Kimchi z brukselki.
Sezon na brukselkę bez kimchi z brukselki byłby jakiś taki… niepełny, więc robimy! Jeżeli nie lubisz brukselki, a na hasło kimchi przechodzą Cię dreszcze, możesz nie czytać dalej. Wszystkich innych zapraszam. Kimchi z brukselki to świetny patent na małe zielone kapustki, które w takim wydaniu nabierają mocy, smaku i całkiem innego wymiaru. Gotowa kiszonka z brukselki stanowi wspaniały dodatek m.in. do zup i makaronów.
Kimchi z brukselki – SKŁADNIKI na 4 średnie słoiki:
- 1 kg brukselki
- 110 g soli (tu: różowa himalajska roztarta w moździerzu)
- 7 płaskich łyżek gochugaru
- 3-4 ząbki czosnku, obrane
- ok. 250-300 ml sosu rybnego (bezglutenowego); w razie potrzeby sos rybny zastąp sojowym
- imbir (2 kawałki wielkości kciuka)
- 1 kopiasta łyżka cukru kokosowego
Kimchi z brukselki – PRZEPIS:
- Brukselki opłucz, osusz i posiekaj. Jeżeli użyjesz robota kuchennego Magimix, jego dużej misy i odpowiedniej dodanej do niego szatkownicy, zajmie to dosłownie kilka sekund. Przełóż posiekaną brukselkę do miski, zasyp solą (110 g), przemieszaj, zalej wodą do pełna i przykryj, po czym odstaw na noc lub na co najmniej 8 godzin w temperaturze pokojowej.
- Przepłucz brukselkę z nadmiaru soli (najlepiej dwu- / trzykrotnie) i odsącz na durszlaku.
- Przygotuj pastę. W małej misie robota Magimix zmiksuj imbir, czosnek, gochugaru, sos rybny i cukier kokosowy.
- W misce połącz brukselkę z pikantną pastą. Dokładnie wymieszaj dłońmi (najlepiej w gumowych rękawiczkach przeznaczonych do kontaktu z żywnością), by pasta dokładnie pokryła posiekaną brukselkę.
- Przełóż brukselkę do czystych słoików, napełniając je maksymalnie do 2/3 wysokości (nie pod samą zakrętkę) i odstaw na 3 dni w temperaturze pokojowej (u mnie: ok. 20-21 stopni C). Po tym czasie wstaw słoiki do lodówki. Kimchi z brukselki próbuję nie wcześniej niż po ok. dwóch tygodniach, po takim czasie jest już wystarczająco ukiszone.
Uwagi:
- Kimchi z brukselki jest super dodatkiem do zup i makaronów, nowe przepisy podrzucę już niebawem.
- Kimchi możesz przygotować też z całej palety innych warzyw, takich jak rzepa, rzodkiewka, pak choi, jarmuż, marchew, dynia, kalarepa, rzepa, batat, etc.