Winny pamiętnik XXIX – Facet i Kuchnia.

Wino może nie jest odpowiedzią na pokój na świecie, ale jest początkiem… Sytuacja ostatnimi czasy jest mocno niepewna, więc dobre wina lepiej otwierać niż chomikować, żeby przypadkiem nie trafiły w niepowołane łapy. Dzisiejszy, 29 odcinek Winnego pamiętnika to zestaw dziesięciu wspaniałych butelek, które poszły pod korkociąg w ostatnich kilku tygodniach. Ludzie trafiają na Ziemię z różnych powodów. Nas stworzono, żebyśmy pili wino, więc nie opieramy się przeznaczeniu :o)

Winny pamiętnik XIX

Winny pamiętnik

1. Kopke Vinhas Velhas Douro Tinto 2016 (Ricardo Macedo)

Bogate, mocno taninowe, nuty porto z pieczonymi owocami (śliwka!), ziołami i przyprawami. Dobrze wyważone i bardzo przyjemne w konsumpcji. Limitowana edycja (2078/2362) ze starych winorośli – Sousão i Touriga Nacional – z Quinta São Luiz. 

Winny pamiętnik KOPKE VINHAS VELHAS

Winny pamiętnik KOPKE VINHAS VELHAS

2. Anselmo Mendes Curtimenta Alvarinho 2018, Vinho Verde

Alvarinho z subregionu Monção i Melgaço, jeden z ciekawszych przykładów branco de curtimenta. Maceracja na skórkach dała wino o fajnej strukturze, świeże, z wyważonym poziomem kwasowości.

Winny pamiętnik CURTIMENTA ANSELMO MENDES

Winny pamiętnik CURTIMENTA ANSELMO MENDES

3. Quinta da Foz 2016 Grande Reserva Vinhas Velhas Tinto

Doskonałe wino z naszej ulubionej winnicy w Pinhão: Quinta da Foz 1872. Wspaniały blend rodzimych portugalskich szczepów ze starych, przeszło 100-letnich winorośli: Touriga Nacional, Touriga Franca i Tinta Roriz. Po tradycyjnym ugniataniu winogron stopami, wino spędza 18 miesięcy we francuskim dębie. Bogate aromaty śliwki, na podniebieniu jeszcze więcej śliwki, do tego nuty jagód i espresso. Miękkie taniny o bogatym, pełnym ciele. Doskonałe!

Winny pamiętnik QUINTA DA FOZ

4. Dario Prinčič – Cabernet Sauvignon 2006, Oslavia, Friuli-Venezia Giulia

I znów Dario Prinčič! Cabernet Sauvignon z późnego zbioru. Piękne, wielowymiarowe, złożone wino, ze świetnie wyważonymi warstwami bukietów: dojrzałe ciemne owoce, ziemia i grzyby, zioła i przyprawy. Podobnie, jak Merlot, 10 lat w beczce. Naturalne, niefiltrowane. Więcej o Dario: tutaj.

Winny pamiętnik DARIO PRINCIC

5. Luigi Pira 2018 Langhe Nebbiolo DOC, Serralunga d’Alba, Piemonte

Pira entry-level to jakość sama w sobie. Winnicami Luigi Pira zarządza dziś Gianpaolo Pira. Jego 2018 Langhe Nebbiolo (6 000 butelek) to przede wszystkim owoc: dojrzała wiśnia, jagody, skóra, nieco ziemistych aromatów. Bardzo fajne wino, wszystko, co najlepsze w Nebbiolo w świetnej relacji jakości do ceny. Serralunga nie zawodzi.

Winny pamiętnik DARIO PRINCIC

6. Brovia 2015 Barolo DOCG, Piemonte

Bardzo smaczne barolo. Moc owocu. Piękny bukiet dojrzałych czerwonych owoców, suszonych kwiatów i przypraw, które tworzą bogaty, intensywny smak i długi finisz. Spędza 24 miesiące w beczkach z francuskiego dębu.

Winny pamiętnik DARIO PRINCIC

7. Curva Reserva Branco 2019, Douro

Wino wyraża emocje. I przywołuje piękne wspomnienia. Calem (Sogevinus) Curva Reserva Branco (Viosinho, Fernão Pires) to portugalskie lato zamknięte w butelce. Przyjechało z nami z Quinta São Luiz, o której więcej przeczytasz w tym wpisie: Quinta São Luiz.

Winny pamiętnik DARIO PRINCIC

8. Quinta dos Aciprestes 2014 Grande Reserva Sousão, Douro (Real Companhia Velha)

Bogate, złożone, dojrzałe. Mocne, przydymione taniny. Klasyczne Sousão.

Winny pamiętnik DARIO PRINCIC

9. Quinta Nova Terroir Blend Reserva 2018 Tinto, Covas do Douro

Quinta Nova de Nossa Senhora do Carmo to przepiękna winna posiadłość, którą mieliśmy przyjemność (i nieprzyjemność zarazem) odwiedzić w zeszłym roku. W winach z Quinta Nova de Nossa Senhora najfajniejsze jest to, że już za kilkanaście EUR można tam nabyć wspaniałe butelki, których otwarcie dostarcza sporo szczerej przyjemności. Nie inaczej jest z Quinta Nova Terroir Blend Reserva z doskonałego (2018) rocznika. Pełne, złożone, skoncentrowane wino, nasycone gęstym aromatem owoców leśnych i przypraw. Świetnie zbudowane, idealna równowaga.

Winny pamiętnik XXIX DARIO PRINCIC

10. Quinta do Mourão Colheita Tinto 2015, Lamego, Douro

Blend: Touriga Nacional i Touriga Franca, 9 miesięcy w beczkach z francuskiego dębu, limitowane (4637/6666). Intensywne aromaty czerwonych owoców, pełne, odpowiednia kwasowość, dobre choć to ledwie cień tego, co Quinta do Mourão ma w portfolio (Miguel Braga i Luís Rodrigues).

Winny pamiętnik XXIX Quinta do Mourão