Batony energetyczne z dehydratora.
Daktyle to najlepszy surowiec do domowej produkcji batonów wszelakich – trekkingowych, energetycznych, bakaliowych. Jak zwał, tak zwał – grunt, że ich wspólny mianownik to trwałość i niezawodne walory odżywcze. Batony z daktyli i innych bakalii są łatwe w przygotowaniu, przepyszne, a przede wszystkim bardzo wytrzymałe, dzięki czemu możesz je przechowywać miesiącami oraz testować w każdych warunkach – góry, chmury, słońce, deszcz. Zabrane w trasę zachowują komplet swych niewątpliwych walorów niezależnie od wilgotności i temperatury. Zapakuj je do plecaka, a we właściwym momencie zadziałają jak zbawienny zastrzyk energetyczny, który naprawdę potrafi zdziałać cuda. Przed każdym wyjazdem z długimi trasami w planach suszymy porcję batonów i zabieramy je ze sobą. Mała porcja = wielka moc!
Proporcje wszystkich składników podaję jako „około”, ponieważ ich precyzyjne ważenie nie ma większego sensu i nie jest potrzebne. Poszczególnych bakalii może być plus/minus 20% w każdą stronę – batony udadzą się równie dobrze. Gdyby zmiksowana masa okazała się zbyt sucha, dodaj więcej suszonych owoców lub nieco wody.
W tym przepisie zużywam przy okazji wiórki po tłoczeniu domowego oleju lnianego, który wyciskam w prasie do oleju Wartmann. Takie wiórki, po zmiksowaniu, pełnią w przepisie funkcję mąki, a przy okazji wpisują się w nurt zero waste. Jeżeli nie masz pod ręką wiórków z orzechów/pestek/nasion do zużycia, zamień je na orzechy zmielone na proszek albo (gotową) mąkę z dowolnych orzechów.
Przeczytaj też:
- Prasa do oleju – Q&A, czyli wszystko, co chcesz wiedzieć, ale nie masz kogo zapytać
- Domowa prasa do oleju – czy warto kupić?
- Jak tłoczyć oleje w duchu zero waste?
- Prasa do oleju Wartmann trzeciej generacji – co nowego?
- Płynne złoto – olej z orzechów włoskich
- Olej z nerkowców – cud natury
- Domowy olej lniany – najlepszy z najlepszych!
Batony – dehydrator:
Batony suszę w dehydratorze Zyle Express II, czyli w suszarce do żywności. Do doskonała maszyna, dzięki której łatwo, szybko i przyjemnie zrobisz cały szereg wspaniałych domowych przekąsek. Zdrowych, słodkich i wytrawnych, a przede wszystkim tak pysznych, że raz na zawsze zapomnisz o sklepowych gotowcach.
Kod rabatowy „FACETIKUCHNIA” działa na wszystkie produkty w RONIC ONLINE i daje 5% rabatu nawet od cen już obniżonych tymczasowymi promocjami: sprawdź Rabat Ronic.
Batony energetyczne z dehydratora – SKŁADNIKI na 9 dużych sztuk (1 szt. = 2 porcje):
- ok. 25 szt. świeżych daktyli Medjool (wypestkowanych) = ok. 500 g
- ok. 50 g mielonych migdałów
- ok. 120-150 g pistacji (albo innych orzechów)
- ok. 250 g wiórków po tłoczeniu oleju lnianego
Batony energetyczne z dehydratora – PRZEPIS:
- W dużej misie robota kuchennego Magimix zmiksuj wiórki po tłoczeniu oleju lnianego oraz migdały na mąkę.
- Dodaj do misy wypestkowane daktyle. Ponownie zmiksuj. Powstanie jednolite, plastyczne i bardzo lepkie ciasto.
- Przełóż masę do dużej miski i dodatkowo zagnieć, by powstała kula ciasta. Zajmie to maksymalnie kilka minut. Świeże daktyle Medjool są tak soczyste, że podczas zagniatania masy na batony może pojawić się niewielka ilość wilgoci – to słodka woda „wyciśnięta” z daktyli pod wpływem wyrabiania.
- Dodaj do ciasta pistacje i zagnieć tak, by składniki dobrze się połączyły.
- Płaskie ceramiczne naczynie (tu: o wymiarach 17 x 17 cm) lub inną foremkę wyłóż papierem do pieczenia (albo folią spożywczą) i przełóż do niej ciasto. Wyrównaj i starannie ugnieć (na przykład przy użyciu ausztachera).
- Wyjmij papier z masą z naczynia i pokrój ją w kwadraty lub prostokąty o dowolnych wymiarach.
- Tacę dehydratora Zyle Express II wyłóż silikonowym wkładem albo papierem do pieczenia i ułóż na niej batony.
- Umieść tacę w dehydratorze, zamknij drzwiczki, nastaw temperaturę suszenia na 60 stopni i susz batony przez 2 godziny. Następnie zmniejsz temperaturę do 50 stopni i susz przez kolejne 6 godzin, aż wyschną.
- Przechowuj w suchym miejscu, w temperaturze pokojowej. Batony możesz przechowywać przez wiele tygodni.
Na pewno zrobię może i dziś. Proszę o więcej przepisów z wytłokami po tłoczeniu olejów. Nie mam pomysłu co z nimi robić a się zbiera.
Pozdrowionka🙂
Polecam ten wpis: https://www.facetikuchnia.com.pl/prasa-do-oleju-co-zrobic-z-wiorkami/