Reia 2020 Rebula.

Reia 2020 Rebula

Uwielbiamy słoweńskie wina, dlatego z przyjemnością otwieramy kolejną serię wpisów o winnych perełkach z be-wines.com. Złocista Rebula (Ribolla Gialla) to najbardziej rozpoznawalna odmiana w słoweńskim regionie Goriška Brda, graniczącym z włoskim Collio. Choć co do zasady Rebula nie daje mocnych wysokoprocentowych win, charakteryzuje ją esencjonalność, treściwość i doskonała kwasowość.

Posiadłość i winnica Reia znajduje się w maleńkiej wiosce Neblo (ok. 200 mieszkańców) w subregionie winiarskim Goriška Brda na wysuniętym najbardziej na zachód krańcu Słowenii, tuż przy granicy z Włochami. Pagórkowaty krajobraz na zachód od środkowego biegu rzeki Soča zamykają od północy góry Korada (806 m) i Sabotin (609 m), otwierając się zarazem na friulijską równinę po przeciwnej stronie. Ze szczytów roztaczają się malownicze widoki na Alpy Julijskie i Karnickie oraz Dolomity w tle, aż po Adriatyk. Burzliwe dzieje nie oszczędzały tej niesamowicie fotogenicznej krainy, szczęśliwie jednak dziś Brda-Collio to dwie strony tego samego wielkiego skarbu: kulturowego, enologicznego i gastronomicznego. Brda znaczy po włosku „collio”, czyli wzgórze, a „Goriška” to przymiotnik precyzujący położenie – „Goriška” czyli leżąca w obrębie jednostki administracyjnej Nova Gorica. Większość „współdzielonej” z Włochami apelacji Collio-Brda leży po stronie słoweńskiej, a wina powstają tu wspaniałe. Reia od 2010 roku legitymuje się Certyfikatem Organicznym UE oraz niemieckim Certyfikatem Rolnictwa Biodynamicznego Demeter, co oznacza, że wszystkie jej uprawy i wytwarzane z nich produkty (tj. winorośle, wiśnie, morele, persymony, wino, oliwa, etc.) są wolne od jakichkolwiek chemicznych środków ochrony roślin (pestycydów, herbicydów, etc.) i nawozów sztucznych. Reia od początku istnienia jest przedsięwzięciem przyjaznym środowisku, działa z poszanowaniem reguł winiarstwa naturalnego i nisko interwencyjnego (bioróżnorodność, szacunek dla czasu, sezonowości i rytmu natury, wyłącznie ręczne zbiory bladym świtem do małych skrzynek, staranna selekcja owoców, spontaniczna fermentacja na naturalnych drożdżach, bez klarowania i stabilizacji), wytwarzając krótkie serie rzemieślniczych, naturalnych, niefiltrowanych win. Żywe wino nie potrzebuje ani kontrolowanych warunków ani stale idealnej temperatury, ewoluuje wraz z rytmem natury i jej biodynamiki – gdy jest chłodniej w naturalny sposób stabilizuje się, a gdy jest cieplej dojrzewa.

Reia Rebula 2020 to podstawowa, świeża, krótko macerowana (1-2 dni), dojrzewająca przez dwa lata na osadzie w stalowych kadziach, bardziej eteryczna wersja odmianowej Ribolli tego producenta. Opisywaną tutaj jakiś czas temu siostrzaną (zachwycającą) Rebulę M poddaje się fermentacji z przedłużoną 15-dniową maceracją ze skórkami i dłuższemu 3-letniemu dojrzewaniu w używanych dębowych i akacjowych barriques. Różnice między obydwoma winami można porównać do różnic między długo macerowaną (np. Marko Fon czy Vodopivec) i świeżą (np. Kante) Vitovską. To dwa całkiem różne style, trudno jednak którekolwiek z tych win zaklasyfikować jako słabsze. Każde z nich jest inne. Świeża Reia Rebula ma jaśniejszą złocistą barwę, delikatniejszy, ale nie mniej aromatyczny owocowo-kwiatowy bukiet, w którym pojawia się dojrzałe jabłko, biała brzoskwinia, morela, skórka cytrynowa, słodkie nuty miodu i caprifolium. Jest bardziej subtelna, mniej intensywna, o wysokiej kwasowości, średnim ciele i lżejszej teksturze. Reia Rebula jest niezwykle pijalne i gastronomicznie uniwersalne. My wypiliśmy je solo, ale sprawdzi się również jako doskonały aperitif, dodatek do przystawek, serów, tłustych ryb i owoców morza.

Nazwa: Reia 2020 Rebula
Kraj: Słowenia
Region: Goriška Brda, Primorska
Rodzaj: białe, wytrawne
Szczep: 100% Rebula (Ribolla Gialla)
Moc: 13,5%
Producent: Reia

Be-wines.com to sklep internetowy z Ljubljany ze wspaniale zróżnicowanym asortymentem najbardziej uznanych słoweńskich win, także tych od niszowych producentów, którzy robią świetną robotę, ale nie pchają się na afisze. Znajdziesz tu wysokiej jakości wina białe, czerwone i pomarańczowe, szeroki wybór win naturalnych, certyfikowanych win organicznych oraz bąbelki.

Reia 2020 Rebula

Reia 2020 Rebula

Reia 2020 Rebula