Pasztet grzybowy – z kaszą gryczaną, w 100% roślinny, a wygląda i smakuje jak mięsny.

Kilka tygodni temu w przepisie na pasztet pomidorowy wspomniałem, że „to bez dwóch zdań najsmaczniejszy pasztet, jaki dotąd upiekłem” (i zjadłem), ale… pasztet grzybowy z dzisiejszego przepisu okazał się na tyle niezwykły, że zasłużył na co najmniej takie samo uznanie.

Po raz pierwszy upiekłem go w początkach listopada, później ponownie w grudniu na święta i kolejny raz tydzień temu, na potrzeby tego przepisu. Dwa miesiące, trzy podejścia, sześć pasztetów. Chciałoby mi się, gdyby pomysł na pasztet z grzybów zaowocował tylko zwykłym pasztetem? Jasne, że nie! Wegański pasztet grzybowy z mojego przepisu smakuje naprawdę wyśmienicie, jest kremowy i nasycony umami, a najciekawsze jest w nim to, że do złudzenia przypomina klasyczny pasztet z mięsa. Taki, jaki pamiętam z dzieciństwa, pieczony przez moją mamę. W zależności od stopnia zmiksowania pasztetowej masy i ilości dodanych płynów (oliwa, sos sojowy, woda) gotowy pasztet będzie smakować jak jedwabiście gładki pasztet z podrobów albo nieco bardziej zwarty klasyczny domowy pasztet mięsny.

Jeżeli wolisz bardziej wilgotne pasztety, oprócz oliwy i sosu sojowego dodaj do masy odrobinę wody po moczeniu grzybów (ok. 30-50 ml). Taki pasztet po upieczeniu może nieco się zapaść, ale to bez znaczenia. Najważniejszy jest smak. Proszek musztardowy to bardzo fajny i ostry (!) zamiennik gorczycy. Jeżeli nie masz go pod ręką, dodaj gorczycę. Możesz też zastąpić go ostrą musztardą. Zamiast kaszy gryczanej możesz użyć jaglanki, komosy ryżowej lub ryżu.

Pasztet grzybowy świetnie smakuje nawet sauté, możesz podać go też np. z lekką sałatką z pomidorów. Nie zaszkodzi porcja dobrej musztardy, choć już dodatek proszku musztardowego nadaje mu pikantny musztardowy smak.

Przepis jest w 100% roślinny, wegański i bezglutenowy. Sprawdź też pozostałe roślinne pasztety (dyniowy, pomidorowy, z bobu, z batatów).

Pasztet grzybowy

Pasztet grzybowy

Pasztet grzybowy

Pasztet grzybowy

Pasztet grzybowy – SKŁADNIKI na dwie formy keksowe:

  • 300 g kaszy gryczanej niepalonej (suchej, waga przed ugotowaniem)
  • 80 g suszonych podgrzybków lub borowików
  • 1 mała czerwona cebula (albo pół dużej)
  • 75 g orzechów włoskich (albo wiórków z orzechów włoskich po wyciskaniu oleju)
  • 8-10 suszonych borowików (do dekoracji)
  • 150 ml oliwy extra vergine (lub oleju)
  • 80-100 ml sosu sojowego bezglutenowego (zamiast soli)
  • 3 łyżki białej gorczycy, roztartej w moździerzu (albo, jak u mnie, 3 łyżki proszku musztardowego)
  • 3 łyżki pudru z grzybów (przepis)
  • kopiasta łyżka suszonego lubczyku (przepis), roztartego w moździerzu
  • kopiasta łyżka suszonego majeranku
  • kopiasta łyżka suszonego cząbru (przepis), roztartego w moździerzu
  • 2 łyżki rozmarynu (igiełki oderwane od łodyżek), roztartego w moździerzu
  • 2 łyżki świeżych listków tymianku (albo suszonego tymianku)
  • kopiasta łyżeczka czarnego pieprzu, roztartego w moździerzu
  • łyżeczka ziela angielskiego, roztartego w moździerzu

Pasztet grzybowy – PRZEPIS:

  1. Ugotuj kaszę gryczaną (15 minut). Wystudź. Możesz również ugotować ją dzień wcześniej.
  2. Borowiki (grzyby przeznaczone na wierzch pasztetu) i podgrzybki (grzyby do masy na pasztet) przełóż do dwóch osobnych misek, zalej wrzątkiem, przykryj i odstaw na 60 minut.
  3. Czerwoną cebulę obierz, posiekaj i podduś na oleju przez kilka minut, aż zmięknie. Odstaw.
  4. Ugotuj podgrzybki (30 minut). Odstaw. Możesz również ugotować je dzień wcześniej.
  5. Rozgrzej piekarnik do temperatury 200 stopni C.
  6. W dużej misie robota kuchennego Magimix zmiksuj ugotowaną wcześniej kaszę gryczaną ze wszystkimi pozostałymi składnikami na pasztet. Przyprawy i zioła, które tego wymagają, rozgniatam wcześniej w moździerzu, by nie miksować masy zbyt długo. Spróbuj i w razie potrzeby dodaj więcej soli. Jeżeli uznasz, że masa na pasztet jest zbyt sucha, dodaj nieco wody (np. po moczeniu grzybów) lub sosu sojowego.
  7. Przełóż masę na pasztet do foremek keksowych. Wcześniej możesz natłuścić je olejem i obsypać mielonymi orzechami lub dowolną mąką z orzechów lub nasion. Ja często zapominam o tym etapie, a pasztet piecze się tak samo dobrze.
  8. Wierzch pasztetu udekoruj borowikami, namoczonymi (pkt 2) i osuszonymi na papierowym ręczniku.
  9. Wstaw pasztet do piekarnika na ok. 55-60 minut (górna i dolna grzałka bez termoobiegu). Kiedy pasztet zrumieni się od góry w wystarczającym stopniu (będzie miał chrupką skórkę) przykryj go folią aluminiową i wstaw ponownie do pieca.
  10. Gotowy pasztet odstaw w formie do ostygnięcia. Przechowuj w lodówce.

Przy okazji: tak przygotowana masa na wegański pasztet (z grzybów i ugotowanej wcześniej kaszy gryczanej) po zmiksowaniu – bez pieczenia – świetnie nadaje się również jako pasta do kanapek, wytrawnych naleśników, etc.

Pasztet grzybowy

Pasztet grzybowy

Pasztet grzybowy

Pasztet grzybowy

Pasztet grzybowy

Pasztet grzybowy

Poniżej: jeden z pasztetów pieczonych wcześniej. W tym przypadku, oprócz oliwy i sosu sojowego dodałem do masy odrobinę wody po moczeniu grzybów (ok. 30-50 ml). Masa na pasztet była bardziej wilgotna, a pasztet po upieczeniu na środku nieco się zapadł, ale smakował jak marzenie. Sam/-a zdecyduj, który pasztet upiec. Ostatecznie i tak liczy się przede wszystkim smak.

Pasztet grzybowy