Dario Prinčič Cabernet Sauvignon 2006.

I znów Dario Prinčič (Oslavia, Collio, Friuli), jeden z pionierów (obok Radikona i Gravnera) winiarstwa biodynamicznego w regionie, nieinterwencyjnego podejścia do prowadzenia winnicy i długiej maceracji na skórkach. Więcej o Dario i naszych wrażeniach z wizyty w jego winnicy przeczytasz tutaj: Dario Prinčič – kultowe pomarańcze i niezwykłe czerwienie.

Azienda Agricola Dario Prinčič wytwarza swoje pyszne niesztampowe wina z owoców uprawianych w około 10-hektarowej rodzinnej mikro winnicy na obrzeżach urokliwej wioski Oslavia, na północ od Gorycji, w regionie Friuli-Venezia Giulia, ledwie rzut beretem od granicy ze Słowenią. Dario należy do ścisłego grona wiodących producentów rzemieślniczych win pomarańczowych, ale na tym nie koniec. Jego odmianowe czerwienie, również wytwarzane z poszanowaniem reguł biodynamiki i rolnictwa ekologicznego – Merlot i Cabernet Sauvignon – tak samo rzucają na kolana.

Dario Prinčič Cabernet Sauvignon 2006

Dario Prinčič Cabernet Sauvignon 2006 to mocna charakterna czerwień (o mocy 16%), która zaskakuje wyrafinowaniem i elegancją. Bogactwo i złożoność nieco ekstrawaganckich aromatów i smaków mogą budzić skojarzenia z porto. Wędzona śliwka, rodzynki, słodkawe nuty tytoniu i leśnej ściółki, przyprawy, a do tego orzeźwiający ziołowy finisz, w którym dziki rozmaryn łączy się z lukrecją. Kwasowość w punkt. Pełne, doskonale zrównoważone wino, niezwykłe pod każdym względem, wspaniałe sauté i do łączenia z dobrymi (nie tylko włoskimi) serami. Jak zawsze: rewelacja!

Czytaj też: 

Nazwa: Dario Prinčič Cabernet Sauvignon 2006 DOC Collio
Kraj: Włochy
Region: Friuli-Venezia Giulia, DOC Collio
Rodzaj: czerwone, wytrawne
Szczepy: 100% Cabernet Sauvignon
Moc: 16%
Wino kupiliśmy w Azienda Agricola Dario Prinčič

Dario Prinčič Cabernet Sauvignon 2006 DOC Collio

Dario Prinčič Cabernet Sauvignon 2006 DOC Collio

Dario Prinčič Cabernet Sauvignon 2006 DOC Collio