Sernik na słono z suszonymi pomidorami.
Sernik na słono z suszonymi pomidorami to trzecia wersja absolutnie doskonałego sernika w wytrawnym wydaniu.
Wcześniejsze dwa, czyli sernik z Parmigiano Reggiano oraz sernik z Sao Jorge, bezapelacyjnie podbiły Wasze serca, więc i ten skazany jest na sukces! ;-) O niezliczonych zaletach sernika na słono wszystko napisałem już wcześniej, dlatego nie będę się powtarzał, a zainteresowanych odsyłam do pierwszego przepisu.
W serniku na słono aromat i smak sera jest dobrze wyczuwalny, dlatego jakość sera – jak zawsze – ma znaczenie. Tym razem do sernika dodałem nasz ulubiony Asiago DOP. To kolejny włoski ser, o którym nie wypada napisać inaczej niż „jeden z najsłynniejszych”. Historia jego wytwarzania – podobnie jak Montebore – liczy około od tysiąca lat. Obecnie Asiago produkowany jest w prowincjach Vicenza, Trydent, w okolicach Padwy i Treviso, w czasie wegetacji dzikich ziół. To właśnie one nadają gotowemu Asiago niezwykle bogaty aromat i smak. Asiago jest chroniony geograficznym znakiem pochodzenia od roku 1996.
Ciasto ma idealną konsystencję: jest delikatne, lekko puszyste i zwarte zarazem. Idealnie kroi się nie tylko w typowo sernikowe trójkąty, ale też w cienkie, półcentymetrowe plastry. Doskonałym uzupełnieniem sernika jest lekka sałatka. Można podać go również z mniej lub bardziej wytrawnymi konfiturami do sera albo z owocowym chutneyem.
Sprawdź też cztery inne nietypowe serniki:
- Sernik z gorgonzoli (na zimno)
- Sernik norweski o smaku solonego karmelu (na zimno)
- Sernik z pieprzem i serem São Jorge
- Bazowy sernik na słono
Sernik na słono z suszonymi pomidorami – SKŁADNIKI na 8-10 porcji:
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej
Używam tortownicy o średnicy 23 cm
Na sernik:
- ok. 1 kg twarogu jak najlepszej jakości
- 130-150 g Asiago DOP świeżo startego na tarce; może być też Pecorino, Parmigiano Reggiano, Fiore Sardo, Gruyère, Grana Padano, nasz rodzimy Bursztyn lub inny podobny, byle był dobrej jakości (!)
- 5 jajek (średnie, rozmiar M lub L – zerówki, wolny wybieg)
- 50 g mąki owsianej bezglutenowej (ziemniaczana, ryżowa lub kukurydziana też będzie OK)
- 3-4 łyżki suszonych pomidorów, najlepiej domowej roboty (przepis na suszone pomidory w oliwie), ok. 15-20 sztuk
- pół gałki muszkatołowej, świeżo startej
- 1 łyżeczka ziela angielskiego, roztartego w moździerzu
- 3-4 owoce długiego pieprzu, roztartego w moździerzu (albo 2 łyżeczki czarnego pieprzu)
- odrobina masła do natłuszczenia tortownicy
- duża szczypta soli (opcjonalnie)
Na sałatkę:
- ok. 50 g rukoli lub roszponki
- pół fenkułu (kopru włoskiego)
- pęczek rzodkiewek
- 3 łyżki suszonych pomidorów, najlepiej domowej roboty (przepis na suszone pomidory w oliwie), ok. 15 sztuk
- sok z połowy cytryny
- oliwa extra vergine jak najlepszej jakości
Sernik na słono z suszonymi pomidorami – PRZEPIS:
- Rozgrzej piekarnik do temperatury 200 stopni (grzanie góra – dół bez termoobiegu).
- Przygotuj tortownicę: natłuść całe wnętrze (dno i boki), po czym wyłóż papierem do pieczenia. Natłuszczenie tortownicy w środku sprawia, że papier idealnie do niej przywiera. Masło działa jak klej. Wygładzone i przyklejone do natłuszczonej masłem tortownicy zagniecenia papieru wokół wewnętrznej strony obręczy dodają gotowemu sernikowi rustykalnego charakteru. Wnętrze tortownicy wyłożone papierem również natłuść masłem. Odstaw.
- Przygotuj masę na sernik: twaróg i przyprawy wymieszaj w mikserze do pełnego połączenia składników (używam KA, 2 poziom obrotów – zajmuje to ok. 2 minuty). Możesz użyć również miksera ręcznego albo wymieszać twaróg ręcznie w misce. Ciągle mieszając, (opcjonalnie) dodaj sól, a następnie jajka – po 1 sztuce na raz, dodając kolejne jajko, gdy poprzednie zostanie w całości wmieszane w masę. Nieustannie mieszając, dodaj mąkę i świeżo starty Asiago lub inny ser. Miksuj jeszcze przez chwilę (1-2 minuty), aż składniki dobrze się połączą. Po wmieszaniu sera masa na sernik powinna być puszysta i gęsta. Na koniec dodaj posiekane suszone pomidory.
- Przełóż masę do tortownicy i wstaw do piekarnika. Piecz na środkowym poziomie ok. 45 minut. Po upieczeniu pozostaw sernik w piekarniku przez ok. godzinę, po czym uchyl drzwiczki i pozwól mu ostygnąć. Przechowuj w lodówce.
- W czasie, gdy piecze się sernik, przygotuj sałatkę: z bulwy fenkułu wytnij twardą końcówkę, fenkuł posiekaj. Przełóż do miski, dodaj rukolę, pokrojone w cienkie plasterki rzodkiewki i suszone pomidory (jeżeli są za duże, pokrój je na mniejsze kawałki). Dodaj sok z cytryny i oliwę, wymieszaj.
Zastanawiam sie, jak moznaby zrobic wersje bezmleczna. Z kaszy jaglanej, a moze zmielonych nerkowcow? Jak Pan mysli?
Nie ryzykowałbym. Zamiast zmieniać niezmienialne, lepiej skorzystać z innych przepisów:
– na ciasta z nerkowców https://www.facetikuchnia.com.pl/tag/nerkownik/
– na ciasta z kaszy jaglanej https://www.facetikuchnia.com.pl/sernik-jaglany-z-suszonymi-wisniami-i-figami-weganski-bez-glutenu-bez-pieczenia/, https://www.facetikuchnia.com.pl/pascha-wielkanocna-z-jaglanki-weganska-i-bezglutenowa/, https://www.facetikuchnia.com.pl/dietetyczne-ciasto-cynamonowe-z-kaszy-jaglanej-bez-cukru-bezglutenowe-ciasto-z-bakaliami/, https://www.facetikuchnia.com.pl/ciasto-czekoladowe-z-kaszy-jaglanej-bezglutenowe-brownie-bez-pieczenia/