraz, ze sporym potencjałem dojrzewania w butelce.

Nazwa: Fitapreta Palpite Reserve Red 2020 VR Alentejano (Antonio Maçanita)
Kraj: Portugalia
Region: Alentejo, Évora
Rodzaj: czerwone, wytrawne
Szczepy: 27% Alicante Bouschet, 25% Aragonez, 14% Castelão, 14% Trincadeira, 12% Alfrocheiro, 8% inne z pola (Baga, Tinta Carvalha, Touriga Nacional)
Moc: 14,5%
Produkcja: 24 000 butelek
Dystrybutor: Antonio Maçanita

Fitapreta Palpite Reserve Red 2020

Fitapreta Palpite Reserve Red 2020

Fitapreta Palpite Reserve Red 2020

Fitapreta Palpite Reserve Red 2020