Kimchi z fenkułu.

Kimchi to koreańska kiszonka, a zarazem najpopularniejsze danie kuchni koreańskiej. Możesz je zrobić nie tylko z kapusty, ale również z dyni, rzodkwi, jarmużu, brukselki, rzodkiewek, kopru włoskiego i innych warzyw.

Moje kimchi – jak zawsze – ma wyrazisty smak – jest mocno pikantne, słone i kwaśne. Jeżeli (po)lubisz kimchi, będziesz je jeść sauté (jak przystawkę) i dodawać dosłownie do wszystkiego. Podaj kimchi z gotowanym ryżem i jajkiem, z kaszą lub komosą, na kanapce, dodaj do gofrówjajecznicy, sałatkiomletu lub smażonego czarnego ryżu, podkręć nim sos do makaronu albo naleśniki na ostro, dodaj do curry, warzywnego gulaszu, a nawet do mięsa. Jedz jak chcesz – na zdrowie! 🙂 To wartościowe źródło składników mineralnych, witamin A, B i C, błonnika, antyoksydantów, a przede wszystkim naturalny probiotyk, który dzięki zawartości dobroczynnych bakterii kwasu mlekowego wzmacnia odporność i wspomaga trawienie.

Zanim zabierzesz się za przygotowanie kimchi, kup gochugaru. To koreańska papryczka chilli, grubo lub średnio mielona, o pięknej, intensywnie czerwonej barwie i wspaniałym aromacie. Bez problemu kupisz ją online lub np. w Hali Mirowskiej (w 1 kg paczkach albo na wagę).

Dobór i proporcje przypraw to kwestia indywidualna. Kimchi możesz zrobić ostrzejsze lub słodsze, z mniejszym lub większym dodatkiem czosnku i gochugaru. Jeżeli chcesz zrobić kimchi wegańskie, sos rybny zastąp sosem sojowym.

Sprawdź też inne przepisy na pyszne i zdrowe kiszonki:

Kimchi z fenkułu - kiszony koper włoski

Kimchi z fenkułu - kiszony koper włoski

Kimchi z fenkułu - kiszony koper włoski

Kimchi z fenkułu – SKŁADNIKI:

  • ok. 800 g bulw fenkułu (kopru włoskiego)
  • 90 g soli (tu: różowa himalajska roztarta w moździerzu)
  • 5 płaskich łyżek gochugaru
  • 2 ząbki czosnku, obrane (można pominąć)
  • ok. 110 ml sosu rybnego (bezglutenowego); w razie potrzeby sos rybny zastąp sojowym
  • imbir (kawałek wielkości kciuka)
  • płaska łyżka cukru kokosowego

Kimchi z fenkułu – PRZEPIS:

  1. Bulwy fenkułu umyj i pokrój w piórka. Jeżeli użyjesz do tego celu robota kuchennego Magimix, jego dużej misy i odpowiedniej dodanej do niego szatkownicy, zajmie to dosłownie kilka sekund. Przełóż fenkuł do miski, zasyp solą (90 g), przemieszaj, przykryj i odstaw na noc w temperaturze pokojowej.
  2. Opłucz fenkuł z nadmiaru soli (najlepiej trzykrotnie) i odsącz na durszlaku.
  3. Przygotuj pastę. W małej misie robota Magimix zmiksuj imbir, czosnek, gochugaru, sos rybny i cukier kokosowy.
  4. W misce połącz fenkuł z pikantną pastą. Dokładnie wymieszaj dłońmi (najlepiej w gumowych rękawiczkach przeznaczonych do kontaktu z żywnością), by pasta dokładnie pokryła warzywa.
  5. Przełóż fenkuł do słoja i odstaw na 3 dni w temperaturze pokojowej (u mnie: ok. 20 stopni C). Po tym czasie wstaw słój do lodówki. Kimchi próbuję nie wcześniej niż po dwóch tygodniach, po takim czasie jest już wystarczająco ukiszone i przepyszne.

Uwagi:

  • Kimchi nabiera smaku z każdym tygodniem, dlatego warto odstawić je na dłużej. Dodając je po trochu do kolejnych potraw najłatwiej przekonać się, jak powoli dojrzewa,
  • Kimchi możesz przygotować z całej palety innych warzyw, takich jak pak choijarmuż, brukselka, marchew, dynia, kalarepa, rzepa, batat, etc.

UWAGA: Kod rabatowy FACETIKUCHNIA działa na wszystkie produkty w RONIC ONLINE i daje 5% rabatu nawet od cen już obniżonych tymczasowymi promocjami: sprawdź Rabat Ronic.

Kimchi z fenkulu

Kimchi z fenkulu

Kimchi z fenkułu - kiszony koper włoski