Suszony bób – jak go zrobić w domu.

Suszony bób, sprzedawany na wagę z wielkich worków, znajdziesz na większości targów w Walencji, od Mercado Central przez Mercat de Russafa po Mercat Municipal de Cabanyal. Kosztuje, w zależności od jakości od około 5 do około 10 EUR za kilogram. To jeden z licznych w Walencji śladów arabskich wpływów, a zarazem główny składnik słynnego walencjańskiego michirones – mięsnego gulaszu z suszonym bobem, który ugotowałem kiedyś również w wersji roślinnej z grzybami zamiast mięsa. Suszony bób przywoziliśmy z Walencji kilkukrotnie, zwykle jednak nie więcej niż kilogram, ponieważ pierwszeństwo w walizkach zawsze mają wina. W tym roku wreszcie nas olśniło: bób można przecież ususzyć w dehydratorze. Jak pomyśleli, tak zrobili, lepiej późno niż wcale.

Jak używać suszonego bobu?

Tak samo, jak każdych innych suszonych strączków, na przykład fasoli, soczewicy czy grochu. Gulasz, zupa, roślinny pasztet to potrawy, w których suszony bób sprawdzi się najlepiej. Przed gotowaniem suszony bób należy namoczyć przez co najmniej 48 godziny, w trakcie namaczania przynajmniej raz zmieniając wodę na świeżą.

Suszony bób - jak go zrobić w domu

Suszony bób - jak go zrobić w domu

Suszony bób – SKŁADNIKI:

  • około 1,5 – 3 kg ładnego surowego bobu, w zależności od pojemności dehydratora

Suszony bób – PRZEPIS:

Starannie przejrzyj fasolki bobu, usuwając ewentualne brzydsze sztuki, po czym przepłucz bób pod bieżącą wodą, ułóż na kratkach dehydratora i susz w temperaturze 70 stopni C przez około 9-10 godzin, w zależności od modelu dehydratora. Bób widoczny na zdjęciach ususzyłem w dehydratorze Zyle Professional MediumDo zapełnienia wszystkich 6 tac tego modelu wystarczą 2 kilogramy bobu.

Domowy suszony bób to jeszcze jeden dobry argument za posiadaniem dehydratora. W suszarce do żywności łatwo i szybko ususzysz również zioła, grzyby, owoce na owocowy puder, winogrona na rodzynki, chipsy kukurydziane, plasterki jabłek i gruszek na owocowe chipsy, batony daktylowe, jagodziankikrówki z daktyli i inne fajne wegańskie przekąski. Dehydrator to świetne urządzenie o wszechstronnym zastosowaniu w kuchni.

UWAGA: Kod rabatowy FACETIKUCHNIA działa na wszystkie produkty w RONIC ONLINE i daje 5% rabatu nawet od cen już obniżonych tymczasowymi promocjami: sprawdź Rabat Ronic.

Suszony bób - jak go zrobić w domu

Suszony bób - jak go zrobić w domu

Suszony bób - jak go zrobić w domu