Galette z wiśniami.

Jeszcze jeden pomysł na galette, czyli tartę na kruchym cieście pieczoną bez formy. Tym razem, z dziko soczystymi i super słodkimi wiśniami. Mamy wszak lipiec, czyli sezon na wiśnie! Owoców niczym nie dosładzam, słodzidło dodaję tylko do ciasta.

Galette możesz upiec z dowolnymi sezonowymi owocami, na przykład z malinamitruskawkamijeżynami, brzoskwiniami i lawendą, figami, węgierkami i cynamonem, pomidorami, etc.

Galette z wiśniami

Galette z wiśniami

Galette z wiśniami – SKŁADNIKI na jeden średni placek (8 porcji):

Kruche ciasto

Owoce

  • 750 g wiśni, wydrylowanych (waga bez pestek)
  • jajko (zielononóżka)

Galette z wiśniami – PRZEPIS:

  1. Składniki na kruche ciasto (mąka, skrobia, zimna ricotta, zimne masło, erytrytol, szczypta soli) umieść w dużej misie robota kuchennego Magimix i zmiksuj, aż powstanie elastyczne ciasto. Magimix wyrabia ciasto w kilkanaście sekund!
  2. Uformuj z ciasta kulę, przełóż na talerz lub do miski i wstaw do zamrażarki na około 20 minut. Jeżeli chcesz odłożyć pieczenie galette na później, wstaw ciasto na kilka godzin do lodówki.
  3. Wiśnie umyj i wypestkuj. Owoców niczym nie dosładzam, słodzidło dodaję tylko do ciasta.
  4. Schłodzone ciasto ułóż na silikonowej macie do pieczenia, lekko rozpłaszcz i rozwałkuj na grubość ok. 3-4 mm. W razie problemów z wałkowaniem możesz podsypać ciasto mąką.
  5. Na rozwałkowanym cieście ułóż przygotowane wcześniej wiśnie, pozostawiając ok. 2-3 cm margines. Krawędzie ciasta delikatnie zawiń do środka.
  6. Rozgrzej piekarnik do temperatury 200 stopni C (grzanie góra-dół bez termoobiegu).
  7. Przed wstawieniem do piekarnika brzegi galette posmaruj rozkłóconym jajkiem.
  8. Galette wraz z papierem przełóż na blachę.
  9. Piecz na środkowym poziomie przez około 40 minut, aż tarta ładnie się zezłoci. Po ok. 30 minutach możesz sprawdzić, czy ciasto nadmiernie się nie przypieka i w razie potrzeby przykryć wierzch folią aluminiową. U mnie nie ma takiej potrzeby, ale piekarniki są różne, więc lepiej być czujnym niż mieć przypalony galette.
  10. Wystudź przez ok. kwadrans (albo całkowicie) i podziel na porcje. Galette całkiem zimny najłatwiej kroi się w ładne kawałki. Zimne kruche ciasto jest też bardziej chrupkie. Jeżeli postanowisz zjeść ciepły placek, pamiętaj, że takie ciasto jest miękkie i łatwiej się rozpada.
  11. Przechowuj w lodówce.

UWAGA: Kod rabatowy FACETIKUCHNIA działa na wszystkie produkty w RONIC ONLINE i daje 5% rabatu nawet od cen już obniżonych tymczasowymi promocjami: sprawdź Rabat Ronic.

Galette z wiśniami

Galette z wiśniami

Galette z wiśniami

Galette z wiśniami

Galette z wiśniami